REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym się charakteryzuje umowa na zastępstwo?

Joanna Kuzub

REKLAMA

Umowa na zastępstwo uregulowana jest w kodeksie pracy. Dla pracodawcy stanowi korzystniejszy wariant zatrudnienia pracowników, bowiem jest to umowa krótkotrwała. Jakie korzyści niesie umowa na zastępstwo dla pracowników?

Umowa na zastępstwo  pozwala pracownikom poznać nowe miejsca pracy czy zaprezentować pracodawcy swoje umiejętności.

REKLAMA

Tego rodzaju umowę zawiera się na czas określony, obejmujący okres usprawiedliwionej nieobecności zastępowanego pracownika z powodu na przykład choroby lub macierzyństwa. W treści umowy można wskazać dokładną datę jej zakończenia lub też jej nie podawać, ponieważ często trudno przewidzieć dokładną datę powrotu pracownika. Można wówczas dodać klauzulę mówiącą o tym, iż trwa ona do momentu powrotu do pracy zastępowanego pracownika, należy podać jego imię i nazwisko.

Zakres zadań powinien być zbliżony do zakresu obowiązków zastępowanego pracownika, dozwolone są jednak pewne modyfikacje. Wynagrodzenie za zastępstwo ustalane jest tak samo jak w przypadku nowo zatrudnionej osoby, pensja nie musi być identyczna z pensją pracownika, który jest zastępowany.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja firma - Kadry i ZUS

Czy jest to umowa o pracę?

REKLAMA

Umowa o pracę na zastępstwo jest pełnoprawną umową o pracę i pracownikowi, który ją podpisał przysługują wszystkie prawa i obowiązki pracownicze: prawo do urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego, zwolnień lekarskich, nadgodzin itp. Pracownica zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo nie podlega ochronie w przypadku zajścia w ciążę. Po upływie okresu, na jaki była zatrudniona lub gdy do pracy wróci zastępowany pracownik, pracodawca nie musi przedłużać jej umowy o pracę do dnia porodu. W trakcie trwania umowy przysługuje jej prawo  do zwolnienia się z pracy na zlecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, które nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownicę na zastępstwo w okresie ciąży obowiązuje także zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej, delegowania poza stałe miejsce pracy bez jej zgody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy umowach na zastępstwo nie działa ograniczenie, dotyczące umów o pracę na czas określony, czyli trzecia umowa nie musi być umową na czas nieokreślony. Takie umowy można zawierać po sobie wielokrotnie, o ile jest to uzasadnione potrzebami pracodawcy. Okres wypowiedzenia tego rodzaju umowy wynosi 3 dni robocze, a oświadczenie o wypowiedzeniu umowy nie musi zawierać uzasadnienia i wskazania przyczyny wypowiedzenia. Możliwe jest jej rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a także bez zachowania okresu wypowiedzenia – dyscyplinarnie. W przypadku powrotu zastępowanego pracownika rozwiązuje się ona z mocy prawa i nie jest do tego wymagane odrębne oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu bądź rozwiązaniu.

Warto podkreślić, iż umowa na czas zastępstwa wykazuje ścisły związek ze stosunkiem pracy zastępowanego pracownika. Co może skutkować tym, iż jeśli zastępowany pracownik rozwiąże stosunek pracy, to pociąga to za sobą wygaśnięcie umowy na zastępstwo, o ile strony tej umowy nie zechcą kontynuować współpracy i przekształcić umowy na czas zastępstwa w umowę na czas nieokreślony.

Zobacz również: Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA