REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakim systemie czasu pracy można zatrudnić bezrobotnego stażystę?

Monika Pązik

REKLAMA

Czas pracy bezrobotnego stażysty nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Zatrudnienie w wymiarze przekraczającym 5 dni w tygodniu może stanowić naruszenie przepisów prawa.

Zgodnie z art. 128 kodeksu pracy, czasem pracy jest okres pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy bądź w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Ustawodawca wskazuje jednakże, że nie wszystkie czynności wykonywane przez pracownika są wliczane do czasu pracy. Przykładowo czas wykonywania pracy społecznie, za który pracownik otrzymał uzgodnione z pracodawcą dni wolne, nie jest czasem pracy (wyr. SN, I PKN 448/00). Wskazany artykuł określa również wymiar okresów rozliczeniowych czasu pracy pracownika. Wobec tego dobą określane są 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a tydzień rozumiany jest jako 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Regulacje prawne przyznają stronom stosunku pracy swobodę w zakresie kształtowania wymiaru rozkładu czasu pracy. Jeżeli jednak rozkład czasu pracy nie został określony w umowie o pracę, zakład pracy bez wypowiedzenia warunków pracy uprawniony jest do jednostronnego określenia rozkładu czasu pracy (wyr. SN, I PRN 114/78).

REKLAMA


Zadaj pytanie na naszym FORUM!!!


Bezrobotny stażysta


Zatrudnianie stażystów należy do instrumentów rynku pracy, który umożliwia bezrobotnym osobom, w szczególności absolwentom nieposiadającym doświadczenia zdobyć wymagane kwalifikacje zawodowe. Co do zasady staż nie powinien trwać dłużej niż 6 miesięcy, jednakże w przypadku bezrobotnego stażysty, który nie ukończył 25 lat oraz jest absolwentem szkoły wyższej a nie ukończył 27 lat, starosta może skierować na odbycie dłuższego stażu, jednak w wymiarze nie przekraczającym 12 miesięcy. Obowiązki spoczywające na organizatorach stażu określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz.U.2009.142.1160).


Normy czasu pracy


Normy czasu pracy bezrobotnego stażysty reguluje art. 7 w/w rozporządzenia. Na jego podstawie czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W odniesieniu do niepełnosprawnego stażysty zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności normy te ulegają odpowiednio skróceniu do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Istotne jest, że w odniesieniu do bezrobotnego stażysty nie obowiązuje pojęcie przeciętnego 5 dniowego tygodnia pracy. Oznacza to, że pracodawca ma w tym zakresie ograniczoną swobodę w określaniu rozkładu czasu pracy. Z art. 7 § 2 bezpośrednio wynika, iż bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych. Jednakże starosta może wyrazić zgodę na realizację stażu w niedzielę i święta, w porze nocnej lub w systemie pracy zmianowej, o ile charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.

 
Zobacz również:
W jaki sposób zatrudnić pracownika z zajęciem komorniczym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA