REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyki i staże wakacyjne

praktyki i staże dla studentów
praktyki i staże dla studentów

REKLAMA

REKLAMA

To już ostatni dzwonek aby rozpocząć szukanie wakacyjnego stażu lub praktyk. Z perspektywy studenta wakacje to czas największej dyspozycyjności, a więc idealna pora na inwestycję w swój rozwój zawodowy. Na zainteresowanych czekają tysiące ofert, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jak nie stracić głowy w obliczu stażowej gorączki?

REKLAMA

Polscy studenci już dawno nauczyli się, że dyplom wyższej uczelni nie zapewnia sukcesu na rynku pracy. Aby go osiągnąć, potrzebne jest również doświadczenie zawodowe. Staże i praktyki, szczególnie te związane z podjętym kierunkiem studiów, są najbardziej pożądanym sposobem budowania relacji z przyszłymi pracodawcami. Jak wynika z badań, 9 na 10 studentów jest zainteresowanych taką formą rozwoju zawodowego. Skąd taki popyt na staże?

REKLAMA

- Młodzi ludzie nie są do końca zadowoleni z wiedzy pozyskiwanej w ramach studiów wyższych. Mają świadomość, że w większości jest to sucha teoria, która nie wyposaża ich w umiejętności potrzebne na rynku pracy. – mówi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty portalu gromadzącego oferty praktyk i staży zagranicznych. – Zresztą nie jest tylko polska specyfika. Z badań wynika, że podobne doświadczenia mają studenci w całej Europie Środkowej. Młodzi ludzie zdaję sobie sprawę, że pracodawcy cenią sobie studentów aktywnie dążących do zdobywania zawodowego doświadczenia i wzbogacenia swoich CV. - twierdzi Marcin Kotus.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

REKLAMA

Gorącą dyskusję wzbudza kwestia zarobków stażysty. Zdecydowana większość praktyk i staży w Polsce jest bezpłatna. Nie zawsze jednak trzeba godzić się z perspektywą pracy za darmo. Przykładowo, średnie zarobki stażystów w agencjach PR wynoszą od 500 do 1600 zł. Niestety sytuacja, w której student otrzymuje za swoją pracę odpowiednie wynagrodzenie, wciąż należy w Polsce do rzadkości. - Według niektórych, obecna sytuacja jest  winą pracodawców, którzy w tysiącach studentów, zainteresowanych zwiększeniem swoich szans na rynku pracy widzą darmową siłę roboczą. – mówi Marcin Kotus. - Inni dopatrują się przyczyn takiego stanu rzeczy w uległości i braku asertywności studentów, którzy zbyt łatwo godzą się na mało korzystne warunki pracy.  Niezależnie od tego, udany staż może przynieść nam mnóstwo korzyści. Nawet, jeśli nie będą to korzyści finansowe. – mówi Marcin Kotus z Feender.com.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Być może dlatego, systematycznie wzrasta liczba odważnych, którzy w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego opuszczają Polskę. W ciągu ostatnich czterech lat o 100% wzrosło wśród polskich studentów zainteresowanie odbywaniem praktyk i staży za granicą. Taka forma rozwoju zawodowego staje się dla studentów czymś zupełnie naturalnym, między innymi dzięki dostępności licznych projektów i stowarzyszeń   o charakterze międzynarodowym, m.in. Erasmus i AIGEE. Nie ma w tym nic dziwnego – młodzi, którzy mają na koncie doświadczenie w zagranicznych firmach, znajdują w Polsce pracę 2-3 razy szybciej, niż ich koledzy.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Sprawdź: Pieniądze na założenie własnej firmy


Wyjazd na zagraniczny staż niesie za sobą więcej korzyści. Przede wszystkim: lepsze zarobki. Miesięczne wynagrodzenie stażysty wyjeżdżającego w ramach popularnych programów stażowych wynoszą od 1000 do 1500 euro w krajach Europy Zachodniej, oraz 2000 dolarów w Kanadzie. Oprócz tego student ma okazję doszlifować język, a także wyrobić w sobie szereg wartościowych umiejętności, takich jak łatwość podejmowania nowych wyzwań, zaradność, samodzielność i umiejętność szybkiego radzenia sobie z problemami. Nie wspominając już o możliwości zapoznania się z kulturą i zwyczajami innego kraju.

Staże zagraniczne oferują przede wszystkim państwa Unii Europejskiej, w których bezrobocie utrzymuje się na najniższym poziomie. Są to głównie Niemcy, Wielka Brytania, kraje skandynawskie i Austria. Jednak sporym zainteresowaniem polskich studentów cieszą się również takie państwa, jak USA, Turcja, Brazylia czy Chiny.

- Jeśli chcemy produktywnie wykorzystać najbliższe wakacje, to już ostatni moment na to, by zainteresować się ofertami staży i praktyk – podsumowuje Marcin Kotus z Feender.com. – Pamiętajmy jednak o tym, aby poruszać się po rynku ofert z ostrożnością i rozwagą. Zwracajmy uwagę na ogłoszenia, które nie zawierają opisu wykonywanych obowiązków. Jeśli pracodawca nie potrafi sprecyzować, czym miałby zajmować się stażysta, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że poszukiwany jest człowiek do „wszystkiego i niczego”. Warto rozpocząć poszukiwania od sprawdzonych źródeł, takich jak oficjalne strony firm czy portale gromadzące oferty staży i praktyk, na których zostały one odpowiednio skategoryzowane – dodaje Marcin Kotus.

Jak uzyskać środki na własną działalność gospodarczą?

Źródło: Feender.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA