| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Czas pracy stanowi maksymalna liczba godzin, w których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, w obowiązującym go okresie rozliczeniowym. Jaki będzie wymiar czasu pracy w 2015 r.? Jak obliczyć wymiar dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego?

Regulacje dotyczące wymiaru czasu pracy można odnaleźć w art. 129 kodeksu pracy. Określa on maksymalną liczbę godzin, w których pracownik może pozostawać w dyspozycji pracodawcy. Zgodnie z tym artykułem maksymalny wymiar godzin pracownika określany jest mianem wymiaru czasu prac. Strony stosunku pracy określają na podstawie zawartej umowy godziny pracy. Sam rozkład czasu pracy może być sporządzony w tradycyjnej formie pisemnej bądź elektronicznej. Ważne jest, aby pracownik został odpowiednio poinformowany o obowiązującym go wymiarze czasu pracy.

W przypadku, gdy tydzień pracy obejmuje 5 dni w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, wówczas czas pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS 2015

Sposób obliczania wymiaru czasu pracy

Art. 130 k.p. określa, w jaki sposób należy obliczać wymiar czasu pracy. Zatem w danym okresie rozliczeniowym dokonuje się następujących obliczeń:

  1. Pełne tygodnie przypadające w okresie rozliczeniowym mnoży się przez 40. Należy pamiętać, że miesięczne okresy rozliczeniowe kończą się zawsze 28 dnia miesiąca. W tygodniowym rozliczeniu – ostatnim dniem pełnego tygodnia będzie dzień poprzedzający pierwszy dzień okresu rozliczeniowego.
  2. Następnie mnoży się przez 8 dni wykraczające poza pełne tygodnie pracy, a przypadające od poniedziałku do piątku. Nie uwzględnia się zatem sobót i niedziel.
  3. Obydwa (powyższe) iloczyny sumuje się.
  4. W następnej kolejności odejmuje się po 8 godzin za każde święto przypadające w każdym innym dniu niż niedziela.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »