reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Egzekucja składek ZUS

Egzekucja składek ZUS

Egzekucja składek ZUS jest jednym ze sposobów ściągania należności składkowych od zobowiązanych podmiotów. Jednak zanim dojdzie do postępowania egzekucyjnego ZUS ma inne możliwości ściągnięcia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne.

Zanim egzekucja składek

Nieterminowe płatności składek mogą prowadzić do postępowania egzekucyjnego z majątku dłużnika. Egzekucja jest jednak rozwiązaniem ostatecznym. Przepisy przewidują również inne kary za opóźnienia. Są to m.in. obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę w wysokości 10 proc. rocznie. Odsetki takie mogą być zastosowane, jeżeli ich wysokość nie przekracza 6,60 zł.

Kolejną karą, która może być nałożona na dłużnika jest kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Możliwe jest również ukaranie dłużnika opłata dodatkową, której wysokość może wynosić do 100 proc. wartości nieopłaconych składek. Opłata dodatkowa może być jednak zastosowana jedynie, gdy przedsiębiorca nie został wcześniej skazany prawomocnym wyrokiem za uchylanie się od obowiązków płatniczych lub gdy nie toczy się takie postępowanie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zastaw skarbowy i hipoteka

Kolejną formą kary jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości hipoteki przymusowej lub ustanowienie zastawu skarbowego na ruchomościach dłużnika. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo wykorzystać te uprawnienia niezależnie od wysokości zaległych składek.

Wpis do hipoteki jest jednak rozwiązaniem stosowanym przez ZUS w ostateczności.

Wyższe składki ZUS w 2014 roku

Upadłość przedsiębiorcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również prawo założenia do sądu wniosku o upadłość przedsiębiorcy. Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zostać złożony do właściwego sądu. Sądem tym jest wydział gospodarczy sądu rejonowego, właściwy dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika.

Zaległe składki ZUS mogą obniżyć podatek

Upomnienie o zaległościach

ZUS wysyła do przedsiębiorcy upomnienie o zaległościach (w tym karach) z żądaniem zapłaty w terminie 7 dni od otrzymania pisma.

Doręczenie upomnienia skutkuje zawieszeniem pięcioletniego terminu przedawnienia płatności składek. ZUS nie ma obowiązku wysłania upomnienia do podmiotów obowiązanych do samodzielnego obliczania i uiszczania składek ,np. przedsiębiorców. Tylko od dobrej woli urzędników zależy, czy upomnienie zostanie przedsiębiorcy doręczone.

Dyrektor właściwego oddziału ZUS wszczyna postępowanie egzekucyjne w administracji. Przymusowemu ściągnięciu podlegają składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne i upomnienia, grzywna oraz dodatkowa opłata, jeżeli istnieją warunki do jej oznaczenia.

Kiedy mija termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama