REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Maria Szadkowska
Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców
Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urzędy pracy już wkrótce dzięki przeprowadzanej reformie będą mogły zaproponować przedsiębiorcom nowe formy pomocy, zachęcające do zatrudniania osób bezrobotnych zarówno mających podjąć ją pracę po raz pierwszy jak i dla osób powyżej 50 roku życia.

Reforma przewiduje wiele różnego rodzaju dopłat mających na celu zachęcenie pracodawców do zatrudniania pewnych kategorii wiekowych bezrobotnych, wśród których odnotowuje się największe bezrobocie. Obecnie obowiązuje ustawa pochodzi z 2004 roku i po 10 latach zdecydowano się ją zreformować, aby w efektywny sposób walczyć z kryzysem i spowodowanym nim bezrobociem.  Wszystkie udogodnienia skupiają się na obniżeniu kosztów pracy, poprzez zmniejszenie wysokości należności uiszczanych na obowiązkowe fundusze publiczne. Ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie na początku maja.

REKLAMA

Bez składek ZUS przy pierwszej pracy

Jedną z kategorii bezrobotnych objętych reformą są osoby poniżej 30 roku życia, ale tylko te, które podejmują swoją pierwszą pracę, a podpisując umowę musi to być umowa o pracę. Problem niestety sprawia definicja pierwszej pracy, czy osoba pracująca wcześniej na umowie o pracę bądź o dzieło, jest osobą podejmującą pierwszą pracę czy też nie? Czy jako pracę można określić bezpłatnie wykonywany wolontariat? Zasadniczo plusem jest, to, iż podmiot zatrudniający taką osobę, nie będzie zmuszony do zawierania umowy z urzędem pracy, zwolnienie od opłacania składek przysługuje, bowiem z mocy prawa. Ulga ta dotyczy obowiązkowych składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarancyjny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zatrudniając taką osobę, można również skorzystać z refundacji składek na ubezpieczenie społeczne. Pracodawca w tym celu musi opłacić składki, po czym zwrócić się do urzędu pracy o zwrot uiszczonych należności. Zwolnienie z opłat będzie przysługiwało maksymalnie na okres 12 miesięcy, wymagana jest w tym przypadku umowa z pośredniakiem. Pracodawca ma obowiązek zatrudniać dalej taką osobę zatrudnioną przez następne 6 miesięcy po ustaniu refundacji.


Pomoc dla osób 50+

Gdy firma zatrudni pracownika dojrzałego, który jest bezrobotnym i ukończył 50 lat będzie mogła uzyskać dofinansowanie do jego pensji. Warunki realizowania dopłat określać będzie umowa pomiędzy firmą a publicznym pośredniakiem. Jednakowoż maksymalne dofinansowanie, na jakie może liczyć to 840 zł, czyli połowa minimalnego wynagrodzenia, za każdym razem przy podpisywaniu umowy wysokość tej kwoty będzie weryfikowana ze stanem na dzień podpisania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa będzie przewidywać dwa okresy uprawniające do dopłat:

  •   dla pracodawców zatrudniających osobę powyżej 50 roku życia, ale poniżej 60 – 12 miesięcy
  •   dla pracodawców zatrudniających osobę powyżej 60 roku życia – 24 miesiące.

Odpowiednio wyznaczony jest okres obowiązkowego zatrudnienia po ustaniu dopłat – 6 i 12 miesięcy.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2014 r.

Warto skorzystać z proponowanych w ustawie udogodnień może się okazać, że zyskamy nie tylko niższe opłaty za składki ale również dobrego pracownika, który mógł w ten sposób udowodnić swoje kwalifikacje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA