reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakich danych osobowych może żądać pracodawca od pracownika?

Jakich danych osobowych może żądać pracodawca od pracownika?

Pracodawca ma prawo żądać ujawnienia określonych przepisami prawa danych osobowych pracownika związanych z jego zatrudnieniem. Ujawnienie danych nie należy jednak do obowiązków po stronie pracownika. Jakiego rodzaju danych może żądać pracodawca?

Dobór pracownika o odpowiednich kwalifikacjach na wskazane stanowisko zależy od wielu czynników, m.in. sprawdzenia wszystkich danych osobowych tego pracownika. Dane osobowe dotyczące zarówno pracowników, jak również kandydatów na stanowisko podlegają ochronie. Zgodnie z ustawa o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2002, nr 101, poz. 926), za dane osobowe uważa się wszelkie informacje pozwalające zidentyfikować osobę fizyczną. Wskazana ustawa przewiduje również czynności związane z przetwarzaniem danych, czyli zbieraniem, utrwalaniem, przechowywaniem i wszelkimi innymi operacjami dokonywanymi na danych osobowych.


Dane konieczne według kodeksu pracy


Zgodnie z art. 211 § 1 k.p. pracodawca ma prawo żądać od pracownika (osoby ubiegającej się o zatrudnienie) danych dotyczących identyfikacji personalnej, wykształcenia, przebiegu zatrudnienia. Zgodnie z regulacją tego przepisu wskazane sfery osobiste pracownika obejmują:


1) imię (imiona) i nazwisko,

2) imiona rodziców,

3) datę urodzenia,

4) miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),

5) wykształcenie,

6) przebieg dotychczasowego zatrudnienia.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
: Moja Firma - Kadry i ZUS


W odniesieniu do informacji koniecznych dla płatnika (pracodawcy) wymagany jest numer PESEL pracownika. Od 2011 r. pracownik nie ma obowiązku podawania numeru NIP, jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej. W przypadku przebiegu zatrudnienia mogą wystąpić pewne rozbieżności, bowiem co do zasady pod uwagę bierze się okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy. Natomiast według innego stanowiska w doktrynie, do przebiegu zatrudnienia można zaliczyć okresy pracy zawodowej przepracowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Ponadto pracodawca ma prawo żądać podania innych danych wynikających z odrębnych przepisów.


Dane pracownika według rozporządzenia


Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji prowadzonej przez pracodawców, pracodawca może żądać:


1) wypełnionego kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,

2) świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,

3) dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,

4) świadectwa ukończenia gimnazjum - w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,

5) orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,

6) innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.


Zapis dotyczący możliwości uzyskania innych dokumentów może wiązać się przykładowo z zaświadczeniem dotyczącym karalności pracownika. Zgodnie z sentencją wyroku NSA (II SA/Wa 978/11) jedynym wymaganym dokumentem przez organ zatrudniający, bądź powołujący do służby, który wiąże się z uprzednią karalnością kandydata jest informacja o osobie z Krajowego Rejestru Karnego. Domaganie się złożenia innych dokumentów, czy to od kandydata, czy też innych podmiotów, w tym organów administracji publicznej, musi wynikać wprost z przepisów prawa ogólnie obowiązujących. Informacje jakimi dysponuje Krajowy System Informacyjny Policji nie stanowią źródła wiedzy powszechnie dostępnej, służą wyłącznie do realizacji zadań Policji.


Zobacz również:
Czy pracownik może nie zgodzić się na wypowiedzenie zmieniające?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama