reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > W jakim systemie czasu pracy można zatrudnić bezrobotnego stażystę?

W jakim systemie czasu pracy można zatrudnić bezrobotnego stażystę?

Czas pracy bezrobotnego stażysty nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Zatrudnienie w wymiarze przekraczającym 5 dni w tygodniu może stanowić naruszenie przepisów prawa.

Zgodnie z art. 128 kodeksu pracy, czasem pracy jest okres pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy bądź w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Ustawodawca wskazuje jednakże, że nie wszystkie czynności wykonywane przez pracownika są wliczane do czasu pracy. Przykładowo czas wykonywania pracy społecznie, za który pracownik otrzymał uzgodnione z pracodawcą dni wolne, nie jest czasem pracy (wyr. SN, I PKN 448/00). Wskazany artykuł określa również wymiar okresów rozliczeniowych czasu pracy pracownika. Wobec tego dobą określane są 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a tydzień rozumiany jest jako 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Regulacje prawne przyznają stronom stosunku pracy swobodę w zakresie kształtowania wymiaru rozkładu czasu pracy. Jeżeli jednak rozkład czasu pracy nie został określony w umowie o pracę, zakład pracy bez wypowiedzenia warunków pracy uprawniony jest do jednostronnego określenia rozkładu czasu pracy (wyr. SN, I PRN 114/78).


Zadaj pytanie na naszym FORUM!!!


Bezrobotny stażysta


Zatrudnianie stażystów należy do instrumentów rynku pracy, który umożliwia bezrobotnym osobom, w szczególności absolwentom nieposiadającym doświadczenia zdobyć wymagane kwalifikacje zawodowe. Co do zasady staż nie powinien trwać dłużej niż 6 miesięcy, jednakże w przypadku bezrobotnego stażysty, który nie ukończył 25 lat oraz jest absolwentem szkoły wyższej a nie ukończył 27 lat, starosta może skierować na odbycie dłuższego stażu, jednak w wymiarze nie przekraczającym 12 miesięcy. Obowiązki spoczywające na organizatorach stażu określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz.U.2009.142.1160).


Normy czasu pracy


Normy czasu pracy bezrobotnego stażysty reguluje art. 7 w/w rozporządzenia. Na jego podstawie czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W odniesieniu do niepełnosprawnego stażysty zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności normy te ulegają odpowiednio skróceniu do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Istotne jest, że w odniesieniu do bezrobotnego stażysty nie obowiązuje pojęcie przeciętnego 5 dniowego tygodnia pracy. Oznacza to, że pracodawca ma w tym zakresie ograniczoną swobodę w określaniu rozkładu czasu pracy. Z art. 7 § 2 bezpośrednio wynika, iż bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych. Jednakże starosta może wyrazić zgodę na realizację stażu w niedzielę i święta, w porze nocnej lub w systemie pracy zmianowej, o ile charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.

 
Zobacz również:
W jaki sposób zatrudnić pracownika z zajęciem komorniczym?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama