REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i jednoosobową spółką z o.o.

Gabriela Polkowska
jednoosobowa działalność a jednoosobowa spółka z o.o.
jednoosobowa działalność a jednoosobowa spółka z o.o.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz założyć własną firmę i zastanawiasz się wybór której formy prawnej będzie bardziej odpowiedni? W poniższym artykule dowiesz jakie są różnice pomiędzy założeniem i prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej oraz jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jednoosobowa działalność a jednoosobowa spółka z o.o.

Chcąc założyć firmę musimy dokonać wyboru formy prawnej w jakiej będzie ona prowadzona. Dwie najpopularniejsze postacie prowadzenia firmy to jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z o.o. posiadająca jednego wspólnika. Warto przyjrzeć się różnicom jakie występują przy prowadzeniu działalności w danej formie prawnej oraz rozważyć zalety i wady każdej  z nich.

REKLAMA

Procedura założenia

REKLAMA

Zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jak i jednoosobowej spółki z o.o. istnieją dwa sposoby ich założenia. Procedura założenia pierwszego typu działalności jest szybka, gdyż trwa ok. jednego dnia, natomiast w przypadku spółki z o.o. zajmuje miesiąc w sytuacji, gdy zdecydujemy się na złożenie wniosku w formie tradycyjnej, a kilka dni w przypadku rejestracji online, dlatego jeżeli zależy nam na czasie, to warto wtedy zdecydować się na tę właśnie opcję.

Jeżeli zdecydujemy się na złożenie naszej firmy w sposób tradycyjny, to w przypadku jednoosbowej działalności wystarczy wypełnić kilka formularzy, natomiast w celu założenia spółki z o.o. oprócz tego istnieje wymóg sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego.

Zobacz: Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty rejestracji

Założenie jednosobowej działalności jest nieodpłatne, podczas gdy przy założeniu spółki z o.o. konieczne jest poniesienie kosztów z tytułu opłat sądowych w wysokości 1000 zł., z podatku od umowy spółki (czyli podatku od wartości kapitału zakładowego, który wynosi 0,5 %), a także kosztów notarialnych.

Wymóg sprawozdawczości

Spółka z o.o. jest zobligowana do sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z Ustawą o Rachunkowości. Powoduje to, że zakres sporządzanej dokumentacji jest często rozległy i wymaga zatrudnienia księgowego, a zatem poniesienia dodatkowych kosztów. Dla jednoosobowej działalności gospodarczej nie prowadzącej działalności na wysoką skalę (przychody poniżej 1,2 mln euro) nie istnieje taki obowiązek, a przepisy podatkowe zobowiązują przedsiębiorcę jedynie do prowadzenia tzw. podatkowej księgi przychodów i rozchodów, co znacznie obniża koszty księgowości a niejednokrotnie, w przypadku niewielkiej skali działania, przedsiębiorca jest w stanie sporządzać taką dokumentacje samodzielnie.

Zobacz: Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

Opodatkowanie

Dla jednoosobowej działalności gospodarczej przewidziano kilka możliwości opodatkowania:

  • na zasadach ogólnych (skala podatkowa 18% i 32% po przekroczeniu progu podatkowego),
  • na zasadach podatku liniowego (19%)
  • w szczególnych przypadkach na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej.

W spółce z o.o. występuje podatek dochodowy w wysokości 19% od osiągniętego zysku brutto, a dodatkowo wspólnicy zobligowani są do opłacenia podatku od dywidendy (wypłat z zysku spółki) w wysokości 19%. Łączne opodatkowanie przedsiębiorcy w przypadku spółki z o.o. jest więc znacznie wyższe.

Zobacz: Wybór formy opodatkowania małej firmy

Składki ZUS oraz składki zdrowotne

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest zobowiązany do opłacania składek ZUS oraz składki zdrowotnej. Wyjątkiem od tego jest sytuacja, gdy przedsiębiorca ten jest jednocześnie zatrudniony na umowę o  pracę, bądź posiada inny tytuł ubezpieczenia (wtedy składki te odprowadza jego pracodawca). Dodatkowo w trakcie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności przedsiębiorca może korzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne (30% składki). W spółce z o.o. jedyny wspólnik traktowany jest na równi z przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, a więc zobligowany jest do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie społeczne. Co więcej, nie istnieje tu możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki składki na ubezpieczenie społeczne.

Zobacz: Składki ZUS dla nowych firm w 2015 roku


Odpowiedzialność

Osoba, która założy jednoosobową działalność ponosi odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania wynikające z jej prowadzenia całym swym majątkiem, w odróżnieniu od wspólników, którzy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność za zobowiązania spółki może ponosić jej zarząd. W szczególnych wypadkach określonych przez Kodeks Spółek Handlowych oraz Ustawę o ordynacji podatkowej może on jednak uniknąć ponoszenia tej odpowiedzialności. Zgodnie z art. 299 k.s.h. będzie to możliwe w sytuacji, gdy członek zarządu wykaże, że w odpowiednim czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.

Likwidacja

Żeby zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorca musi jedynie zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu gminy. Może to zrobić w formie elektronicznej, korzystając przy tym z profilu zaufanego ePUAP albo z podpisu z certyfikatem kwalifikowanym. Dokonanie likwidacji działalności spółki z o.o. jest tymczasem bardziej skomplikowane i wymaga przeprowadzenia procesu likwidacyjnego oraz zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sadowego. Innym sposobem na zaprzestanie działalności jest również sprzedaż przez wspólnika wszystkich udziałów spółki.

Zobacz: Likwidacja spółki z o.o. - czynności likwidatorów

Organy

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej brak jest możliwości powołania organów, a także prokurenta. Jeśli zaś chodzi o sp. z. o.o. istnieje wymóg powołania zarządu, który może składać się z jednej osoby. Dodatkowo można powołać również radę nadzorczą, w skład której muszą zaś wejść co najmniej trzy osoby. Spółka posiada ponadto uprawnienie do powoływania prokurentów w formie prokury samoistnej lub łącznej.

Wspólnicy

REKLAMA

Co do zasady, w przypadku działalności gospodarczej brak jest instytucji wspólników, a przedsiębiorca jest jeden. W sytuacji gdyby chciał on prowadzić działalność razem z innym przedsiębiorcą, to zaistniałby wymóg założenia spółki cywilnej.

W spółce z o.o. mamy do czynienia z istnieniem pełnej dowolności w kształtowaniu listy wspólników, co może nastąpić poprzez odsprzedaż przez przedsiębiorcę udziałów innym podmiotom lub poprzez podwyższenie kapitału zakładowego (co wiąże się z podjęciem uchwały zgromadzenia wspólników). Zarówno w przypadku odsprzedaży udziałów, jak i podwyższenia kapitału zakładowego należy zgłosić ten fakt do Krajowego Rejestru Sądowego, co wiąże się z dodatkowa opłatą w wysokości 500 zł.

Zobacz: Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Podsumowanie

Podstawową cechą wyróżniającą jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwość uniknięcia przez wspólnika odpowiedzialności za zobowiązania spółki, co może mieć duże znaczenie w przypadku istotnej skali działalności. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nie uniknie zaś odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez przedsiębiorstwo. Ważny jest również aspekt możliwości rozszerzenia grona wspólników w przypadku sp. z o.o., co nie jest możliwe dla działalności gospodarczej. Z punktu widzenia kosztów założenia i prowadzenia działalności oraz jej sprawozdawczości, działalność gospodarcza, w przypadku której nie występują szczególne wymagania sprawozdawcze, a także nie ma konieczności wpisów do KRS oraz  przysługuje preferencyjna stawka składki na ubezpieczenia społeczne, jest korzystniejsza. Dodatkowo proces założenia oraz likwidacji działalności gospodarczej jest znacznie szybszy i wymaga mniej formalności niż w przypadku sp. z o.o. Aspekty podatkowe również nie są bez znaczenia. W sp. z o.o. opodatkowanie następuje na dwóch poziomach:

  • na poziomie podatku dochodowego w spółce
  • na poziomie podatku od dywidend u wspólników.

Tymczasem przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarcza jest jednokrotnie opodatkowany. Rozważając te dwie formy prowadzenia firmy należy więc, w szczególności wziąć pod uwagę skalę prowadzonej działalności. W przypadku, gdy będzie ona znaczna, koszty i uciążliwości związane ze spółką z o.o. nie będą istotne, a przedsiębiorca uzyska ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.

Zobacz: Zmiana umowy spółki z o.o.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

REKLAMA