REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E – zwolnienia lekarskie od 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
E – zwolnienia lekarskie od 2015 r. /fot. Fotolia
E – zwolnienia lekarskie od 2015 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r. przedstawiło projekt zmian w sposobie wystawiania zwolnień lekarskich. W założeniach zmiany mają wprowadzić system elektronicznych zwolnień lekarskich, co powinno usprawnić pracę lekarzy i ZUSu. E – zwolnienia mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Dość powszechnym problemem zarówno dla pracodawców, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest nadużywanie przez pracowników zwolnień lekarskich, dzięki którym zwolnieni są ze świadczenia pracy. W obecnym stanie prawnym kontrola ZUS obejmuje zwolnienia wystawiane na okres powyżej 7 dni, bowiem tyle właśnie dni ma osoba ubezpieczona na dostarczenie papierowego zaświadczenia o niezdolności do pracy. Kwestię wystawiania i kontroli zwolnień lekarskich regulują przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r., nr 60 poz. 636). Zgodnie z art. 68 ust. 1 tej ustawy, ZUS oraz płatnicy składek są uprawnieni do przeprowadzenia kontroli zwolnień lekarskich. Na mocy tej regulacji może to być kontrola formalna bądź merytoryczna. Co to oznacza dla pracownika? Przede wszystkim kontrola będzie polegała na ustaleniu, czy ubezpieczony w oznaczonym okresie niezdolności do pracy faktycznie nie wykonuje pracy zarobkowej bądź wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS 2015

Zmiany od 2015 r.

REKLAMA

Po wejściu w życie nowych przepisów zwolnienia wystawiane będą w formie elektronicznej, co znacznie usprawni pracę lekarzy i ZUSu. Dzięki wdrożeniu nowych regulacji, możliwe będzie sprawdzanie zwolnień wystawianych na okres poniżej 7 dni. Aby możliwe było wystawienie e – zwolnienia, lekarz zobowiązany będzie je potwierdzić za pomocą specjalnego certyfikatu, który będzie weryfikowany za pomocą ePUAP. Dodatkowo każdy lekarz będzie miał dostęp do profilu informacyjnego ubezpieczonego jak również płatnika. Samo zwolnienie będzie stanowiło dokument, zawierający opis chorobowy w postaci jej numeru statystycznego wraz z okresem niezdolności do pracy ubezpieczonego. System informatyczny będzie tak skonstruowany, aby mógł podpowiedzieć lekarzowi wszystkie dane dotyczące ubezpieczonego.

Po wystawieniu e – zwolnienia lekarz będzie miał obowiązek w tym samym dniu wysłać je na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. W przypadku zaistnienia przeszkody, uniemożliwiającej przekazanie e – zwolnienia (np. w związku z awarią systemu), lekarz przekaże zwolnienie natychmiast po ustaniu przeszkody. Co ważne, papierowe zwolnienia będą nadal ważne a lekarze będą mieli możliwość ich wystawiania. Aby było możliwe wystawienie zwolnienia na dotychczasowych zasadach, ubezpieczony sam musi poinformować o tym lekarza. Dotyczy to sytuacji, gdy firma nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek na ubezpieczenia społeczne. Mimo wszystko tak wystawione zwolnienie zostanie przekazane do ZUS w formie elektronicznej. Lekarz będzie miał wówczas trzy dni na wywiązanie się z obowiązku przekazania zwolnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany dotyczące wprowadzenia e – zwolnień wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA