reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Praktyki i staże wakacyjne

Praktyki i staże wakacyjne

To już ostatni dzwonek aby rozpocząć szukanie wakacyjnego stażu lub praktyk. Z perspektywy studenta wakacje to czas największej dyspozycyjności, a więc idealna pora na inwestycję w swój rozwój zawodowy. Na zainteresowanych czekają tysiące ofert, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jak nie stracić głowy w obliczu stażowej gorączki?

Polscy studenci już dawno nauczyli się, że dyplom wyższej uczelni nie zapewnia sukcesu na rynku pracy. Aby go osiągnąć, potrzebne jest również doświadczenie zawodowe. Staże i praktyki, szczególnie te związane z podjętym kierunkiem studiów, są najbardziej pożądanym sposobem budowania relacji z przyszłymi pracodawcami. Jak wynika z badań, 9 na 10 studentów jest zainteresowanych taką formą rozwoju zawodowego. Skąd taki popyt na staże?

- Młodzi ludzie nie są do końca zadowoleni z wiedzy pozyskiwanej w ramach studiów wyższych. Mają świadomość, że w większości jest to sucha teoria, która nie wyposaża ich w umiejętności potrzebne na rynku pracy. – mówi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty portalu gromadzącego oferty praktyk i staży zagranicznych. – Zresztą nie jest tylko polska specyfika. Z badań wynika, że podobne doświadczenia mają studenci w całej Europie Środkowej. Młodzi ludzie zdaję sobie sprawę, że pracodawcy cenią sobie studentów aktywnie dążących do zdobywania zawodowego doświadczenia i wzbogacenia swoich CV. - twierdzi Marcin Kotus.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Gorącą dyskusję wzbudza kwestia zarobków stażysty. Zdecydowana większość praktyk i staży w Polsce jest bezpłatna. Nie zawsze jednak trzeba godzić się z perspektywą pracy za darmo. Przykładowo, średnie zarobki stażystów w agencjach PR wynoszą od 500 do 1600 zł. Niestety sytuacja, w której student otrzymuje za swoją pracę odpowiednie wynagrodzenie, wciąż należy w Polsce do rzadkości. - Według niektórych, obecna sytuacja jest  winą pracodawców, którzy w tysiącach studentów, zainteresowanych zwiększeniem swoich szans na rynku pracy widzą darmową siłę roboczą. – mówi Marcin Kotus. - Inni dopatrują się przyczyn takiego stanu rzeczy w uległości i braku asertywności studentów, którzy zbyt łatwo godzą się na mało korzystne warunki pracy.  Niezależnie od tego, udany staż może przynieść nam mnóstwo korzyści. Nawet, jeśli nie będą to korzyści finansowe. – mówi Marcin Kotus z Feender.com.

Być może dlatego, systematycznie wzrasta liczba odważnych, którzy w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego opuszczają Polskę. W ciągu ostatnich czterech lat o 100% wzrosło wśród polskich studentów zainteresowanie odbywaniem praktyk i staży za granicą. Taka forma rozwoju zawodowego staje się dla studentów czymś zupełnie naturalnym, między innymi dzięki dostępności licznych projektów i stowarzyszeń   o charakterze międzynarodowym, m.in. Erasmus i AIGEE. Nie ma w tym nic dziwnego – młodzi, którzy mają na koncie doświadczenie w zagranicznych firmach, znajdują w Polsce pracę 2-3 razy szybciej, niż ich koledzy.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Sprawdź: Pieniądze na założenie własnej firmy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama