reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i jednoosobową spółką z o.o.

Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i jednoosobową spółką z o.o.

Chcesz założyć własną firmę i zastanawiasz się wybór której formy prawnej będzie bardziej odpowiedni? W poniższym artykule dowiesz jakie są różnice pomiędzy założeniem i prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej oraz jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jednoosobowa działalność a jednoosobowa spółka z o.o.

Chcąc założyć firmę musimy dokonać wyboru formy prawnej w jakiej będzie ona prowadzona. Dwie najpopularniejsze postacie prowadzenia firmy to jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z o.o. posiadająca jednego wspólnika. Warto przyjrzeć się różnicom jakie występują przy prowadzeniu działalności w danej formie prawnej oraz rozważyć zalety i wady każdej  z nich.

Procedura założenia

Zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jak i jednoosobowej spółki z o.o. istnieją dwa sposoby ich założenia. Procedura założenia pierwszego typu działalności jest szybka, gdyż trwa ok. jednego dnia, natomiast w przypadku spółki z o.o. zajmuje miesiąc w sytuacji, gdy zdecydujemy się na złożenie wniosku w formie tradycyjnej, a kilka dni w przypadku rejestracji online, dlatego jeżeli zależy nam na czasie, to warto wtedy zdecydować się na tę właśnie opcję.

Jeżeli zdecydujemy się na złożenie naszej firmy w sposób tradycyjny, to w przypadku jednoosbowej działalności wystarczy wypełnić kilka formularzy, natomiast w celu założenia spółki z o.o. oprócz tego istnieje wymóg sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego.

Zobacz: Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Koszty rejestracji

Założenie jednosobowej działalności jest nieodpłatne, podczas gdy przy założeniu spółki z o.o. konieczne jest poniesienie kosztów z tytułu opłat sądowych w wysokości 1000 zł., z podatku od umowy spółki (czyli podatku od wartości kapitału zakładowego, który wynosi 0,5 %), a także kosztów notarialnych.

Wymóg sprawozdawczości

Spółka z o.o. jest zobligowana do sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z Ustawą o Rachunkowości. Powoduje to, że zakres sporządzanej dokumentacji jest często rozległy i wymaga zatrudnienia księgowego, a zatem poniesienia dodatkowych kosztów. Dla jednoosobowej działalności gospodarczej nie prowadzącej działalności na wysoką skalę (przychody poniżej 1,2 mln euro) nie istnieje taki obowiązek, a przepisy podatkowe zobowiązują przedsiębiorcę jedynie do prowadzenia tzw. podatkowej księgi przychodów i rozchodów, co znacznie obniża koszty księgowości a niejednokrotnie, w przypadku niewielkiej skali działania, przedsiębiorca jest w stanie sporządzać taką dokumentacje samodzielnie.

Zobacz: Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

Opodatkowanie

Dla jednoosobowej działalności gospodarczej przewidziano kilka możliwości opodatkowania:

  • na zasadach ogólnych (skala podatkowa 18% i 32% po przekroczeniu progu podatkowego),
  • na zasadach podatku liniowego (19%)
  • w szczególnych przypadkach na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej.

W spółce z o.o. występuje podatek dochodowy w wysokości 19% od osiągniętego zysku brutto, a dodatkowo wspólnicy zobligowani są do opłacenia podatku od dywidendy (wypłat z zysku spółki) w wysokości 19%. Łączne opodatkowanie przedsiębiorcy w przypadku spółki z o.o. jest więc znacznie wyższe.

Zobacz: Wybór formy opodatkowania małej firmy

Składki ZUS oraz składki zdrowotne

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest zobowiązany do opłacania składek ZUS oraz składki zdrowotnej. Wyjątkiem od tego jest sytuacja, gdy przedsiębiorca ten jest jednocześnie zatrudniony na umowę o  pracę, bądź posiada inny tytuł ubezpieczenia (wtedy składki te odprowadza jego pracodawca). Dodatkowo w trakcie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności przedsiębiorca może korzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne (30% składki). W spółce z o.o. jedyny wspólnik traktowany jest na równi z przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, a więc zobligowany jest do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie społeczne. Co więcej, nie istnieje tu możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki składki na ubezpieczenie społeczne.

Zobacz: Składki ZUS dla nowych firm w 2015 roku

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama