| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 to główny temat spotkania pełnomocników ds. zwalczania przestępczości gospodarczej. Program zakłada zwalczanie przestępczości tzw. białych kołnierzyków oraz wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

Prace nad rządowym Programem przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 oraz metodyczne wskazówki dla funkcjonariuszy związane z zabezpieczeniem mienia pochodzącego z przestępstw – to główne tematy spotkania pełnomocników ds. zwalczania przestępczości gospodarczej, które odbyło się we wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (MSW).

W spotkaniu uczestniczyli pełnomocnicy stron Porozumienia zawartego w 2014 r. między szefami resortów: MSW, MF oraz Prokuratorem Generalnym o współpracy w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej: wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński, wiceminister finansów Agnieszka Królikowska, zastępca Prokuratora Generalnego Marzena Kowalska oraz przedstawiciele MF, MSW i PG.

Rozmowy dotyczyły wyników prac zespołów eksperckich powołanych w ramach Porozumienia, odnoszących się do kwestii przestępczości w zakresie podatku od towarów i usług oraz akcyzy, a także wypracowania propozycji mechanizmów efektywnego odzyskiwania, ewidencjonowania oraz zarządzania zabezpieczonym mieniem pochodzącym z przestępstw. Podsumowano również pozostałe efekty Porozumienia wypracowane w pierwszym półroczu 2015 r.

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

W trakcie spotkania przedstawiono informację o zaawansowaniu prac związanych z przyjęciem rządowego Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020, który stanowi efekt realizacji Porozumienia.Koordynatorem prac jest resort spraw wewnętrznych. Program ma ograniczyć przestępczość gospodarczą, realizując trzy cele szczegółowe: wzmocnienia przeciwdziałania przestępczości gospodarczej, zwiększenia skuteczności jej zwalczania oraz wzmocnienia efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw. Program przeszedł już konsultacje międzyresortowe oraz uzyskał akceptację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zobacz: Zalety wywiadu gospodarczego

Metody postępowania w związku z zabezpieczeniem majątkowym

Przyjęto również opracowanie Metodyka postępowania w związku z zabezpieczeniem majątkowym. Jest to interaktywny dokument zawierający wskazówki postępowania w związku z przygotowaniem, wydaniem i wykonaniem zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu przygotowawczym. Znajdują się w nim też praktyczne informacje o sposobach zabezpieczania poszczególnych składników majątkowych. Dokument może być również istotnym wsparciem w kontekście ostatniej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego.Metodyka zostanie wkrótce przekazana do służb i instytucji odpowiedzialnych za ściganie przestępstw gospodarczych.

Zobacz: Czy nowe prawo działalności gospodarczej będzie korzystne dla przedsiębiorców?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »