REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

Gabriela Polkowska
Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej
Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

REKLAMA

REKLAMA

Często zdarza się, że przedsiębiorca w swej działalności gospodarczej wykorzystuje prywatny majątek, nabyty jeszcze przed rozpoczęciem takiej działalności. Nie zawsze zdaje on sobie sprawę z istnienia możliwości zaliczenia takich aktywów do majątku działalności gospodarczej, co wiąże się z wymiernymi korzyściami podatkowymi.

Co można zaliczyć do majątku działalności gospodarczej

Wydatki związane z przekazanymi składnikami majątku prywatnego można zaliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że dane składniki majątku będą wykorzystywane w tej działalności. Ostatecznie to na przedsiębiorcy spoczywać będzie obowiązek udowodnienia tego faktu przed organami skarbowymi.

REKLAMA

Do majątku działalności gospodarczej można zaliczyć składniki aktywów posiadane przez przedsiębiorcę jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Przepisy podatkowe nie precyzują w jaki sposób odbywa się przekazanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej. Najczęściej dokonuje się tego poprzez złożenie oświadczenia przedsiębiorcy określające datę i cel przekazania danego składnika aktywów, a przede wszystkim dane niezbędne do wprowadzenia danego składnika do ewidencji środków trwałych.

Każdy składnik majątku prywatnego zaliczany do majątku działalności gospodarczej należy zaliczyć do środków trwałych, a więc powinien on spełniać następujące kryteria:

  • Stanowić własność lub współwłasność przedsiębiorcy;
  • Być kompletnym i zdatnym do użytku w dniu przejęcia;
  • Musi być wykorzystywany przed przedsiębiorcę na potrzeby działalności gospodarczej dłużej niż rok.

Pozostałe składniki majątku prywatnego wykorzystywane w działalności gospodarczej zalicza się do składników wyposażenia i w przypadku, gdy ich wartość przekracza 1.500 zł należy wpisać je do ewidencji wyposażenia. Wyposażenia nie można jednak przenieść z majątku prywatnego do majątku przedsiębiorstwa (Wyrok NSA z  dnia 12 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2374/10).

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie wartości początkowej środków trwałych

Poniżej wyszczególniono szczególne przypadki wyceny środków trwałych zaliczanych do majątku przedsiębiorstwa:

Sposób pozyskania środków trwałych

Wartość początkowa środków trwałych

Przedsiębiorca posiada dokument nabycia (paragon, faktura), z którego wynika zapłacona cena

Cena nabycia ustalona w dokumencie nabycia

Przedsiębiorca sam wytworzył dany środek trwały

Koszt wytworzenia danego środka trwałego (nie zalicza się kosztów pracy własnej podatnika)

Przedsiębiorca nie posiada dokumentu nabycia środków trwałych nabytych przed rozpoczęciem działalności

Wycena dokonana przez przedsiębiorcę na podstawie cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji środków trwałych z uwzględnieniem stanu i stopnia zużycia

Przedsiębiorca uzyskał dany środek trwały z darowizny albo spadku

Wartość rynkowa z dnia nabycia spadku lub też kwotę wynikającą z umowy o nieodpłatnym przekazaniu

Obowiązki podatkowe zakładających działalność gospodarczą

Amortyzacja

Amortyzacja jest to koszt niepieniężny wynikający z rozłożenia w czasie wartości danego składnika aktywów. Amortyzacja środków trwałych przekazanych z majątku prywatnego nie różni się od amortyzacji innych składników majątku przedsiębiorstwa. Wyróżnia się amortyzację liniową (polegającą na tym, że w każdym roku kalendarzowym odpisuje się taką samą część ceny nabycia w koszty) oraz degresywną (polegającą na tym, że odpisy amortyzacyjne w kolejnych latach maleją). W przypadku, gdy wartość początkowa danego składnika aktywów jest niższa niż 3.500 zł., to można dokonać amortyzacji jednorazowej i zaliczyć całą wartość składnika środków trwałych w koszty działalności gospodarczej. Warto również pamiętać, że mały podatnik (podatnik, którego wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła wyrażonej w złotych wartości 1.2 mln euro) oraz przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą mogą również skorzystać z tzw. pomocy de minimis i zrealizować jednorazową amortyzację środków trwałych w wyrażonej w złotych kwocie nie przekraczającej wartości 50.000 euro. Należy jednak przy tym pamiętać, ze taką amortyzacją mogą być objęte jedynie niektóre kategorie środków trwałych.

Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Korzyści podatkowe

Jeżeli wykorzystujemy prywatny składnik majątku w działalności gospodarczej nabyty jeszcze przed jej rozpoczęciem, nie powinniśmy wtedy wahać się przed zaliczeniem go do majątku przedsiębiorstwa. Niesie to ze sobą oczywiste korzyści podatkowe w postaci możliwości amortyzacji takiego środka trwałego (w tym amortyzacji jednorazowej oraz pomocy de minimis) przy braku wydatkowania środków z działalności gospodarczej na jego nabycie (został nabyty przez przedsiębiorcę jeszcze przed zarejestrowaniem działalności).

Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i jednoosobową spółką z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA