Jakie świadczenia przysługują przedsiębiorcy w razie wypadków przy pracy i chorób zawodowych?
REKLAMA
REKLAMA
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej albo związanych ze współpracą przy prowadzeniu tej działalności.
REKLAMA
Za chorobę zawodową uważa się chorobę określoną w wykazie chorób zawodowych, o którym mowa w art. 237 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, jeżeli została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy.
Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy w trakcie prowadzenia działalności pozarolniczej albo współpracy przy prowadzeniu tej działalności dokonuje w karcie wypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Kto jest uprawniony
REKLAMA
Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu choroby zawodowej lub wypadku przy pracy nie jest uzależnione od podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem z tytułu niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej osobom prowadzącym działalność pozarolniczą oraz osobom z nimi współpracującym, które są objęte ubezpieczeniem wypadkowym obowiązkowo przysługują świadczenia przewidziane ustawą wypadkową, nawet jeżeli nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego, ich podstawy wymiaru i wysokości, a także przy ich wypłacie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2005 nr 31, poz. 267 z późn. zm.) z uwzględnieniem następujących szczególnych uregulowań wynikających z przepisów ustawy z dnia 30 października o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, tj. bez okresu wyczekiwania. Zatem nawet jeżeli ubezpieczony ulegnie wypadkowi przy pracy krótko od rozpoczęcia prowadzenia działalności pozarolniczej lub rozpoczęcia współpracy przy jej prowadzeniu (przed upływem 90 dni ubezpieczenia) będzie miał prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.
W przypadku gdy ubezpieczony podlega zarówno obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu, jak i dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub choroba zawodową, ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego.
Jaka jest wysokość świadczeń
Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru.
W przypadku gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, a zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne przysługuje z więcej niż jednego tytułu, to świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% przysługuje z każdego z tych tytułów.
Oznacza to, że z każdego tytułu ubezpieczonemu przysługuje świadczenie finansowane z ubezpieczenia wypadkowego:
- zasiłek chorobowy bez wymaganego okresu wyczekiwania,
- zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Osoba będąca pracownikiem rozpoczęła prowadzenie działalności pozarolniczej. Z tytułu prowadzonej działalności przystąpiła do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego. Osoba ta uległa wypadkowi przy pracy w trakcie wykonywania zatrudnienia. Do daty wypadku ubezpieczeniem wypadkowym z tytułu wykonywania działalności była objęta przez 2 miesiące. Będzie ona miała prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru zarówno z zatrudnienia, jak i z tytułu podlegania ubezpieczeniu wypadkowego w związku z prowadzeniem działalności pozarolniczej, mimo że okres podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu był krótszy niż 90 dni.
Polecamy: serwis Leasing
Artykuł jest fragmentem poradnika „Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dla osób prowadzących działalność pozarolniczą” autorstwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.