REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zatrudnić pracownika z zajęciem komorniczym?

Monika Pązik

REKLAMA

Pracownik, który posiada zobowiązanie alimentacyjne korzystniej jest zatrudnić na podstawie umowy o pracę, bowiem wtedy potrącenia komorniczego dokonuje się z części wynagrodzenia. W przypadku umów cywilnoprawnych, zajęciu może ulec całe wynagrodzenie.

Kwestia potrąceń komorniczych uregulowana została w art. 87 kodeksu pracy i 833 § 1 i 2 kodeksu postępowania cywilnego. Wskazane regulacje stanowią wyjątek od zasady wypłacania przez pracodawcę wynagrodzenia pracownikowi w całości w określonym terminie. Oznacza to, że pracodawca może, bądź jest zobowiązany do zatrzymania części wynagrodzenia w celu zaspokojenia zobowiązań pracownika wobec osób trzecich. Egzekucja z wynagrodzenia następuje przez uprawniony do tego organ (komornika czy właściwy organ administracji). Jeżeli pracodawca wie o zajęciu części wynagrodzenia, wówczas zobowiązany jest do wstrzymania wypłaty zajętej części i przekazać ją organowi egzekucyjnemu na zaspokojenie należności.

REKLAMA


Zadaj pytanie na naszym FORUM!!!


Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę

REKLAMA


Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę jest znacznie korzystniejsze, jeżeli posiada on tytuł wykonawczy do zajęcia komorniczego. W takiej sytuacji komornik ograniczony jest przepisami prawa pracy dotyczącymi potrąceń i nie jest uprawniony do zajęcia całości wynagrodzenia. Na podstawie art. 87 § 3 pkt. 1 potrącenia można dokonać do wysokości 3/5 wynagrodzenia. Pracownikowi przysługuje jednakże ochrona w zależności od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia co oznacza, że nie w każdym przypadku pracownik zobowiązany jest do przekazania części wynagrodzenia. Zgodnie bowiem z art. 871 k.p. kwota wolna od potrąceń (która nie ulega zajęciu) to kwota w wysokości:


1. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,


2. 75 % wynagrodzenia minimalnego - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,

Dalszy ciąg materiału pod wideo


3. 90 % wynagrodzenia minimalnego - przy potrącaniu kar pieniężnych.


Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej


Powszechną praktyką wśród pracodawców jest zatrudnianie pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Jest to znacznie korzystniejszy sposób dla pracodawców, gdyż ponoszą oni dużo mniejsze koszty zatrudnienia. Jednakże, w przypadku tytułu wykonawczego do zajęcia komorniczego, zatrudnienie na tej podstawie jest znacznie mniej korzystne dla pracownika. W umowach cywilnoprawnych (np. umowach zlecenia czy umowach o dzieło)  co do zasady nie istnieją kwoty wolne od potrąceń oraz górne granice zajęcia komorniczego, które mogą zapewnić pracownikowi minimalną wysokość dochodu. Oznacza to, że komornik ma prawo zająć nawet 100% wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jedynym ograniczeniem takiego działania może być sytuacja, gdy wynagrodzenie z takiej umowy jest jedynym źródłem dochodu oraz stanowi podstawę do utrzymania pracownika a ponadto wypłacane jest w jednakowych ostępach miesięcznych. Można zatem uznać, iż jest to świadczenie powtarzające się i wówczas zastosowanie znajdzie regulacja art. 833 § 1 i 2 k.p.c. w zakresie powtarzających się świadczeń mających na celu utrzymanie. Na mocy tego artykułu w odniesieniu do osób zatrudnionych na podstawie stosunku cywilnoprawnego, zastosowanie będą miały przepisy kodeksu pracy dotyczące potrąceń z wynagrodzenia.


Zobacz również:
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA