REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zdarzenie stanowi wpadek przy pracy?

Joanna Kuzub
Jakie zdarzenie stanowi wpadek przy pracy? / fot. Fotolia
Jakie zdarzenie stanowi wpadek przy pracy? / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie nagłe, które skutkuje urazem pracownika i następuje w związku z wykonywaną pracą. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, wówczas pracownik może liczyć na szczególne świadczenia. W jaki sposób uzyskać te świadczenia i w jakiej wysokości? Jaka jest procedura powypadkowa?

Wypadek przy pracy i w drodze do lub z pracy

REKLAMA

Wpadek przy pracy, to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, którego skutkiem jest uraz lub śmierć, i które nastąpiło w związku z pracą. O tego rodzaju wypadku możemy mówić w sytuacji, gdy nastąpił on: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika codziennych czynności lub poleceń przełożonych, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy – nawet bez jego plecenia, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

REKLAMA

O wypadku w drodze do lub z pracy mówimy wtedy, gdy nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną nastąpiło w drodze do bądź z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego. Aby zdarzenie losowe zostało zakwalifikowane do tego typu wypadku, droga powinna być najkrótsza i nie może zostać przerwana. Wyjątkiem może być przerwanie drogi w sytuacji, gdy jest to życiowo uzasadnione, a czas nie przekroczył granic potrzeby. Droga natomiast może nie być najkrótszą, jeśli jest dla pracownika, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone

Procedura postępowania przy wypadku przy pracy

Poszkodowany, jeśli jego stan zdrowia na to pozwala, powinien niezwłocznie dokonać zgłoszenia wypadku swojemu przełożonemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracodawca zobowiązany jest najpierw zapewnić pracownikowi pierwszą pomoc oraz wyeliminować lub ograniczyć zagrożenie. W dalszej kolejności powinien zabezpieczyć przed dostępem niepowołanych osób miejsce wypadku. Maszyny oraz inne urządzenia techniczne, których działanie zostało wstrzymane ze względu na wypadek, powinny zostać zabezpieczone przed ponownym uruchomieniem. Będzie ono możliwe dopiero po dokonaniu oględzin miejsca wypadku oraz po uzgodnieniu tej kwestii ze społecznym inspektorem pracy. W przypadku wypadku śmiertelnego potrzebna będzie decyzja prokuratora.

Do zadań pracodawcy należy również zadbanie o to, aby maszyny, urządzenia i inne przedmioty, które spowodowały wypadek, nie zmieniły swego miejsca. Zmiana ich położenia możliwa jest tylko w sytuacji, gdy należy ratować osoby, mienie lub zapobiec niebezpieczeństwu.

Po dokonaniu zabezpieczeń pracodawca zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić właściwego, ze względu na miejsce zdarzenia, inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy (można to zrobić telefonicznie, przez całą dobę) oraz prokuratora o śmiertelnym, ciężkim bądź zbiorowym wypadku.

Kolejny krok, to postępowanie powypadkowe. Przyczyny i okoliczności wypadku są badane przez zespół powypadkowy. W jego skład wchodzi pracownik bhp i społeczny inspektor pracy. Do zadań zespołu należy zbadanie warunków wykonywania pracy, dokonanie oględzin miejsca wypadku oraz stanu technicznego urządzeń, przesłuchanie poszkodowanego i świadków. Protokół powypadkowy powinien powstać w ciągu 14 dni od zawiadomienia. Czas ten może ulec zmianie, o ile zachodzą ku temu istotne przyczyny. Nie później niż w ciągu 5 dni od sporządzenia protokołu, pracodawca powinien go zatwierdzić. Przed zatwierdzeniem zespół zobowiązany jest zapoznać z jego treścią poszkodowanego, który ma prawo zgłosić uwagi i zastrzeżenia. Protokół sporządza się w trzech egzemplarzach: dla poszkodowanego, dla podmiotu ustalającego okoliczności wypadku i dla ZUS-u.

Jak rozliczać godziny nadliczbowe?

Procedura postępowania przy wypadku w drodze do lub z pracy

Poszkodowany w wypadku w drodze do lub z pracy powinien niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie pracodawcę.

Zdarzenie zostaje uznane za wypadek w drodze do lub z pracy na podstawie: oświadczenia poszkodowanego pracownika, członka rodziny lub świadków, informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających pierwszej pomocy oraz ustaleń sporządzającego kartę wypadku.

Protokół powinien zostać sporządzony w ciągu 14 dni od przyjęcia zawiadomienia o wypadku w dwóch egzemplarzach – jeden dla pracownika lub członka jego rodziny, a drugi do dokumentacji powypadkowej.

Świadczenia powypadkowe

Z tytułu wypadku przy pracy mogą przysługiwać takie świadczenia, jak: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, dodatek pielęgnacyjny.

Jeśli przyczyną wypadku było naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, świadczenia nie przysługują. Nie przysługują one również w sytuacji, gdy poszkodowany przyczynił się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Czy pracodawca może wymagać prywatnego maila od pracownika?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA