REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są formy wsparcia dla młodych bezrobotnych?

Joanna Kuzub

REKLAMA

Urzędy pacy coraz częściej zamieszczają oferty pracy dla osób bezrobotnych w wieku do 30 roku życia. Młodych bezrobotnych z roku na rok stale przybywa, zatem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wprowadzić nowe instrumenty pozwalające na walkę z bezrobociem wśród młodych.

W związku z tym, że w Polsce zarejestrowanych jest około 440 tys. osób bezrobotnych w wieku do 30. roku życia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadząc prace nad nowelizacją Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pochyliło się m.in. nad problemem bezrobocia wśród osób młodych, wprowadzając nowe instrumenty, mające na celu aktywizację tych osób na rynku pracy.

REKLAMA

Podniesienie kwalifikacji zawodowych

Osoby zainteresowane podniesieniem lub zdobyciem nowych kwalifikacji zawodowych, które uprawdopodobnią zdobycie zatrudnienia po odbytym szkoleniu, po wprowadzeniu nowelizacji ustawy, będą mogły ubiegać się o bon szkoleniowy. Otrzymanie bonu zagwarantuje skierowanie na wskazane przez bezrobotnego szkolenie, nawet więcej niż jedno, i pokrycie przez urząd jego kosztów. Wartość bonu wynosić ma do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli na dzień dzisiejszy do 3 651,72 zł. W ramach tych środków będą mogły zostać pokryte również koszty przejazdu na szkolenie lub koszty zakwaterowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zdobycie doświadczenia zawodowego

Tym, którym zdobycie zatrudnienia uniemożliwia brak doświadczenia zawodowego urząd pracy będzie mógł przyznać bon stażowy. Bon ma być gwarancją skierowania do obycia stażu u pracodawcy wskazanego przez osobę zainteresowaną pomocą, na okres 6 miesięcy, o ile pracodawca zobowiąże się zatrudnić stażystę po jego zakończeniu na okres kolejnych 6 miesięcy. W ramach bonu stażowego również mają być sfinansowane koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu, jak też niezbędne badania lekarskie lub psychologiczne. Dla pracodawcy będzie to również korzystne, ponieważ, jeśli będzie zatrudniał bezrobotnego przez deklarowany okres, otrzyma premię w wysokości 1 500 zł.

Pomoc w podjęciu zatrudnienia

Osoby posiadające dyplom, świadectwo lub inny dokument poświadczający ukończenie szkoły wyższej będą mogły ubiegać się o bon zatrudnieniowy, który stanowi dla przyszłego pracodawcy gwarancję refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez urząd pracy. Jeśli pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego przez okres 18 miesięcy, to otrzyma refundację części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 12 miesięcy w wysokości 100 proc. kwoty zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu

Zasiedlenie

Osoby, które podejmą pracę lub działalność gospodarczą poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, będą mogły ubiegać się o bon na zasiedlenie. Warunki, które zobowiązane będą spełniać , to: wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie, odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której zamieszkują w związku z podjęciem zatrudnienia lub działalności gospodarczej wynosić będzie co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekraczał będzie łącznie co najmniej 3 godziny dziennie i pozostaną w zatrudnieniu lub prowadzić będą działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Bon na zasiedlenie będzie przyznawany w wysokości do 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Dodatkowym atutem zatrudnienia osoby do 30. roku życia może okazać się refundacja składek na ubezpieczenie społeczne. Pracodawcy zatrudniający skierowaną osobę bezrobotną otrzymają przez okres do 6 miesięcy refundację kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenia społeczne w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, obowiązującego w dniu zawarcia umowy.

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

    Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    REKLAMA

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

    Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

    Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

    W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

    Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

    Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

    REKLAMA

    Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

    Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    REKLAMA