reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

Często zdarza się, że przedsiębiorca w swej działalności gospodarczej wykorzystuje prywatny majątek, nabyty jeszcze przed rozpoczęciem takiej działalności. Nie zawsze zdaje on sobie sprawę z istnienia możliwości zaliczenia takich aktywów do majątku działalności gospodarczej, co wiąże się z wymiernymi korzyściami podatkowymi.

Co można zaliczyć do majątku działalności gospodarczej

Wydatki związane z przekazanymi składnikami majątku prywatnego można zaliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że dane składniki majątku będą wykorzystywane w tej działalności. Ostatecznie to na przedsiębiorcy spoczywać będzie obowiązek udowodnienia tego faktu przed organami skarbowymi.

Do majątku działalności gospodarczej można zaliczyć składniki aktywów posiadane przez przedsiębiorcę jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Przepisy podatkowe nie precyzują w jaki sposób odbywa się przekazanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej. Najczęściej dokonuje się tego poprzez złożenie oświadczenia przedsiębiorcy określające datę i cel przekazania danego składnika aktywów, a przede wszystkim dane niezbędne do wprowadzenia danego składnika do ewidencji środków trwałych.

Każdy składnik majątku prywatnego zaliczany do majątku działalności gospodarczej należy zaliczyć do środków trwałych, a więc powinien on spełniać następujące kryteria:

  • Stanowić własność lub współwłasność przedsiębiorcy;
  • Być kompletnym i zdatnym do użytku w dniu przejęcia;
  • Musi być wykorzystywany przed przedsiębiorcę na potrzeby działalności gospodarczej dłużej niż rok.

Pozostałe składniki majątku prywatnego wykorzystywane w działalności gospodarczej zalicza się do składników wyposażenia i w przypadku, gdy ich wartość przekracza 1.500 zł należy wpisać je do ewidencji wyposażenia. Wyposażenia nie można jednak przenieść z majątku prywatnego do majątku przedsiębiorstwa (Wyrok NSA z  dnia 12 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2374/10).

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Ustalenie wartości początkowej środków trwałych

Poniżej wyszczególniono szczególne przypadki wyceny środków trwałych zaliczanych do majątku przedsiębiorstwa:

Sposób pozyskania środków trwałych

Wartość początkowa środków trwałych

Przedsiębiorca posiada dokument nabycia (paragon, faktura), z którego wynika zapłacona cena

Cena nabycia ustalona w dokumencie nabycia

Przedsiębiorca sam wytworzył dany środek trwały

Koszt wytworzenia danego środka trwałego (nie zalicza się kosztów pracy własnej podatnika)

Przedsiębiorca nie posiada dokumentu nabycia środków trwałych nabytych przed rozpoczęciem działalności

Wycena dokonana przez przedsiębiorcę na podstawie cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji środków trwałych z uwzględnieniem stanu i stopnia zużycia

Przedsiębiorca uzyskał dany środek trwały z darowizny albo spadku

Wartość rynkowa z dnia nabycia spadku lub też kwotę wynikającą z umowy o nieodpłatnym przekazaniu

Obowiązki podatkowe zakładających działalność gospodarczą

Amortyzacja

Amortyzacja jest to koszt niepieniężny wynikający z rozłożenia w czasie wartości danego składnika aktywów. Amortyzacja środków trwałych przekazanych z majątku prywatnego nie różni się od amortyzacji innych składników majątku przedsiębiorstwa. Wyróżnia się amortyzację liniową (polegającą na tym, że w każdym roku kalendarzowym odpisuje się taką samą część ceny nabycia w koszty) oraz degresywną (polegającą na tym, że odpisy amortyzacyjne w kolejnych latach maleją). W przypadku, gdy wartość początkowa danego składnika aktywów jest niższa niż 3.500 zł., to można dokonać amortyzacji jednorazowej i zaliczyć całą wartość składnika środków trwałych w koszty działalności gospodarczej. Warto również pamiętać, że mały podatnik (podatnik, którego wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła wyrażonej w złotych wartości 1.2 mln euro) oraz przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą mogą również skorzystać z tzw. pomocy de minimis i zrealizować jednorazową amortyzację środków trwałych w wyrażonej w złotych kwocie nie przekraczającej wartości 50.000 euro. Należy jednak przy tym pamiętać, ze taką amortyzacją mogą być objęte jedynie niektóre kategorie środków trwałych.

Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Korzyści podatkowe

Jeżeli wykorzystujemy prywatny składnik majątku w działalności gospodarczej nabyty jeszcze przed jej rozpoczęciem, nie powinniśmy wtedy wahać się przed zaliczeniem go do majątku przedsiębiorstwa. Niesie to ze sobą oczywiste korzyści podatkowe w postaci możliwości amortyzacji takiego środka trwałego (w tym amortyzacji jednorazowej oraz pomocy de minimis) przy braku wydatkowania środków z działalności gospodarczej na jego nabycie (został nabyty przez przedsiębiorcę jeszcze przed zarejestrowaniem działalności).

Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i jednoosobową spółką z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej
Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama