REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż

Maria Szadkowska
bon na zasiedlenie
bon na zasiedlenie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już od maja bieżącego roku ma zacząć w części obowiązywać ustawa o urzędach pracy, mająca na celu poprawę walki z bezrobociem. Ustawa ukierunkowana jest przede wszystkim na poprawę sytuację osób do 30 roku życia oraz powyżej 50. Wśród środków pomocy znajdują się różnego rodzaju bony, zwolnienia z opłacania składek wszystko po to, aby zachęcić pracodawców do współpracy z urzędami pracy.

Bon na zasiedlenie

Jest to dofinansowanie skierowane do osób, które znajdą pracę poza swoim miejscem zamieszkania. Bon stanowi dopłatę mającą w części pokryć koszty przeprowadzki do innego miasta. Warunkiem jest, aby odległość między potencjalną pracą a rodzinną miejscowością beneficjenta wynosiła minimum 80 km lub dojazd do niej zajmował powyżej 3 godzin podróży środkami transportu zbiorowego. Maksymalna wysokość takiej dopłaty nie może przekraczać dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę, pod uwagę bierze się stan na dzień podpisania umowy.

REKLAMA

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Bon na staż

Jeżeli bezrobotny znalazł firmę, w której chciałby odbyć staż może zwrócić się do urzędu pracy o przyznanie tzw. bonu stażowego. Zawiera on gwarancję dla osoby bezrobotnej, że urząd skieruje ją do odbycia stażu w wybranym przez nią miejscu. Wymogiem jest jednak, aby tego rodzaju praktyki trwały minimum pół roku, a po tym okresie pracodawca musi taką osobę zatrudnić na kolejne 6 miesięcy. Dopiero wówczas zatrudniający otrzyma premię w wysokości 1500 zł. W ramach bonu starosta może pokryć także koszty badań lekarskich i dojazdów stażysty.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Bon szkoleniowy

REKLAMA

Przeznaczony jest do osób zainteresowanych dokształceniem i poprawieniem swoich kwalifikacji oraz atrakcyjności na rynku pracy. Dotychczas bezrobotny mógł uczestniczyć w niektórych ze staży organizowanych przez Urząd Pracy, realizowanych zazwyczaj na miejscu. W nowelizowanej ustawie zaś nie tylko wprowadzono możliwość wyboru stażu, gdyby te dostępne w Urzędzie nie spełniały wymagań zainteresowanego, ale dodatkowo umożliwiono opłacenie należności za podróż na miejsce szkolenia, a nawet za zakwaterowanie. Wsparcie w ramach tego bonu może wynieść maksymalnie równowartość przeciętnego wynagrodzenia (na dzień uzyskania bonu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzana nowelizacja przewiduje także dopłaty dla pracodawców, którzy zatrudnią osobę bezrobotną albo do 30 roku życia albo powyżej 50. Dodatkowo przewidziano wprowadzenie systemu premii dla pracowników urzędów pracy mających najlepsze wyniki w pracy, aby i oni działali bardziej efektywnie na rzecz obniżania bezrobocia.

Bon stażowy i migracyjny sposobem na mniejsze bezrobocie wśród młodych?

Wszystkie udogodnienia gwarantowane w ustawie, są dla aktywnie poszukujących pracy, bardzo ciekawą i atrakcyjną opcją. Oceniając wszystkie zmiany trzeba powiedzieć, iż wydają się korzystne acz mogą spowodować nadużycia ze strony pracodawcy. Dopłaty stanowią z pewnością dobry motywator do poszukiwania pracowników w urzędach pracy, ale czy okres obowiązkowego zatrudnienia będzie wystarczający, aby pracodawca nie zwolnił po nim od razu pracownika i zatrudnił następnego w taki sam sposób? Czy nowelizacja przewiduje mechanizmy przewidujące kary za tego rodzaju postępowania bądź niedopuszczające do ich powstawania? Odpowiedź na te pytania nadejdzie wraz z wprowadzeniem ustawy i wynikami jej działania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA