Egzekucja składek ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Zanim egzekucja składek
Nieterminowe płatności składek mogą prowadzić do postępowania egzekucyjnego z majątku dłużnika. Egzekucja jest jednak rozwiązaniem ostatecznym. Przepisy przewidują również inne kary za opóźnienia. Są to m.in. obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę w wysokości 10 proc. rocznie. Odsetki takie mogą być zastosowane, jeżeli ich wysokość nie przekracza 6,60 zł.
REKLAMA
Kolejną karą, która może być nałożona na dłużnika jest kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Możliwe jest również ukaranie dłużnika opłata dodatkową, której wysokość może wynosić do 100 proc. wartości nieopłaconych składek. Opłata dodatkowa może być jednak zastosowana jedynie, gdy przedsiębiorca nie został wcześniej skazany prawomocnym wyrokiem za uchylanie się od obowiązków płatniczych lub gdy nie toczy się takie postępowanie.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zastaw skarbowy i hipoteka
Kolejną formą kary jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości hipoteki przymusowej lub ustanowienie zastawu skarbowego na ruchomościach dłużnika. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo wykorzystać te uprawnienia niezależnie od wysokości zaległych składek.
Wpis do hipoteki jest jednak rozwiązaniem stosowanym przez ZUS w ostateczności.
Wyższe składki ZUS w 2014 roku
Upadłość przedsiębiorcy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również prawo założenia do sądu wniosku o upadłość przedsiębiorcy. Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zostać złożony do właściwego sądu. Sądem tym jest wydział gospodarczy sądu rejonowego, właściwy dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika.
Zaległe składki ZUS mogą obniżyć podatek
Upomnienie o zaległościach
ZUS wysyła do przedsiębiorcy upomnienie o zaległościach (w tym karach) z żądaniem zapłaty w terminie 7 dni od otrzymania pisma.
REKLAMA
Doręczenie upomnienia skutkuje zawieszeniem pięcioletniego terminu przedawnienia płatności składek. ZUS nie ma obowiązku wysłania upomnienia do podmiotów obowiązanych do samodzielnego obliczania i uiszczania składek ,np. przedsiębiorców. Tylko od dobrej woli urzędników zależy, czy upomnienie zostanie przedsiębiorcy doręczone.
Dyrektor właściwego oddziału ZUS wszczyna postępowanie egzekucyjne w administracji. Przymusowemu ściągnięciu podlegają składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne i upomnienia, grzywna oraz dodatkowa opłata, jeżeli istnieją warunki do jej oznaczenia.
Kiedy mija termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców?
Następnym krokiem jest wystawienie przez dyrektora tytułu wykonawczego. Na jego podstawie prowadzone są dalsze czynności egzekucyjne.
Egzekucja może być prowadzona z kilku składników majątkowych równocześnie z zastrzeżeniem, że powinien rozpocząć od środka najmniej uciążliwego dla dłużnika.
Jeżeli egzekucja okazuje się nieskuteczna, może być ona przekazana do prowadzenia przez właściwy urząd skarbowy. Urząd skarbowy może egzekwować również z papierów wartościowych, weksli, autorskich praw majątkowych, udziałów w spółce z o.o., ruchomości i nieruchomości. Egzekwowane mogą być również przedmioty objęte wspólnością małżeńską.
Jak uzyskać kredyt technologiczny?
Co nie podlega egzekucji?
Egzekucji nie podlegają przedmioty urządzenia domowego, narzędzia i inne przedmioty niezbędne do pracy zarobkowej, z wyłączeniem środka transportu, świadczenia alimentacyjne, rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe oraz świadczenia z pomocy społecznej.
Kiedy mija termin składania wniosków o kwartalne zaliczki na podatek?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.