REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy powtórnie firma skorzysta ze zwolnienia VAT?

Zwolnienie w zakresie obrotów nie dotyczy podmiotów świadczących usługi doradcze, prawnicze i jubilerskie.
Zwolnienie w zakresie obrotów nie dotyczy podmiotów świadczących usługi doradcze, prawnicze i jubilerskie.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do skorzystania ze zwolnienia w zakresie podatku VAT przysługuje podatnikom, którzy dokonali rejestracji dla potrzeb podatku VAT w 2010 r. Ustawodawca wymaga jednak, aby kwota obrotu w 2010 r. przekroczyła 100 000 zł, ale nie przekroczyła 150 000 zł.

Do wskazanych limitów wlicza się obrót z tytułu sprzedaży opodatkowanej, natomiast nie wlicza się obrotu z tytułu sprzedaży zwolnionej z VAT, obrotu z tytułu sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz obrotu z tytułu sprzedaży produktów rolnych u rolnika ryczałtowego, pochodzących z jego działalności rolniczej.

REKLAMA

Przez sprzedaż opodatkowaną należy rozumieć sprzedaż, która podlegałaby opodatkowaniu, gdyby podatnik nie korzystałby ze zwolnienia podmiotowego.

Polecamy: Jak przeprowadzić remanent?

Reasumując, warunkiem ponownej możliwości skorzystania ze zwolnienia w VAT jest:

  • osiągnięcie w 2010 r. obrotów, powodujących konieczność rejestracji dla potrzeb VAT (100 000 zł lub niższej - przeliczonej proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności) i złożenie w 2010 r. VAT-R (choćby w miesiącu grudniu);
  • obroty, osiągnięte w 2010 r. nie mogą przekroczyć kwoty 150 000 zł lub niższej, przeliczonej proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zwolnienie w zakresie obrotów nie dotyczy podmiotów świadczących usługi doradcze, prawnicze i jubilerskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej 1 czerwca 2010 r., co oznacza, że w 2010 r. prowadził firmę przez 214 dni. Limit do VAT, obowiązujący w 2010 r. (100 000 zł), przeliczony proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności, wynosi zatem 58 630,14 złotych, natomiast limit 150 000 z,ł przeliczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności w roku 2010 – 87 945,21 złotych. Tym samym, jeśli w 2010 r. obroty podatnika przekroczyły kwotę 58 630, 14 zł, ale nie przekroczyły kwoty 87 945,21 zł w 2011 r., przedsiębiorca może ponownie skorzystać ze zwolnienia w VAT.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Podstawa prawna:
Art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

Autor: Bożena Gadomska, księgowa Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA