REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy mija termin składania wniosków o kwartalne zaliczki na podatek?

Szymborska-Sutton Agata
Kiedy mija termin składania wniosków o kwartalne zaliczki na podatek? / Fot. Fotolia
Kiedy mija termin składania wniosków o kwartalne zaliczki na podatek? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać podatki kwartalnie mają czas do 20 lutego na złożeni wniosków o wpłatę zaliczek na podatek. Wówczas będą rozliczać się co trzy miesiące. Wpłynie to na poprawę płynności finansowej przedsiębiorców. Kto nie może skorzystać z takiego rozwiązania?

Zaliczki kwartalne za pierwsze trzy kwartały roku wpłaca się, za każdy kolejny kwartał, do 20 dnia następnego miesiąca: do 20 kwietnia, 20 lipca i 20 października. Ostatnią zaliczkę, za IV kwartał roku, należy uregulować do 20 stycznia następnego roku lub złożyć do tego dnia roczne zeznanie podatkowe, tym samym rozliczając się z fiskusem już z podatku za cały rok.

REKLAMA

Lepsza płynność finansowa

Wpłacając zaliczki kwartalne co 3 miesiące przedsiębiorcy mogą aż o dwa miesiące dłużej obracać firmowymi pieniędzmi, dzięki czemu spada ryzyko utraty płynności finansowej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku najmniejszych firm, które często są narażone na znacznie opóźnione płatności ze strony swoich kontrahentów. Z drugiej strony, dzięki kwartalnym zaliczkom przedsiębiorca może sam zaproponować dłuższe terminy płatności wystawianych przez siebie faktur, czyli dłuższy tzw. kredyt kupiecki. Takie działanie może spowodować, że firma będzie lepiej postrzegana na rynku i powiększy grono odbiorców swoich towarów czy usług.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Podatki

Zobacz również: Kwartalne rozliczanie podatku dochodowego tylko raz w roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z przywileju kwartalnych zaliczek nie mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Przysługuje on tylko tym, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą (nie mieli firmy w ciągu dwóch lat poprzedzających założenie działalności gospodarczej, przy czym działalności nie mógł prowadzić także współmałżonek objęty wspólnotą majątkową) lub mają status małego podatnika (ich roczne przychody ze sprzedaży, wraz z VAT, nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 mln 200 tys. euro, co w przypadku 2013 r. daje kwotę 5 mln 068 000 zł). Jeśli przedsiębiorca spełnia jeden z wymienionych warunków i zdecyduje się na kwartalne rozliczenia, musi o tym pisemnie poinformować swój urząd skarbowy. Osoby prowadzące już firmę mają na to czas do 20 lutego, natomiast rozpoczynający działalność muszą to zrobić najpóźniej do dnia uzyskania pierwszego przychodu.

Dla kogo takie rozwiązanie?

Należy jednak pamiętać, że zaliczki płacone kwartalne jedynie odraczają zapłatę podatku – z fiskusem trzeba będzie się jednak rozliczyć, do tego zaliczka za trzy miesiące będzie sporo wyższa, niż przy podatkach rozliczanych co miesiąc. Tym samym taki sposób rozliczeń z fiskusem wymaga od przedsiębiorcy większej dyscypliny finansowej i takiego rozplanowania wydatków, by w terminie płatności zaliczki na koncie przedsiębiorcy znalazła się odpowiednia, zazwyczaj niemała kwota.

Zobacz: Zwolnienie podmiotowe z VAT - czy coś się zmieniło?

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA