REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakich danych osobowych może żądać pracodawca od pracownika?

Monika Pązik

REKLAMA

Pracodawca ma prawo żądać ujawnienia określonych przepisami prawa danych osobowych pracownika związanych z jego zatrudnieniem. Ujawnienie danych nie należy jednak do obowiązków po stronie pracownika. Jakiego rodzaju danych może żądać pracodawca?

Dobór pracownika o odpowiednich kwalifikacjach na wskazane stanowisko zależy od wielu czynników, m.in. sprawdzenia wszystkich danych osobowych tego pracownika. Dane osobowe dotyczące zarówno pracowników, jak również kandydatów na stanowisko podlegają ochronie. Zgodnie z ustawa o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2002, nr 101, poz. 926), za dane osobowe uważa się wszelkie informacje pozwalające zidentyfikować osobę fizyczną. Wskazana ustawa przewiduje również czynności związane z przetwarzaniem danych, czyli zbieraniem, utrwalaniem, przechowywaniem i wszelkimi innymi operacjami dokonywanymi na danych osobowych.

REKLAMA


Dane konieczne według kodeksu pracy


Zgodnie z art. 211 § 1 k.p. pracodawca ma prawo żądać od pracownika (osoby ubiegającej się o zatrudnienie) danych dotyczących identyfikacji personalnej, wykształcenia, przebiegu zatrudnienia. Zgodnie z regulacją tego przepisu wskazane sfery osobiste pracownika obejmują:


1) imię (imiona) i nazwisko,

2) imiona rodziców,

3) datę urodzenia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),

5) wykształcenie,

6) przebieg dotychczasowego zatrudnienia.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
: Moja Firma - Kadry i ZUS


W odniesieniu do informacji koniecznych dla płatnika (pracodawcy) wymagany jest numer PESEL pracownika. Od 2011 r. pracownik nie ma obowiązku podawania numeru NIP, jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej. W przypadku przebiegu zatrudnienia mogą wystąpić pewne rozbieżności, bowiem co do zasady pod uwagę bierze się okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy. Natomiast według innego stanowiska w doktrynie, do przebiegu zatrudnienia można zaliczyć okresy pracy zawodowej przepracowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Ponadto pracodawca ma prawo żądać podania innych danych wynikających z odrębnych przepisów.


Dane pracownika według rozporządzenia


Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji prowadzonej przez pracodawców, pracodawca może żądać:


1) wypełnionego kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,

2) świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,

3) dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,

4) świadectwa ukończenia gimnazjum - w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,

5) orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,

6) innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.


Zapis dotyczący możliwości uzyskania innych dokumentów może wiązać się przykładowo z zaświadczeniem dotyczącym karalności pracownika. Zgodnie z sentencją wyroku NSA (II SA/Wa 978/11) jedynym wymaganym dokumentem przez organ zatrudniający, bądź powołujący do służby, który wiąże się z uprzednią karalnością kandydata jest informacja o osobie z Krajowego Rejestru Karnego. Domaganie się złożenia innych dokumentów, czy to od kandydata, czy też innych podmiotów, w tym organów administracji publicznej, musi wynikać wprost z przepisów prawa ogólnie obowiązujących. Informacje jakimi dysponuje Krajowy System Informacyjny Policji nie stanowią źródła wiedzy powszechnie dostępnej, służą wyłącznie do realizacji zadań Policji.


Zobacz również:
Czy pracownik może nie zgodzić się na wypowiedzenie zmieniające?

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA