REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Redakcja serwisu Biznes
Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy? / Fot. Fotolia
Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie odbytej podróży służbowej przez pracownika może stanowić dla pracodawcy nie lada wyzwanie. Nie zawsze bowiem można stwierdzić czy podróż służbowa będzie mogła być wliczona do czasu pracy. Na jakich zasadach można wyznaczyć wówczas czas pracy?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy podróżą służbową pracownika jest wykonywanie przez pracownika poleceń służbowych pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza miejscem pracy. Na podstawie art. 775 § 1 k.p. pracownikowi z tytułu odbytej podróży służbowej przysługuje zwrot należności na pokrycie kosztów podróży. Nie należy jednak traktować tych należności jako formy wynagrodzenia za pracę świadczoną podczas podróży służbowej. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, czym innym jest wykonywanie pracy za wynagrodzeniem i czym innym podróż służbowa, gdyż diety i inne świadczenia przysługujące z tytułu tej podróży nie stanowią wynagrodzenia za pracę lecz inne świadczenia związane z pracę (wyr. SN, III UK 54/11). Najbardziej kontrowersyjną kwestią związaną z podróżami służbowymi jest wykazanie stałego miejsca pracy pracowników, wykonujących stale pracę poza siedzibą pracodawcy, czyli pracowników mobilnych. W tym przypadku podróż nie będzie stanowić u nich zjawiska wyjątkowego, lecz będzie normalnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Podróż służbowa ma bowiem charakter incydentalny (wyr. NSA w Warszawie, II FSK 648/09). Typowa podróż służbowa będzie zatem stanowić wyjątkowe zdarzenie w istniejącym stosunku pracy.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podróż służbową można rozliczyć w kosztach firmowych

Czas pracy

REKLAMA

Zgodnie z art. 128 § 1 k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w siedzibie bądź innym wyznaczonym miejscu przez pracodawcę. Czy wobec tego podróż służbowa może być wliczana do czasu pracy? Co do zasady nie należy wliczać odbytej podróży do czasu pracy pracownika, bowiem wówczas nie pozostaje on w dyspozycji zakładu pracy. Jednakże od tej zasady istnieje wyjątek, kiedy czas podróży wlicza się do czasu pracy. Chodzi bowiem o sytuację, gdy czas podróży przypada w czasie harmonogramu godzin czasu pracy pracownika. W innym przypadku nie będzie takiej możliwości.

Pracownik pracuje na stałym etacie od godz. 8 do 16. Z polecenia pracodawcy został oddelegowany w podróż służbową do innej miejscowości, gdzie miał za zadanie wykonywać swoje obowiązki pracownicze. Jak rozliczyć czas pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji należałoby przyjąć, że godziny samego dojazdu (np. 6:00 – 8:00 rano) nie są harmonogramowymi godzinami pracy pracownika, wówczas nie zalicza się ich do czasu pracy. Jeżeli realną pracę wykonywał w godzinach od 8:00 do 16:00 wówczas będą stanowić jego harmonogramowe godziny i należy zaliczyć je do czasu pracy pracownika. Czas wykonywania zadań służbowych po godzinie 16:00 będzie traktowany jako godziny nadliczbowe i będzie rozliczany zgodnie z przepisami kodeksu pracy odnoszącymi się do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Analogicznie, powrót pracownika po godz. 16:00 nie będzie wliczany do czasu pracy, ponieważ nie będzie stanowić harmonogramowych godzin pracy.

Należy pamiętać, że sama podróż służbowa nie może naruszać prawa pracownika do dobowego odpoczynku, w wymiarze co najmniej 11 godzin.

Krajowa podróż służbowa pracownika – zasady rozliczania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA