REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu

Leszek Jaworski
Leszek Jaworski

REKLAMA

Stażysta, który odbywał staż w urzędzie, a który zamierza podjąć w nim zatrudnienie musi przejść proces rekrutacji podobnie jak każdy z kandydatów. Weryfikacji będzie podlegało spełnienie określonych wymogów, odnoszących się do członków korpusu służby cywilnej.

Coraz częściej urzędy korzystają z pomocy stażystów. Wykonywanie zadań w okresie stażu, jeśli dotyczy absolwentów do 27. roku życia, trwać może przez 12 miesięcy. Może się tak zdarzyć, że stażyści wzorowo będą wykonywać swoje obowiązki, co może skłonić kierownika urzędu do ich zatrudnienia. W praktyce istnieje wątpliwość, czy już sprawdzona osoba musi przystąpić do otwartego i konkurencyjnego naboru na wolny etat.

REKLAMA

Obowiązujące zasady

Chociaż stażysta sprawdził się, wykonując swoje obowiązki, nie może być zatrudniony przez jednostkę z pominięciem naboru. Takiej możliwości nie przewiduje ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: uosc).

REKLAMA

Każdy ma prawo do informacji o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej, a nabór do niej jest otwarty oraz konkurencyjny (art. 6 uosc). Nabór kandydatów do korpusu służby cywilnej organizuje dyrektor generalny urzędu, który ma obowiązek upowszechniać informacje o wolnych stanowiskach pracy przez umieszczenie ogłoszenia o naborze w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (art. 26 ust. 1 w zw. z art. 28 ust. 1 uosc).

Każdy zainteresowany ma zatem prawo do informacji o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej, a także udziału w otwartym i konkurencyjnym naborze do tej samej służby (jeśli spełnia warunki).

Zatrudnienie w urzędzie osoby wcześniej odbywającej w nim staż, bez przeprowadzenia naboru, skutkowałoby naruszeniem wspomnianych reguł, a tym samym przepisów ustawy o służbie cywilnej (pismo z 7 marca 2013 r. Departamentu Prawnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, DP.171-46(2)/13/JPJ).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosunek pracy w służbie cywilnej może być nawiązany z osobą, która przystąpiła do otwartego i konkurencyjnego naboru i z którą dyrektor generalny urzędu zawrze umowę o pracę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy wypowiedzenie umowy o pracę jest przyjęte?

Na czym polega staż

Zatrudnienie stażysty w urzędzie w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru na wolne stanowisko pracy wynika również z istoty stażu. Jest to jeden z instrumentów rynku pracy oferowany bezrobotnemu, o których mowa w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Polega on na nabywaniu przez bezrobotnego praktycznych umiejętności do wykonywania pracy przez realizację zadań bez zawierania z nim umowy o pracę.

Stażysta odbywa staż na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą i zgodnie z określonym w niej programem. Ten instrument rynku pracy angażuje trzy podmioty:

● osobę odbywającą staż,

● podmiot przyjmujący stażystę (w tym przypadku urząd),

● starostę powiatu (prezydenta miasta na prawach powiatu).

Na charakter stażu zwrócił uwagę sąd administracyjny, który wskazał, że umowa nazwana stażową, mająca charakter umowy cywilnoprawnej, wiąże podmiot wyrażający chęć zatrudnienia stażysty i właściwego starostę, który kieruje bezrobotnego na odbycie stażu. Przyjmujący na staż nie jest więc w ścisłym znaczeniu pracodawcą, zaś ta forma aktywizowania bezrobotnych nie jest w ścisłym znaczeniu tego słowa zatrudnieniem (wyrok SA w Gorzowie Wielkopolskim z 30 czerwca 2010 r., II SA/Go 400/10, niepubl.; więcej: www.ekspert3.inforlex.pl).

Polecamy serwis: Pracownik i ZUS


Kto może odbyć staż

Staż jest przeznaczony dla osób „będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy”.

Na staż mogą być skierowani zarejestrowani bezrobotni będący w szczególnej sytuacji na rynku pracy, m.in.:

● którzy do dnia rozpoczęcia stażu nie ukończyli 25 lat,

● którzy w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej nie ukończyli 27 lat,

● którzy są bezrobotni długotrwale,

● po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego,

● kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,

● bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,

● samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia,

● którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,

● niepełnosprawni.

Zobacz również: Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

Niezbędne wymagania do zatrudnienia

Kolejnym argumentem przemawiającym za obowiązkiem przeprowadzenia naboru na zatrudnienie stażysty po zakończeniu stażu w urzędzie jest wymóg spełnienia przez kandydata warunków, które musi wypełniać osoba mająca zostać zatrudniona w korpusie służby cywilnej. Nie były one weryfikowane wobec stażysty, ponieważ nie był on, jak wspomniano wcześniej, zatrudniony w danym urzędzie. Zatem sprawdzenie i udokumentowanie spełnienia rygorów selekcyjnych odbywa się w trakcie naboru.

Jakie warunki musi spełniać osoba, która przystępuje do naboru

Zobacz: Elastyczne formy zatrudnienia w małych firmach

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 4, art. 6, art. 26 ust. 1, art. 28 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (DzU nr 227, poz. 1505; ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 1544),

● art. 49, art. 53 ust. 1 i 4 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. DzU z 2013 r. poz. 674; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1650).

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA