REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik może nie zgodzić się na wypowiedzenie zmieniające?

Monika Pązik

REKLAMA

Wypowiedzenie zmieniające ma na celu zmianę warunków pracy i płacy, czyli istotnych elementów treści stosunku pracy. Za pomocą takiego wypowiedzenia nie dochodzi jednak do jego rozwiązania. Czy pracownik ma prawo odmówić wprowadzenia zmian?

Uregulowanie dotyczące zastosowania wypowiedzenia warunków pracy i płacy, tzw. wypowiedzenia zmieniającego znajduje się w art. 42 kodeksu pracy. Taka instytucja ma na celu przekształcenie dotychczasowych warunków bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy z pracownikiem. Istotne jest, że do skuteczności takiego działania konieczna jest forma pisemna oraz wyrażenie zgody przez pracownika. Wynika z tego, że wypowiedzenie zmieniające może przedstawić jedynie pracodawca. Pracownik może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki, nawiązać nowy stosunek pracy bądź złożyć ofertę dotyczącą porozumienia zmieniającego, na którą pracodawca może nie wyrazić zgody.

REKLAMA


Przyjęcie lub odmowa nowych warunków

REKLAMA


Pracownik ma prawo do podjęcia decyzji o przyjęciu bądź odmowie zaproponowanych warunków pracy i płacy. Może to uczynić poprzez złożenie oświadczenia o przyjęciu bądź niezłożenie oświadczenia o odmowie przyjęcia. W takiej sytuacji przyjmuje się, że pracownik przyjął nowe warunki w sposób milczący. Przyjęcie proponowanych zmian powoduje trwałość stosunku pracy, natomiast odmowa skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia.


Zatem odmowa przyjęcia zaproponowanych warunków pracy lub płacy (art. 42 § 3 zdanie pierwsze k.p.) powoduje, że umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia, niezależnie od intencji pracownika (wyr. SN, I PKN 116/99). Ważne jest, że odmowa wprowadzenia zmian przez pracownika nie jest równoznaczna z wypowiedzeniem umowy o pracę dokonanego przez tego pracownika. Do rozwiązania umowy dochodzi jedynie wskutek wypowiedzenia umowy przez pracodawcę. Rozwiązanie umowy na skutek wypowiedzenia zmieniającego może naruszyć gwarancje zatrudnienia. Decydujące jest w tej sytuacji ustalenie faktyczne dotyczące wskazania strony, która spowodowała rozwiązanie umowy. Celem zawarcia pakietu gwarancji pracowniczych jest ochrona pracowników przed utratą zatrudnienia, a nie zmiana warunków zatrudnienia. Gdyby przyjąć, że każde wypowiedzenie zmieniające jest równoznaczne z wypowiedzeniem definitywnym pracodawca byłby pozbawiony możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian przez cały okres obowiązywania pakietu (wyr. SN z dnia 5 sierpnia 2009 r., II PK 39/09).


Zobacz również:
Odmowa ponownego zatrudnienia


Co do zasady zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego jest możliwe w stosunku do każdej umowy o pracę, która może zostać wypowiedziana z mocy prawa bądź z woli stron poprzez wprowadzenie odpowiedniej klauzuli umownej o dopuszczalności wypowiedzenia. Nie jest dopuszczalne jednak - przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 k.p.) - zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nie określony na umowę na czas określony (uchwała SN, I PZP 52/93).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wypowiedzenie zmieniające na korzyść i niekorzyść

REKLAMA


Aby ustalić, że wypowiedzenie zmieniające może być niekorzystne dla pracownika należy uwzględnić również fakt jak pracownik je odczuwał (wyr. SN, I PKN 88/99).  Zmiany korzystne wprowadzane na podstawie porozumienia, gdzie pracownik zazwyczaj wyraża na nie zgodę w dorozumiany sposób. Warto zaznaczyć, że sama zmiana stanowiska bez zmian w warunkach pracy i płacy nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli jednak strony zgodnie traktują taką zmianę jako element podmiotowo istotny (np. gdy nazwa implikuje prestiż stanowiska), to może ona wymagać wypowiedzenia warunków pracy (wyr. SN, I PKN 265/99).  Nie jest również wymagane wypowiedzenie dotychczasowych warunków w przypadku zmiany regulaminu pracy bądź zawartego porozumienia w związku z przejściem zakładu pracy.


Wypowiedzenie zmieniające może zostać zaskarżone przez pracownika do sądu pracy, jednakże odmowa przyjęcia propozycji pracodawcy nie stanowi podstawy do dopuszczenia tego zaskarżenia.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA