Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż
REKLAMA
REKLAMA
Bon na zasiedlenie
Jest to dofinansowanie skierowane do osób, które znajdą pracę poza swoim miejscem zamieszkania. Bon stanowi dopłatę mającą w części pokryć koszty przeprowadzki do innego miasta. Warunkiem jest, aby odległość między potencjalną pracą a rodzinną miejscowością beneficjenta wynosiła minimum 80 km lub dojazd do niej zajmował powyżej 3 godzin podróży środkami transportu zbiorowego. Maksymalna wysokość takiej dopłaty nie może przekraczać dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę, pod uwagę bierze się stan na dzień podpisania umowy.
REKLAMA
Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców
Bon na staż
Jeżeli bezrobotny znalazł firmę, w której chciałby odbyć staż może zwrócić się do urzędu pracy o przyznanie tzw. bonu stażowego. Zawiera on gwarancję dla osoby bezrobotnej, że urząd skieruje ją do odbycia stażu w wybranym przez nią miejscu. Wymogiem jest jednak, aby tego rodzaju praktyki trwały minimum pół roku, a po tym okresie pracodawca musi taką osobę zatrudnić na kolejne 6 miesięcy. Dopiero wówczas zatrudniający otrzyma premię w wysokości 1500 zł. W ramach bonu starosta może pokryć także koszty badań lekarskich i dojazdów stażysty.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Bon szkoleniowy
REKLAMA
Przeznaczony jest do osób zainteresowanych dokształceniem i poprawieniem swoich kwalifikacji oraz atrakcyjności na rynku pracy. Dotychczas bezrobotny mógł uczestniczyć w niektórych ze staży organizowanych przez Urząd Pracy, realizowanych zazwyczaj na miejscu. W nowelizowanej ustawie zaś nie tylko wprowadzono możliwość wyboru stażu, gdyby te dostępne w Urzędzie nie spełniały wymagań zainteresowanego, ale dodatkowo umożliwiono opłacenie należności za podróż na miejsce szkolenia, a nawet za zakwaterowanie. Wsparcie w ramach tego bonu może wynieść maksymalnie równowartość przeciętnego wynagrodzenia (na dzień uzyskania bonu).
Wprowadzana nowelizacja przewiduje także dopłaty dla pracodawców, którzy zatrudnią osobę bezrobotną albo do 30 roku życia albo powyżej 50. Dodatkowo przewidziano wprowadzenie systemu premii dla pracowników urzędów pracy mających najlepsze wyniki w pracy, aby i oni działali bardziej efektywnie na rzecz obniżania bezrobocia.
Bon stażowy i migracyjny sposobem na mniejsze bezrobocie wśród młodych?
Wszystkie udogodnienia gwarantowane w ustawie, są dla aktywnie poszukujących pracy, bardzo ciekawą i atrakcyjną opcją. Oceniając wszystkie zmiany trzeba powiedzieć, iż wydają się korzystne acz mogą spowodować nadużycia ze strony pracodawcy. Dopłaty stanowią z pewnością dobry motywator do poszukiwania pracowników w urzędach pracy, ale czy okres obowiązkowego zatrudnienia będzie wystarczający, aby pracodawca nie zwolnił po nim od razu pracownika i zatrudnił następnego w taki sam sposób? Czy nowelizacja przewiduje mechanizmy przewidujące kary za tego rodzaju postępowania bądź niedopuszczające do ich powstawania? Odpowiedź na te pytania nadejdzie wraz z wprowadzeniem ustawy i wynikami jej działania.
REKLAMA
REKLAMA