reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu

Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu

Stażysta, który odbywał staż w urzędzie, a który zamierza podjąć w nim zatrudnienie musi przejść proces rekrutacji podobnie jak każdy z kandydatów. Weryfikacji będzie podlegało spełnienie określonych wymogów, odnoszących się do członków korpusu służby cywilnej.

Coraz częściej urzędy korzystają z pomocy stażystów. Wykonywanie zadań w okresie stażu, jeśli dotyczy absolwentów do 27. roku życia, trwać może przez 12 miesięcy. Może się tak zdarzyć, że stażyści wzorowo będą wykonywać swoje obowiązki, co może skłonić kierownika urzędu do ich zatrudnienia. W praktyce istnieje wątpliwość, czy już sprawdzona osoba musi przystąpić do otwartego i konkurencyjnego naboru na wolny etat.

Obowiązujące zasady

Chociaż stażysta sprawdził się, wykonując swoje obowiązki, nie może być zatrudniony przez jednostkę z pominięciem naboru. Takiej możliwości nie przewiduje ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: uosc).

Każdy ma prawo do informacji o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej, a nabór do niej jest otwarty oraz konkurencyjny (art. 6 uosc). Nabór kandydatów do korpusu służby cywilnej organizuje dyrektor generalny urzędu, który ma obowiązek upowszechniać informacje o wolnych stanowiskach pracy przez umieszczenie ogłoszenia o naborze w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (art. 26 ust. 1 w zw. z art. 28 ust. 1 uosc).

Każdy zainteresowany ma zatem prawo do informacji o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej, a także udziału w otwartym i konkurencyjnym naborze do tej samej służby (jeśli spełnia warunki).

Zatrudnienie w urzędzie osoby wcześniej odbywającej w nim staż, bez przeprowadzenia naboru, skutkowałoby naruszeniem wspomnianych reguł, a tym samym przepisów ustawy o służbie cywilnej (pismo z 7 marca 2013 r. Departamentu Prawnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, DP.171-46(2)/13/JPJ).

Stosunek pracy w służbie cywilnej może być nawiązany z osobą, która przystąpiła do otwartego i konkurencyjnego naboru i z którą dyrektor generalny urzędu zawrze umowę o pracę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy wypowiedzenie umowy o pracę jest przyjęte?

Na czym polega staż

Zatrudnienie stażysty w urzędzie w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru na wolne stanowisko pracy wynika również z istoty stażu. Jest to jeden z instrumentów rynku pracy oferowany bezrobotnemu, o których mowa w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Polega on na nabywaniu przez bezrobotnego praktycznych umiejętności do wykonywania pracy przez realizację zadań bez zawierania z nim umowy o pracę.

Stażysta odbywa staż na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą i zgodnie z określonym w niej programem. Ten instrument rynku pracy angażuje trzy podmioty:

● osobę odbywającą staż,

● podmiot przyjmujący stażystę (w tym przypadku urząd),

● starostę powiatu (prezydenta miasta na prawach powiatu).

Na charakter stażu zwrócił uwagę sąd administracyjny, który wskazał, że umowa nazwana stażową, mająca charakter umowy cywilnoprawnej, wiąże podmiot wyrażający chęć zatrudnienia stażysty i właściwego starostę, który kieruje bezrobotnego na odbycie stażu. Przyjmujący na staż nie jest więc w ścisłym znaczeniu pracodawcą, zaś ta forma aktywizowania bezrobotnych nie jest w ścisłym znaczeniu tego słowa zatrudnieniem (wyrok SA w Gorzowie Wielkopolskim z 30 czerwca 2010 r., II SA/Go 400/10, niepubl.; więcej: www.ekspert3.inforlex.pl).

Polecamy serwis: Pracownik i ZUS

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama