reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Skąd wziąć kasę fiskalną?

Skąd wziąć kasę fiskalną?

Podatnik, który instaluje kasę fiskalną, zobligowany jest w związku z tą czynnością dopełnić odpowiednich procedur urzędowych. Dlatego już niedługo Urzędy Skarbowe będą przepełnione nie tylko z powodu składania rocznych zeznań podatkowych, ale także w wyniku nowego Rozporządzenia Ministra Finansów.

Zgodnie z nim od 1 maja 2011 r. podatnicy, którzy w roku poprzednim korzystali ze zwolnień przedmiotowych (np. prawnicy, lekarze), będą teraz zobowiązani ustalać limit zwolnienia kwotowo. Dla przypomnienia, kasy fiskalnej nie musi instalować podmiot, który w roku poprzednim (2010 r.) nie przekroczył obrotu 40 000 zł. Jeśli natomiast działalność została rozpoczęta w tym roku (2011 r.), dopuszczalny limit wynosi 20 000 zł.

Na to czy należy posiadać kasę fiskalną ma wpływ nie tylko limit przychodów. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy wszystkich tych podmiotów, które świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (i jednocześnie osiągają określone w ww. rozporządzeniu przychody).

Prawnik, który równocześnie osiąga dochód z dwóch źródeł: świadczy usługi na rzecz kancelarii prawnej, w której jest zatrudniony i dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą, gdzie obsługuje wyłącznie osoby fizyczne – do obrotu warunkującego posiadanie kasy rejestrującej wlicza wyłącznie przychody uzyskane ze sprzedaży usług osobom fizycznym. Jeśli równocześnie suma jego przychodów w pierwszym roku działalności gospodarczej nie przekroczy 20 000 zł, nie ma obowiązku instalowania kasy fiskalnej.

Zanim podmiot rozpocznie ewidencjonowanie sprzedaży na kasie rejestrującej, zobowiązany jest do dokonania pisemnego zgłoszenia właściwemu naczelnikowi Urzędu Skarbowego o liczbie kas rejestrujących oraz ich miejscu (adresie). Powinno to zostać zgłoszone na odpowiednim formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kas rejestrujących, obowiązującym w danym urzędzie. Następnie należy dokonać wyboru dostawcy kasy fiskalnej, który wykona fiskalizację kasy czyli jednokrotnej i niepowtarzalnej czynności inicjującej pracę modułu fiskalnego kasy, zakończonej wydrukiem dobowego raportu fiskalnego. Koszt kasy fiskalnej to wydatek od ok. 300 do nawet kilku tysięcy złotych. Ceny konkretnych kas zależą od posiadanych przez nie dodatkowych funkcji (np. czy można używać ich tylko stacjonarnie czy są przenośne). Od momentu fiskalizacji kasy zapisane na kasie informacje są ewidencjonowane i będą podstawą określenia obrotu podatnika.

Należy pamiętać, że proces fiskalizacji może być wykonany tylko i wyłącznie przez uprawnionego pracownika serwisu. Następnie w terminie 7 dniu od momentu fiskalizacji, należy wrócić do Urzędu Skarbowego, aby zgłosić kasy w celu nadania numeru ewidencyjnego, który podatnik jest obowiązany nanieść na obudowę urządzenia w miejscu widocznym dla klienta. Takiego zgłoszenia nie dokonuje tylko podatnik korzystający z kasy, ale także serwisant, który uczestniczył w procesie fiskalizacji. Informację o nadanym numerze ewidencyjnym podatnik otrzymuje w formie pisemnej nie później niż w ciągu miesiąca od dnia złożenia druku zawiadomienia.

Polecamy: Pełnomocnictwo z rejestru pełnomocnictw (CEIDG), a klasyczne pełnomocnictwo - porada

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama