REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Marta Wrzosek
Ile kosztuje założenie własnej firmy?
Ile kosztuje założenie własnej firmy?

REKLAMA

REKLAMA

Choć ustawa deregulacyjna, która weszła w życie 1 lipca 2011 roku, zmniejszyła liczbę formalności, które należy dopełnić, by założyć swoją działalność, to nie obniżyła kosztów. Za co i ile trzeba zapłacić?

CEIDG

Pierwszym krokiem do prowadzenia własnej działalności jest wpis do ewidencji. Od 1 lipca 2011 roku przedsiębiorcy nie są już wpisywanie do ewidencji prowadzonej przez gminy, ale do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Obowiązuje również nowy formularz wniosku do rejestracji – CEIDG-1, który zastąpił dotychczasowy – EDG-1. Co do kosztów, wpis, zmiana, informacja o zawieszeniu i wznowieniu działalności oraz wykreślenie z rejestru są wolne od opłat. Niestety do prowadzenia działalności gospodarczej sam wpis nie wystarczy…

REKLAMA

Jesteś płatnikiem VAT?

Każdy przedsiębiorca, który wraz z rozpoczęciem działalności stanie się płatnikiem VAT, najpóźniej dzień przez rozpoczęciem sprzedaży towarów (lub świadczenia usług) objętych podatkiem VAT musi złożyć druk zgłoszeniowy VAT-R w urzędzie skarbowym. Opłata za taką rejestrację wynosi 170 zł.

Zobacz również: Jak założyć własną firmę?

Ponadto, każda zgoda wydana przez urząd skarbowy kosztuje 30 zł, a udzielenie pełnomocnictwa – 17 zł.

Działalność reglamentowana

Choć generalnie w naszym kraju obowiązuje zasada swobody działalności gospodarczej (tzn. każdy może prowadzić dowolną działalność), przepisy przewiduje od niej wyjątki. Działalność reglamentowana jest to taka działalność, dla której prowadzenia niezbędne jest uzyskanie licencji, koncesji czy wpisu do rejestru działalności regulowanej, które wydają organy państwowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chcemy podjąć działalność znajdującą się w katalogu działalności reglamentowanej, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami za wydanie odpowiedniego pozwolenia.

I tak, np. taksówkarz za licencję ważną 50 lat zapłaci 450 zł, a przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać alkohol muszą ponieść koszty zezwolenia (525 zł za piwo i napoje alkoholowe zawierające do 4,5% alkoholu, powyżej 18% - 2100 zł).

Spółki handlowe

Aby móc prowadzić działalność w formie spółki handlowej, czy to osobowych czy kapitałowych, niezbędne jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Od 2012 roku wprowadzona zostanie uproszczona rejestracja spółki z o.o., ale jak na razie nie jest możliwe zarejestrowanie żadnej spółki przez Internet.

Zobacz również serwis: Jak założyć firmę?

Co do kosztów, to za zarejestrowanie spółki osobowej (tj. jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej) zapłacimy 750 zł. W przypadku spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej) koszt wynosi 1000 zł. Jednym z obowiązków przedsiębiorców jest również ogłoszenie informacji o pierwszym wpisie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wymaga to uiszczenia opłaty w wysokości 500 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA