reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Czas pracy stanowi maksymalna liczba godzin, w których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, w obowiązującym go okresie rozliczeniowym. Jaki będzie wymiar czasu pracy w 2015 r.? Jak obliczyć wymiar dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego?

Regulacje dotyczące wymiaru czasu pracy można odnaleźć w art. 129 kodeksu pracy. Określa on maksymalną liczbę godzin, w których pracownik może pozostawać w dyspozycji pracodawcy. Zgodnie z tym artykułem maksymalny wymiar godzin pracownika określany jest mianem wymiaru czasu prac. Strony stosunku pracy określają na podstawie zawartej umowy godziny pracy. Sam rozkład czasu pracy może być sporządzony w tradycyjnej formie pisemnej bądź elektronicznej. Ważne jest, aby pracownik został odpowiednio poinformowany o obowiązującym go wymiarze czasu pracy.

W przypadku, gdy tydzień pracy obejmuje 5 dni w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, wówczas czas pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS 2015

Sposób obliczania wymiaru czasu pracy

Art. 130 k.p. określa, w jaki sposób należy obliczać wymiar czasu pracy. Zatem w danym okresie rozliczeniowym dokonuje się następujących obliczeń:

  1. Pełne tygodnie przypadające w okresie rozliczeniowym mnoży się przez 40. Należy pamiętać, że miesięczne okresy rozliczeniowe kończą się zawsze 28 dnia miesiąca. W tygodniowym rozliczeniu – ostatnim dniem pełnego tygodnia będzie dzień poprzedzający pierwszy dzień okresu rozliczeniowego.
  2. Następnie mnoży się przez 8 dni wykraczające poza pełne tygodnie pracy, a przypadające od poniedziałku do piątku. Nie uwzględnia się zatem sobót i niedziel.
  3. Obydwa (powyższe) iloczyny sumuje się.
  4. W następnej kolejności odejmuje się po 8 godzin za każde święto przypadające w każdym innym dniu niż niedziela.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama