reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż

Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż

Już od maja bieżącego roku ma zacząć w części obowiązywać ustawa o urzędach pracy, mająca na celu poprawę walki z bezrobociem. Ustawa ukierunkowana jest przede wszystkim na poprawę sytuację osób do 30 roku życia oraz powyżej 50. Wśród środków pomocy znajdują się różnego rodzaju bony, zwolnienia z opłacania składek wszystko po to, aby zachęcić pracodawców do współpracy z urzędami pracy.

Bon na zasiedlenie

Jest to dofinansowanie skierowane do osób, które znajdą pracę poza swoim miejscem zamieszkania. Bon stanowi dopłatę mającą w części pokryć koszty przeprowadzki do innego miasta. Warunkiem jest, aby odległość między potencjalną pracą a rodzinną miejscowością beneficjenta wynosiła minimum 80 km lub dojazd do niej zajmował powyżej 3 godzin podróży środkami transportu zbiorowego. Maksymalna wysokość takiej dopłaty nie może przekraczać dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę, pod uwagę bierze się stan na dzień podpisania umowy.

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Bon na staż

Jeżeli bezrobotny znalazł firmę, w której chciałby odbyć staż może zwrócić się do urzędu pracy o przyznanie tzw. bonu stażowego. Zawiera on gwarancję dla osoby bezrobotnej, że urząd skieruje ją do odbycia stażu w wybranym przez nią miejscu. Wymogiem jest jednak, aby tego rodzaju praktyki trwały minimum pół roku, a po tym okresie pracodawca musi taką osobę zatrudnić na kolejne 6 miesięcy. Dopiero wówczas zatrudniający otrzyma premię w wysokości 1500 zł. W ramach bonu starosta może pokryć także koszty badań lekarskich i dojazdów stażysty.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama