Bezpłatna opieka zdrowotna po stracie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Wygaśniecie ubezpieczenia zdrowotnego
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej nie wygasa bezpośrednio po ustaniu ubezpieczenia zdrowotnego. Możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej wygasa po 30 dniach od rozwiązania umowy o pracę. Taka sama sytuacja jest z przedsiębiorcą, który kończy swoja działalność gospodarczą. Po 30 dniach kończy się również ubezpieczenie członków rodziny zmarłego ubezpieczonego.
REKLAMA
W przypadków uczniów i studentów ubezpieczenie zdrowotne wygasa po 4 miesiącach od ukończenia szkoły lub studiów albo od wykreślenia z listy uczniów lub studentów.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Urząd pracy
Najprostszym sposobem na uzyskanie dostępu do bezpłatnego leczenia jest jak najszybsze zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje wszystkim zarejestrowanym bezrobotnym. Nie ma w tym przypadku znaczenia czy bezrobotny posiada prawo do zasiłku czy nie. Osoba, która utraciła status bezrobotnego może korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej jeszcze przez 30 dni.
Środki unijne na szkolenia
Uczestnik szkoleń finansowanych ze środków Unii Europejskiej podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie mają innego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem. Uprawnienie takie uzyskuje ten uczestnik szkolenia, który pobiera stypendium szkoleniowe. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje uczestnikowi w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy. Po zakończeniu szkolenia ubezpieczenie wygasa w ciągu 7 dni od zakończenia szkolenia.
Jakie są formy wsparcia dla młodych bezrobotnych?
Ubezpieczenie zdrowotne - kiedy można dobrowolnie?
Osoby, które nie są objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego mogą ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ. Warunkiem jest jednak zamieszkiwanie na terytorium Polski. Dobrowolne ubezpieczenie uzyskuje się w wyniku podpisania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Umowa ta uprawnia podpisującego oraz jego rodzinę do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Umowę zawiera się poprzez złożenie wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Wniosek składa się we właściwym ze względu zamieszkania oddziale wojewódzkim NFZ.
Po zawarciu umowy o dobrowolne ubezpieczenie, ubezpieczony składa w ZUS druk ZUS ZZA będący zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego.
Wysokość składki dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wylicza się na podstawie deklarowanego dochodu miesięcznego. Dochód ten nie może być jednak niższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które wynosiło w trzecim kwartale 2012 roku 3689,81 zł. Przy tej kwocie składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosi 332,08 zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.