| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Choć ustawa deregulacyjna, która weszła w życie 1 lipca 2011 roku, zmniejszyła liczbę formalności, które należy dopełnić, by założyć swoją działalność, to nie obniżyła kosztów. Za co i ile trzeba zapłacić?

CEIDG

Pierwszym krokiem do prowadzenia własnej działalności jest wpis do ewidencji. Od 1 lipca 2011 roku przedsiębiorcy nie są już wpisywanie do ewidencji prowadzonej przez gminy, ale do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Obowiązuje również nowy formularz wniosku do rejestracji – CEIDG-1, który zastąpił dotychczasowy – EDG-1. Co do kosztów, wpis, zmiana, informacja o zawieszeniu i wznowieniu działalności oraz wykreślenie z rejestru są wolne od opłat. Niestety do prowadzenia działalności gospodarczej sam wpis nie wystarczy…

Jesteś płatnikiem VAT?

Każdy przedsiębiorca, który wraz z rozpoczęciem działalności stanie się płatnikiem VAT, najpóźniej dzień przez rozpoczęciem sprzedaży towarów (lub świadczenia usług) objętych podatkiem VAT musi złożyć druk zgłoszeniowy VAT-R w urzędzie skarbowym. Opłata za taką rejestrację wynosi 170 zł.

Zobacz również: Jak założyć własną firmę?

Ponadto, każda zgoda wydana przez urząd skarbowy kosztuje 30 zł, a udzielenie pełnomocnictwa – 17 zł.

Działalność reglamentowana

Choć generalnie w naszym kraju obowiązuje zasada swobody działalności gospodarczej (tzn. każdy może prowadzić dowolną działalność), przepisy przewiduje od niej wyjątki. Działalność reglamentowana jest to taka działalność, dla której prowadzenia niezbędne jest uzyskanie licencji, koncesji czy wpisu do rejestru działalności regulowanej, które wydają organy państwowe.

Jeżeli chcemy podjąć działalność znajdującą się w katalogu działalności reglamentowanej, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami za wydanie odpowiedniego pozwolenia.

I tak, np. taksówkarz za licencję ważną 50 lat zapłaci 450 zł, a przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać alkohol muszą ponieść koszty zezwolenia (525 zł za piwo i napoje alkoholowe zawierające do 4,5% alkoholu, powyżej 18% - 2100 zł).

Spółki handlowe

Aby móc prowadzić działalność w formie spółki handlowej, czy to osobowych czy kapitałowych, niezbędne jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Od 2012 roku wprowadzona zostanie uproszczona rejestracja spółki z o.o., ale jak na razie nie jest możliwe zarejestrowanie żadnej spółki przez Internet.

Zobacz również serwis: Jak założyć firmę?

Co do kosztów, to za zarejestrowanie spółki osobowej (tj. jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej) zapłacimy 750 zł. W przypadku spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej) koszt wynosi 1000 zł. Jednym z obowiązków przedsiębiorców jest również ogłoszenie informacji o pierwszym wpisie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wymaga to uiszczenia opłaty w wysokości 500 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »