REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności – poradnik krok po kroku

Jarosław Krasnodęmbski
poradnik, jak zawiesić działalność
poradnik, jak zawiesić działalność
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawieszenie działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem dla firm borykających się z przejściowymi kłopotami finansowymi lub podmiotów zajmujących się działalnością sezonową. Przedstawiamy poradnik, który zawiera najważniejsze informacje o zawieszeniu działalności oraz krok po kroku przedstawi jak zawiesić działalność firmy.

Korzyści z zawieszenia działalności

Zawieszenie działalności gospodarczej umożliwia przedsiębiorcy przetrwanie ciężkiej sytuacji na rynku. Podczas trwania zawieszenia przedsiębiorca jest wyrejestrowany z ZUS, dzięki czemu nie ma konieczności opłacania składek ZUS. Nie można jednak zapomnieć, że przedsiębiorca po upływie 30 dni od zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne traci prawo do świadczeń zdrowotnych. Rozwiązaniem jest to dobrowolne ubezpieczenie dla przedsiębiorcy i jego rodziny.

REKLAMA

Zobacz: Opłacanie i rozliczanie dobrowolnych składek

Co więcej okres zawieszenia działalności nie zalicza się do lat pracy, które uprawniają do otrzymania emerytury.

Zobacz: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę

Kto może zawiesić działalność?

Nie każdy przedsiębiorca może zawiesić swoją działalność. Aby tego dokonać muszą być spełnione warunki zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawiesić działalność może jedynie prowadzący jednoosobową działalność i niezatrudniający pracowników. Pracownicy przebywający na urlopach macierzyńskim lub wychowawczym nadal są pracownikami i taki przedsiębiorca nie może zawiesić prowadzenia biznesu.

Zastrzeżenie to nie dotyczy współpracowników wykonujących pracę na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia lub umowy agencyjnej.

W przypadku wspólników spółek cywilnych, jawnych czy partnerskich zawieszenie działalności gospodarczej przez jednego ze wspólników jest skuteczne tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy zostanie ono dokonane także przez pozostałych wspólników.

Zobacz: Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

Na jak długo można zawiesić działalność?

Przedsiębiorca ma możliwość zawieszenia swojej działalności na okres od 30 dni (z wyjątkiem lutego) do 2 lat (24 miesięcy). Okres zawieszenia wykonywania działalności rozpoczyna się od dnia, który został wskazany we wniosku, nie wcześniej jednak niż w dniu złożenia wniosku. Okres zawieszenia trwa aż do momentu złożenia wniosku o wznowienie działalności.

Zobacz: Za długie zawieszenie działalności skutkuje wykreśleniem z CEIDG

Zobacz: Czy można odwiesić działalność po upływie terminu zawieszenia?

Okres zawieszenie wydłuża się w 2 wypadkach. Po pierwsze, jeśli osoba prowadząca działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem czas zawieszenia może wydłużyć się do 3 lat, nie dłużej jednak niż do uzyskania przez dziecko 5 roku życia. Po drugie gdy dziecko, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą, okres przeciąga się do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Z tych wyjątkowych przedłużeń można korzystać tylko raz w całości lub w nie więcej niż 4 częściach.

Zobacz: Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Gdzie i jak zawiesić działalność?

Aby zawiesić działalność gospodarczą nie trzeba nawet wychodzić z domu. Oczywiście o ile posiadamy podpis elektroniczny. Jeśli nie posiadamy konieczne będzie udanie się do urzędu gminy.

Zobacz: Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności gospodarczej wymaga złożenia wniosku CEIDG-1 o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej.

Wniosek należy poprawnie wypełnić poprzez zaznaczenie znaku X w rubryce 01.3. W przypadku, wspólników istniejących już spółek cywilnych, zawieszający działalność ma dodatkowy obowiązek wypełnienia załącznika CEIDG-SC.

Zobacz: Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Wniosek należy wypełnić na maszynie lub odręcznie drukowanymi literami, bez poprawek i skreśleń.

Przy składaniu wniosku bezpośrednio w urzędzie gminy należy posiadać dowód osobisty. Wymóg taki nie obowiązuje przy wniosku składanym w postaci elektronicznej.

Błędy we wniosku o zawieszenie działalności

REKLAMA

Błędne uzupełnienie wniosku będzie skutkowało wezwaniem do skorygowania błędnych informacji lub uzupełnienie brakujących danych. Gdy wniosek został złożony on-line, wówczas system CEIDG poinformuje niezwłocznie o niepoprawności wniosku. Gdy został on złożony w formie papierowej w urzędzie gminy, wnioskodawca w terminie 7 dni od wezwania ma obowiązek osobistego poprawienia wniosku.

Prawidłowo wypełniony wniosek zostaje przyjęty a organ wydaję kobię wniosku, na której potwierdza datą informację o zawieszeniu działalności danej firmy. Organ ma obowiązek w ciągu 3 dni od dokonania wpisu przesłania danych z wniosku wraz z jego oryginałem do właściwego urzędu skarbowego, urzędu statystycznego oraz ZUS lub KRUS.

Zobacz: Czy warto zawiesić działalność na czas urlopu?

Czego nie można podczas zawieszenia działalności?

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej oraz uzyskiwać z tego tytuł przychodów. Co więcej nie ma on prawa do wykonywania usług na podstawie umowy działa lub zlecenia takich usług, które wcześniej były wykonywane w ramach prowadzonej działalności.

Podczas zawieszenia podatnik nie ma również prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych amortyzacji nie podlegają składniki majątku nieużywane w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej.

Zobacz: Czy zawieszenie działalności blokuje udział w przetargu nieograniczonym?

Co można w okresie zawieszenia działalności?

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej umożliwia przedsiębiorcy w okresie zawieszenia działalności swojej firmy:

 1. wykonywania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
 2. przyjmowania należności lub regulowania zobowiązań, powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
 3. zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia,
 4. uczestniczenia w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem,
 5. wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa,
 6. osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
 7. podlegania kontroli skarbowej na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Zobacz: Ulga na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie działalności

Zobacz: Odliczanie VAT podczas zawieszenia działalności

Odwieszenie działalności

Zawieszona działalność nie odwiesza się samoistnie. Aby odwiesić działalność należy złożyć wniosek CEIDG-1.

REKLAMA

W rubryce 01 Rodzaj wniosku należy zadeklarować pkt 4 - wniosek o wpis informacji o wznowieniu działalności gospodarczej. Należy również uzupełnić rubrykę 03 gdzie podaje się dane wnioskodawcy, czyli PESEL, NIP, REGON, imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia a także obywatelstwo. Obowiązkowe jest również złożenie oświadczenia iż podane dane są zgodne z prawdą. We wniosku o odwieszenie należy również podać adres miejsca zamieszkania przedsiębiorcy oraz nazwę firmy wraz z nazwą skróconą, o ile firma taką się posługuje.

W rubryce numer 12 należy określić datę powstania obowiązku opłacania składek ZUS w związku z wznowieniem działalności, a w rubryce nr 15 podać datę odwieszenia działalności. Data ta nie może być wcześniejsza niż dzień składania wniosku o odwieszenie.

Zobacz: Czy można odwiesić działalność po upływie terminu zawieszenia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA