| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Korzyści z zatrudnienia na praktykę absolwencką

Korzyści z zatrudnienia na praktykę absolwencką

Przedsiębiorcy coraz chętniej szukają osób do pracy z jednoczesnym zmniejszeniem kosztów zatrudnienia. Najczęściej poszukują praktykantów bądź absolwentów. Umowa absolwencka pozwana zdobyć pracownika, bez konieczności wypłacania mu wynagrodzenia, a absolwentowi pozwala znaleźć niezbędne doświadczenie. Dla obu stron umowa ta jest korzystna.

Alternatywą dla stażu organizowanego przez urzędy pracy są praktyki absolwenckie. Praktykant nie jest pracownikiem. Firma nie musi ponosić kosztów badań lekarskich, a także spełniać wielu obowiązków ewidencyjnych związanych z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym oraz kosztów z tym związanych.

Nawiązanie współpracy

Podmiotem przyjmującym na praktykę może być osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Natomiast praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Nie jest wykluczone, że na praktykę zostanie przyjęta osoba, która jest w trakcie pobierania nauki na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły wyższej przed ich ukończeniem, np. w okresie wakacji. Osoba ta spełnia warunek, jakim jest ukończenie przynajmniej gimnazjum.

Podstawą współpracy pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę jest umowa o praktykę absolwencką. Umowa taka nie jest umową o pracę i w zasadzie nie stosuje się do niej przepisów prawa pracy. Umowy o praktyki absolwenckie nie należy również utożsamiać z umową zlecenia ani inną umową, do której zastosowanie mają przepisy o zleceniu, jest ona bowiem specyficzną, wprowadzoną odrębną ustawą, umową nazwaną.

Do umowy tej należy jednak stosować wyraźnie wymienione w ustawie o praktykach absolwenckich przepisy ustawy – Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Stosowanie regulacji Kodeksu pracy

Do praktykantów na praktykach absolwenckich stosuje się przepisy dotyczące:

  • obowiązku równego traktowania w zatrudnieniu,
  • dobowych i tygodniowych norm czasu pracy, czyli 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy,
  • wymiaru odpoczynku dobowego, tzn. co najmniej 11 godzin, oraz tygodniowego, który wynosi co najmniej 35 godzin w każdym tygodniu,
  • prawa do 15-minutowej przerwy (tzw. śniadaniowej) wliczanej do czasu pracy, gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin,
  • sposobu ustalania pory nocnej, która obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter!

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone

Zapisy w umowie o praktyki

Minimalną treść umowy o praktykę absolwencką określa art. 5 ust. 2 ustawy o praktykach absolwenckich. W jej treści powinien być ustalony rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne.

Ponadto w umowie należy ustalić czas odbywania praktyki. Nie może ona jednak trwać dłużej niż 3 miesiące. W przypadku podpisania umowy o praktykę absolwencką na okres przekraczający 3 miesiące kontrakt ten będzie nieważny. Dopuszczalne jest wielokrotne zawieranie umowy, pod warunkiem że w sumie okres ten nie będzie przekraczał 3 miesięcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »