REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E – zwolnienia lekarskie od 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
E – zwolnienia lekarskie od 2015 r. /fot. Fotolia
E – zwolnienia lekarskie od 2015 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r. przedstawiło projekt zmian w sposobie wystawiania zwolnień lekarskich. W założeniach zmiany mają wprowadzić system elektronicznych zwolnień lekarskich, co powinno usprawnić pracę lekarzy i ZUSu. E – zwolnienia mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Dość powszechnym problemem zarówno dla pracodawców, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest nadużywanie przez pracowników zwolnień lekarskich, dzięki którym zwolnieni są ze świadczenia pracy. W obecnym stanie prawnym kontrola ZUS obejmuje zwolnienia wystawiane na okres powyżej 7 dni, bowiem tyle właśnie dni ma osoba ubezpieczona na dostarczenie papierowego zaświadczenia o niezdolności do pracy. Kwestię wystawiania i kontroli zwolnień lekarskich regulują przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r., nr 60 poz. 636). Zgodnie z art. 68 ust. 1 tej ustawy, ZUS oraz płatnicy składek są uprawnieni do przeprowadzenia kontroli zwolnień lekarskich. Na mocy tej regulacji może to być kontrola formalna bądź merytoryczna. Co to oznacza dla pracownika? Przede wszystkim kontrola będzie polegała na ustaleniu, czy ubezpieczony w oznaczonym okresie niezdolności do pracy faktycznie nie wykonuje pracy zarobkowej bądź wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS 2015

Zmiany od 2015 r.

REKLAMA

Po wejściu w życie nowych przepisów zwolnienia wystawiane będą w formie elektronicznej, co znacznie usprawni pracę lekarzy i ZUSu. Dzięki wdrożeniu nowych regulacji, możliwe będzie sprawdzanie zwolnień wystawianych na okres poniżej 7 dni. Aby możliwe było wystawienie e – zwolnienia, lekarz zobowiązany będzie je potwierdzić za pomocą specjalnego certyfikatu, który będzie weryfikowany za pomocą ePUAP. Dodatkowo każdy lekarz będzie miał dostęp do profilu informacyjnego ubezpieczonego jak również płatnika. Samo zwolnienie będzie stanowiło dokument, zawierający opis chorobowy w postaci jej numeru statystycznego wraz z okresem niezdolności do pracy ubezpieczonego. System informatyczny będzie tak skonstruowany, aby mógł podpowiedzieć lekarzowi wszystkie dane dotyczące ubezpieczonego.

Po wystawieniu e – zwolnienia lekarz będzie miał obowiązek w tym samym dniu wysłać je na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. W przypadku zaistnienia przeszkody, uniemożliwiającej przekazanie e – zwolnienia (np. w związku z awarią systemu), lekarz przekaże zwolnienie natychmiast po ustaniu przeszkody. Co ważne, papierowe zwolnienia będą nadal ważne a lekarze będą mieli możliwość ich wystawiania. Aby było możliwe wystawienie zwolnienia na dotychczasowych zasadach, ubezpieczony sam musi poinformować o tym lekarza. Dotyczy to sytuacji, gdy firma nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek na ubezpieczenia społeczne. Mimo wszystko tak wystawione zwolnienie zostanie przekazane do ZUS w formie elektronicznej. Lekarz będzie miał wówczas trzy dni na wywiązanie się z obowiązku przekazania zwolnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany dotyczące wprowadzenia e – zwolnień wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA