reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ulga na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie działalności

Ulga na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie działalności

Podatnik instalujący kasę fiskalną ma możliwość odliczenia ulgi od jej zakupu. Czy zawieszając działalność gospodarczą przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrócenia ulgi na zakup kasy fiskalnej?

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Podatnicy, którzy muszą ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Ulga przysługuje w wysokości 90 proc. ceny zakupu kasy. Ulga ta nie może jednak przekroczyć 700 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy podatnik będzie musiał zwrócić ulgę?

Konieczność zwrotu ulgi na zakup kasy fiskalnej nastąpi, jeśli podatnik w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

  1. zaprzestanie używania kas, od zakupu których skorzystał z ulgi, lub
  2. nie dokona w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także
  3. naruszy inne określone przepisami warunki związane z odliczeniem tych kwot.

Zobacz: Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

Jednocześnie zgodnie z par. 6 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczenia i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (Dz.U. nr 257, poz. 1733 ze zm.) podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadkach, gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

  1. zaprzestaną działalności;
  2. nastąpi otwarcie likwidacji,
  3. zostanie ogłoszona upadłość;
  4. nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), a następca prawny nie będzie dokonywał sprzedaży,
  5. dokonają odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w rozporządzeniu

Sprawdź: Czy przedsiębiorca może odzyskać środki wydane na kasę fiskalną?

Zaprzestanie używania kasy

Zaprzestanie używania kasy ma miejsce, gdy podatnik definitywnie, a nie czasowo, zakończył używanie kasy fiskalnej. W związku z tym należy wskazać, że zawieszenie działalności gospodarczej nie stanowi zaprzestania działalności, a przez to nie skutkuje utratą prawa do ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej.

Warto w tym miejscu wskazać na stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w piśmie ITPP1/443-135/13/TS, z 25 kwietnia 2013 r., w którym stwierdza, że zawieszenie działalności gospodarczej oraz fakt, iż doszło do zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym, nie wywoła skutków w postaci obowiązku zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup kasy, pod warunkiem wznowienia ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia. O ile jednak po okresie zawieszenia działalności handlowej zaprzestanie pani jej wykonywania, nie będzie pani wykonywała czynności podlegających ewidencjonowaniu przy pomocy kasy rejestrującej, a okres użytkowania kasy od momentu rozpoczęcia do momentu zawieszenia działalności nie przekroczy 3 lat, powstanie obowiązek zwrotu ulgi z tytułu zakupu kasy.

Zgodnie z powyższym należy stwierdzić, że zawieszenie działalności gospodarczej nie stanowi zaprzestania działalności przez podatnika, a przez to nie skutkuje utratą prawa do ulgi z tytułu zakupu tej kasy.

Zobacz: Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama