REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik może nie zgodzić się na wypowiedzenie zmieniające?

Monika Pązik

REKLAMA

Wypowiedzenie zmieniające ma na celu zmianę warunków pracy i płacy, czyli istotnych elementów treści stosunku pracy. Za pomocą takiego wypowiedzenia nie dochodzi jednak do jego rozwiązania. Czy pracownik ma prawo odmówić wprowadzenia zmian?

Uregulowanie dotyczące zastosowania wypowiedzenia warunków pracy i płacy, tzw. wypowiedzenia zmieniającego znajduje się w art. 42 kodeksu pracy. Taka instytucja ma na celu przekształcenie dotychczasowych warunków bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy z pracownikiem. Istotne jest, że do skuteczności takiego działania konieczna jest forma pisemna oraz wyrażenie zgody przez pracownika. Wynika z tego, że wypowiedzenie zmieniające może przedstawić jedynie pracodawca. Pracownik może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki, nawiązać nowy stosunek pracy bądź złożyć ofertę dotyczącą porozumienia zmieniającego, na którą pracodawca może nie wyrazić zgody.

REKLAMA


Przyjęcie lub odmowa nowych warunków

REKLAMA


Pracownik ma prawo do podjęcia decyzji o przyjęciu bądź odmowie zaproponowanych warunków pracy i płacy. Może to uczynić poprzez złożenie oświadczenia o przyjęciu bądź niezłożenie oświadczenia o odmowie przyjęcia. W takiej sytuacji przyjmuje się, że pracownik przyjął nowe warunki w sposób milczący. Przyjęcie proponowanych zmian powoduje trwałość stosunku pracy, natomiast odmowa skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia.


Zatem odmowa przyjęcia zaproponowanych warunków pracy lub płacy (art. 42 § 3 zdanie pierwsze k.p.) powoduje, że umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia, niezależnie od intencji pracownika (wyr. SN, I PKN 116/99). Ważne jest, że odmowa wprowadzenia zmian przez pracownika nie jest równoznaczna z wypowiedzeniem umowy o pracę dokonanego przez tego pracownika. Do rozwiązania umowy dochodzi jedynie wskutek wypowiedzenia umowy przez pracodawcę. Rozwiązanie umowy na skutek wypowiedzenia zmieniającego może naruszyć gwarancje zatrudnienia. Decydujące jest w tej sytuacji ustalenie faktyczne dotyczące wskazania strony, która spowodowała rozwiązanie umowy. Celem zawarcia pakietu gwarancji pracowniczych jest ochrona pracowników przed utratą zatrudnienia, a nie zmiana warunków zatrudnienia. Gdyby przyjąć, że każde wypowiedzenie zmieniające jest równoznaczne z wypowiedzeniem definitywnym pracodawca byłby pozbawiony możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian przez cały okres obowiązywania pakietu (wyr. SN z dnia 5 sierpnia 2009 r., II PK 39/09).


Zobacz również:
Odmowa ponownego zatrudnienia


Co do zasady zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego jest możliwe w stosunku do każdej umowy o pracę, która może zostać wypowiedziana z mocy prawa bądź z woli stron poprzez wprowadzenie odpowiedniej klauzuli umownej o dopuszczalności wypowiedzenia. Nie jest dopuszczalne jednak - przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 k.p.) - zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nie określony na umowę na czas określony (uchwała SN, I PZP 52/93).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wypowiedzenie zmieniające na korzyść i niekorzyść

REKLAMA


Aby ustalić, że wypowiedzenie zmieniające może być niekorzystne dla pracownika należy uwzględnić również fakt jak pracownik je odczuwał (wyr. SN, I PKN 88/99).  Zmiany korzystne wprowadzane na podstawie porozumienia, gdzie pracownik zazwyczaj wyraża na nie zgodę w dorozumiany sposób. Warto zaznaczyć, że sama zmiana stanowiska bez zmian w warunkach pracy i płacy nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli jednak strony zgodnie traktują taką zmianę jako element podmiotowo istotny (np. gdy nazwa implikuje prestiż stanowiska), to może ona wymagać wypowiedzenia warunków pracy (wyr. SN, I PKN 265/99).  Nie jest również wymagane wypowiedzenie dotychczasowych warunków w przypadku zmiany regulaminu pracy bądź zawartego porozumienia w związku z przejściem zakładu pracy.


Wypowiedzenie zmieniające może zostać zaskarżone przez pracownika do sądu pracy, jednakże odmowa przyjęcia propozycji pracodawcy nie stanowi podstawy do dopuszczenia tego zaskarżenia.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA