REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zdarzenie stanowi wpadek przy pracy?

Joanna Kuzub
Jakie zdarzenie stanowi wpadek przy pracy? / fot. Fotolia
Jakie zdarzenie stanowi wpadek przy pracy? / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie nagłe, które skutkuje urazem pracownika i następuje w związku z wykonywaną pracą. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, wówczas pracownik może liczyć na szczególne świadczenia. W jaki sposób uzyskać te świadczenia i w jakiej wysokości? Jaka jest procedura powypadkowa?

Wypadek przy pracy i w drodze do lub z pracy

REKLAMA

Wpadek przy pracy, to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, którego skutkiem jest uraz lub śmierć, i które nastąpiło w związku z pracą. O tego rodzaju wypadku możemy mówić w sytuacji, gdy nastąpił on: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika codziennych czynności lub poleceń przełożonych, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy – nawet bez jego plecenia, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

REKLAMA

O wypadku w drodze do lub z pracy mówimy wtedy, gdy nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną nastąpiło w drodze do bądź z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego. Aby zdarzenie losowe zostało zakwalifikowane do tego typu wypadku, droga powinna być najkrótsza i nie może zostać przerwana. Wyjątkiem może być przerwanie drogi w sytuacji, gdy jest to życiowo uzasadnione, a czas nie przekroczył granic potrzeby. Droga natomiast może nie być najkrótszą, jeśli jest dla pracownika, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone

Procedura postępowania przy wypadku przy pracy

Poszkodowany, jeśli jego stan zdrowia na to pozwala, powinien niezwłocznie dokonać zgłoszenia wypadku swojemu przełożonemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracodawca zobowiązany jest najpierw zapewnić pracownikowi pierwszą pomoc oraz wyeliminować lub ograniczyć zagrożenie. W dalszej kolejności powinien zabezpieczyć przed dostępem niepowołanych osób miejsce wypadku. Maszyny oraz inne urządzenia techniczne, których działanie zostało wstrzymane ze względu na wypadek, powinny zostać zabezpieczone przed ponownym uruchomieniem. Będzie ono możliwe dopiero po dokonaniu oględzin miejsca wypadku oraz po uzgodnieniu tej kwestii ze społecznym inspektorem pracy. W przypadku wypadku śmiertelnego potrzebna będzie decyzja prokuratora.

Do zadań pracodawcy należy również zadbanie o to, aby maszyny, urządzenia i inne przedmioty, które spowodowały wypadek, nie zmieniły swego miejsca. Zmiana ich położenia możliwa jest tylko w sytuacji, gdy należy ratować osoby, mienie lub zapobiec niebezpieczeństwu.

Po dokonaniu zabezpieczeń pracodawca zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić właściwego, ze względu na miejsce zdarzenia, inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy (można to zrobić telefonicznie, przez całą dobę) oraz prokuratora o śmiertelnym, ciężkim bądź zbiorowym wypadku.

Kolejny krok, to postępowanie powypadkowe. Przyczyny i okoliczności wypadku są badane przez zespół powypadkowy. W jego skład wchodzi pracownik bhp i społeczny inspektor pracy. Do zadań zespołu należy zbadanie warunków wykonywania pracy, dokonanie oględzin miejsca wypadku oraz stanu technicznego urządzeń, przesłuchanie poszkodowanego i świadków. Protokół powypadkowy powinien powstać w ciągu 14 dni od zawiadomienia. Czas ten może ulec zmianie, o ile zachodzą ku temu istotne przyczyny. Nie później niż w ciągu 5 dni od sporządzenia protokołu, pracodawca powinien go zatwierdzić. Przed zatwierdzeniem zespół zobowiązany jest zapoznać z jego treścią poszkodowanego, który ma prawo zgłosić uwagi i zastrzeżenia. Protokół sporządza się w trzech egzemplarzach: dla poszkodowanego, dla podmiotu ustalającego okoliczności wypadku i dla ZUS-u.

Jak rozliczać godziny nadliczbowe?

Procedura postępowania przy wypadku w drodze do lub z pracy

Poszkodowany w wypadku w drodze do lub z pracy powinien niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie pracodawcę.

Zdarzenie zostaje uznane za wypadek w drodze do lub z pracy na podstawie: oświadczenia poszkodowanego pracownika, członka rodziny lub świadków, informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających pierwszej pomocy oraz ustaleń sporządzającego kartę wypadku.

Protokół powinien zostać sporządzony w ciągu 14 dni od przyjęcia zawiadomienia o wypadku w dwóch egzemplarzach – jeden dla pracownika lub członka jego rodziny, a drugi do dokumentacji powypadkowej.

Świadczenia powypadkowe

Z tytułu wypadku przy pracy mogą przysługiwać takie świadczenia, jak: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, dodatek pielęgnacyjny.

Jeśli przyczyną wypadku było naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, świadczenia nie przysługują. Nie przysługują one również w sytuacji, gdy poszkodowany przyczynił się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Czy pracodawca może wymagać prywatnego maila od pracownika?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA