REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwartalne rozliczanie podatku dochodowego tylko raz w roku

Sebastian Bobrowski
Kwartalne rozliczanie podatku dochodowego tylko raz w roku
Kwartalne rozliczanie podatku dochodowego tylko raz w roku

REKLAMA

REKLAMA

Kwartalny system rozliczania podatków może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści, a także okazać się bardzo wygodna. Jednak kwartalnego rozliczenia można dokonać tylko raz w roku – do 20 lutego. Z czym wiążę się taka zmiana i jak wpływa na funkcjonowanie firmy? Czym będzie się różnić od rozliczenia miesięcznego?

Kwartalne rozliczanie podatku dochodowego tylko raz w roku

Wybór formy rozliczenia zależy od przedsiębiorcy.

Większość polskich przedsiębiorców może zdecydować się na jedną z dwóch form rozliczania podatków – miesięczną lub kwartalną. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi odnosi się do długości okresu, za który dokonywane są rozliczenia. Co za tym idzie, inna jest zarówno wysokość, jak i częstotliwość wpłat dokonywanych na konto urzędu skarbowego. Zmianie nie ulega sposób naliczania podatku – w przypadku systemu kwartalnego wydłuża się jednak termin zapłaty. Rozliczanie co trzy miesiące może ułatwić przedsiębiorcom wprowadzenie w firmie zmian, jakie weszły do przepisów na początku 2014 r.

REKLAMA

Jak w praktyce wygląda kwartalne rozliczenie podatków?

REKLAMA

W przypadku podatku dochodowego przedsiębiorca zobligowany jest wpłacać zaliczki do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, czyli:
•    do 20 kwietnia – za I kwartał;
•    do 20 lipca za – II kwartał;
•    do 20 października – za III kwartał;
•    do 20 stycznia następnego roku – za IV kwartał.

Bardzo podobnie wygląda to przy podatku VAT, z zastrzeżeniem, że termin rozliczenia i zapłaty przesunięty jest o pięć dni do przodu. Tym samym obowiązują następujące terminy:
•    25 kwietnia – za I kwartał;
•    25 lipca – za II kwartał;
•    25 października – za III kwartał;
•    25 stycznia następnego roku – za IV kwartał.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie składa deklarację VAT-7K. Jeśli rozlicza się miesięcznie to obowiązuje go formularz VAT-7.

Zwolnienie podmiotowe z VAT - czy coś się zmieniło?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zalety kwartalnego rozliczania.

REKLAMA

Kwartalny system rozliczania podatków przynosi sporo korzyści. Przedsiębiorca może bowiem dłużej dysponować gotówką, którą w innym przypadku musiałby szybciej przelać na konto urzędu skarbowego. Nadwyżka przydaje się w kontekście krótkoterminowych inwestycji, np. przy zakupie większej ilości towaru. Co istotne, dla wielu przedsiębiorców prowadzących księgowość samodzielnie, kwartalne rozliczanie podatków to również oszczędność czasu. Wynika to z faktu, że rzadziej trzeba dokonywać rozliczeń, wykonywać przelewy i składać deklaracje.

Rozliczanie finansów z trzech miesięcy, a nie z jednego, pozwala również na łatwiejsze utrzymanie równowagi finansowej. Szczególnie w sytuacji, gdy klienci spóźniają się z płatnościami za faktury. W kontekście VAT-u istotne jest ponadto, że system kwartalny daje dłuższy czas na rozliczenie podatku. Według ogólnej zasady, VAT można odliczyć w okresie przypadającym na termin powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy) lub w dwóch kolejnych okresach. Tym samym wydłuża się czas, w którym można odliczyć VAT od otrzymanej faktury.

Są również i pewne wady…

Kwartalne rozliczanie wymaga od przedsiębiorcy pewnej dyscypliny. Z czego to wynika? Jako że przelewów na konto urzędu skarbowego trzeba dokonać raz na trzy miesiące, konieczne jest zgromadzenie znacznej sumy pieniędzy. Można temu jednak zaradzić zakładając w banku osobne konto przeznaczone tylko na poczet podatku. Tym sposobem nie trzeba się obawiać, że przy dokonywaniu przelewu do urzędu zabraknie nam środków.

W kontekście VAT-u system kwartalny może okazać się mało korzystny również dla przedsiębiorców, którzy wykazują nadpłaty. W takiej sytuacji bowiem zwrot podatku nastąpi później niż ma to miejsce przy rozliczaniu miesięcznym.

Kto powinien rozliczyć PIT - 28?

Jak przejść na rozliczenie kwartalne?

Przedsiębiorcy, którzy chcą opłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie mogą tego dokonać na dwa sposoby:

1.    Zawiadamiając pisemnie naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
2.    Aktualizując wpis do CEIDG za pomocą formularza CEIDG-1 – w poz. 19 „Forma wpłaty zaliczki” trzeba zaznaczyć sposób kwartalny.

Istotniejszy jest jednak termin, jako że przejścia na kwartalny podatek dochodowy można dokonać tylko raz w roku – do 20 lutego.
W przypadku VAT-u przejście z systemu miesięcznego na kwartalny możliwe jest cztery razy do roku. Należy tego dokonać do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, od którego przedsiębiorca chce rozliczać się kwartalnie. Najbliższy termin mija 25 lutego 2014 r. Do zmiany służy formularz VAT-R, który trzeba wypełnić zaznaczając poz. 44 punkt nr 1 oraz poz. 51.

Niewłaściwe rozliczenie z fiskusem jest zagrożone wysoką karą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA