Jak ustalić profil pomocy osoby bezrobotnej?
REKLAMA
Przy ustalaniu profilu urząd dokonuje analizy sytuacji osoby bezrobotnej oraz jej szans na rynku pracy, biorąc pod uwagę:
REKLAMA
- oddalenie od rynku pracy, czyli czynniki utrudniające wejście lub powrót na rynek pracy, w szczególności:
- wiek,
- płeć,
- poziom wykształcenia,
- umiejętności,
- uprawnienia,
- doświadczenie zawodowe,
- czas pozostawania bez pracy,
- miejsce zamieszkania pod względem oddalenia od potencjalnych miejsc pracy,
- dostępność do nowoczesnych form komunikowania się z powiatowym urzędem pracy i pracodawcami;
- gotowość do wejścia lub powrotu na rynek pracy, czyli czynniki wskazujące na potrzebę i chęć do podjęcia pracy, w szczególności:
- zaangażowanie w samodzielne poszukiwanie pracy,
- gotowość do dostosowania się do wymagań rynku pracy,
- dyspozycyjność,
- powody skłaniające do podjęcia pracy,
- powody rejestracji w powiatowym urzędzie pracy,
- dotychczasowa oraz aktualna gotowość do współpracy z powiatowym urzędem pracy, innymi instytucjami rynku pracy lub pracodawcami.
Bezpłatna opieka zdrowotna po stracie pracy
Trzy profile pomocy
Urząd może ustanowić jeden z trzech profili pomocy :
- profil pomocy I – pośrednictwo pracy, a także w uzasadnionych przypadkach poradnictwo zawodowe lub takie formy pomocy, jak: szkolenia, finansowanie kosztów egzaminów i licencji, zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej, bony;
- profil pomocy II – usługi i instrumenty rynku pracy, działania aktywizacyjne zlecone przez urząd pracy oraz inne formy pomocy z wyłączeniem Programu Aktywizacja i Integracja;
- profil pomocy III- Program Aktywizacja i Integracja, działania aktywizacyjne zlecone przez urząd pracy, programy specjalne, skierowane do zatrudnienia wspieranego u pracodawcy lub podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej zakładanej przez osoby prawne oraz w uzasadnionych przypadkach poradnictwo zawodowe.
Zobacz: Jak założyć własną firmę?
Za pomocą jakich narzędzi urząd pracy ustala profil pomocy?
Powiatowy urząd pracy informacje niezbędne do określenie profilu pomocy uzyskuje z danych dostępnych w karcie rejestracyjnej bezrobotnego oraz z wywiadu, który przeprowadzi z osobą bezrobotną pracownik urzędu. Następnie pozyskane informacje przetwarza, wykorzystując narzędzie do profilowania pomocy dla bezrobotnych.
Po ustaleniu profilu pomocy urząd pracy informuje osobę bezrobotną, jakimi formami pomocy może zostać objęta.
Indywidualny Plan Działania, czyli IPD
Indywidualny plan działania zostaje przygotowany z udziałem osoby bezrobotnej nie później niż w terminie 60 dni od dnia określenia profilu pomocy.
Indywidualny plan działania w szczególności (IPD) określa:
- działania możliwe do zastosowania przez urząd pracy w ramach pomocy określonej w ustawie;
- działania planowane do samodzielnej realizacji w celu poszukiwania pracy;
- planowane terminy realizacji poszczególnych działań;
- formy, planowaną liczbę i terminy kontaktów z pośrednikiem pracy, doradcą zawodowym lub innym pracownikiem urzędu pracy;
- termin i warunki zakończenia realizacji indywidualnego planu działania.
Pomoc przewidziana w ramach określonego profilu pomocy realizowana jest na podstawie przygotowanego z udziałem osoby bezrobotnej indywidualnego planu działania, w okresie nie dłuższym niż:
- 180 dni dla profilu I,
- 540 dni dla profilu II,
- 720 dni dla profilu III.
W okresie realizacji indywidualnego planu działania urząd pracy, co najmniej raz na 60 dni, kontaktuje się z osobą bezrobotną w celu monitorowania sytuacji i postępów w realizacji przewidzianych dla niej działań. Kontakt ten może być realizowany w formie spotkania, rozmowy telefonicznej albo wymiany informacji drogą elektroniczną lub pocztową.
Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż
Ponowne ustalenie profilu pomocy
Powiatowy urząd pracy może ponownie ustalić profil pomocy dla osoby bezrobotnej w sytuacji, gdy:
- w trakcie realizacji działań przewidzianych w ramach indywidualnego planu działania nastąpi zmiana sytuacji bezrobotnego, uznana przez urząd lub zainteresowanego za uzasadnioną przyczynę do ustalenia nowego profilu pomocy;
- w wyniku realizacji indywidualnego planu działania nie udało się doprowadzić bezrobotnego do podjęcia pracy w wyznaczonym okresie.
Dodatkowe wsparcie dla osób bezrobotnych
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocja zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 33 ust 2c)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie profilowania pomocy dla bezrobotnego
REKLAMA
REKLAMA