REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przedsiębiorca nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem?

Kiedy przedsiębiorca nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem?
Kiedy przedsiębiorca nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem?

REKLAMA

REKLAMA

Jedynie opodatkowanie skalą podatkową pozwala rozliczać się przedsiębiorcy wspólnie w zeznaniu rocznym małżonków. Podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa i podatek tonażowy wykluczają taką możliwość.

Wspólne rozliczenie dochodów małżonków jest formą optymalizacji podatkowej. Podatek liczony tym sposobem może okazać się niższy względem podatku wynikającego z sumy odrębnych zeznań małżonków. Formuła liczenia podatku tym sposobem polega na tym, że podatek określany jest imię obojga małżonków w podwójnej wysokości liczony od sumy dochodów po uprzednim odliczeniu przysługujących im ulg. Taki sposób obliczania podatku jest opłacalny szczególnie wtedy, gdy jeden z małżonków osiąga dochody opodatkowane stawką 32% (czyli uzyskał roczny dochód powyżej 85 528 zł), a drugi małżonek stawką 18% albo nie osiąga dochodów wcale.

REKLAMA

Ulga tylko przy skali podatkowej

REKLAMA

Z tego sposobu opodatkowania mogą skorzystać przedsiębiorcy, o ile ich dochody opodatkowane są skalą podatkową (18% lub 32%). Trzeba jednak pamiętać, że preferencyjne opodatkowanie dotyczy kumulacji tylko dochodów, a nie dochodu i straty.

Nie można zatem skumulować dochodu jednego małżonka i straty drugiego, najczęściej powstałej w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku wspólne rozliczenie jest możliwe, ale strata poniesiona przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą będzie odliczana w latach następnych od dochodu z tego samego źródła, czyli z działalności gospodarczej tego samego podatnika. W łącznym zeznaniu natomiast kumulacji podlegać będzie dochód małżonka i „zero” w sytuacji wystąpienia straty podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Polecamy: Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek liniowy i ryczałt bez ulgi

REKLAMA

Z preferencyjnego opodatkowania wyłączeni zostali podatnicy objęci podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kartą podatkową, a także podatkiem tonażowym. Właśnie kartę i ryczałt najczęściej wybierają drobni przedsiębiorcy – tj. fryzjer, kosmetyczka, czy taksówkarz.

Nie jest istotne przy tym istotne, czy z takiej działalności osiągnęli dochód, stratę, czy też ich działalność była zwieszona. Sam fakt zastosowania względem nich przepisów dotyczących tych czterech form opodatkowania wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. A zatem, jeśli podatnik osiąga dochody opodatkowane skalą, np. dochody z pracy, i równocześnie prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, ryczałtem, kartą podatkową bądź podatkiem tonażowym, łączne opodatkowanie w zakresie dochodów opodatkowanych skalą jest niemożliwe.

Polecamy: Wybór ryczałtu - krok po kroku

Ryczałt przez część roku - ulgi brak

Z preferencji nie skorzystają także podatnicy, którzy byli opodatkowani ryczałtem przez część roku. Utrata prawa do ryczałtu (np. w konsekwencji rozszerzenia działalności gospodarczej o usługi, które nie mogą być opodatkowane ryczałtem) i – w konsekwencji – zmiana formy opodatkowania na zasady ogólne w trakcie roku podatkowego nie daje niestety prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem.

Wspólnie można także z podatkiem liniowym przez część roku

Prawo do wspólnego opodatkowania nie jest jednak wyłączane w razie utraty prawa do podatku liniowego w trakcie roku (np. w wyniku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy). W tym przypadku podatnik jest zobowiązany skorygować zaliczki na podatek dochodowy obliczone od początku roku przy zastosowaniu skali podatkowej, po czym może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania z małżonkiem.

Najem na ryczałcie nie pozbawia prawa do ulgi

Z preferencyjnego opodatkowania mogą skorzystać jednak ci przedsiębiorcy, którzy byli opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale w zakresie uzyskiwanych przychodów z najmu, dzierżawy i umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie były zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (tzw. najem prywatny).

Są warunki dodatkowe

Trzeba pamiętać, że wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe po spełnieniu pozostałych warunków, jakimi są m.in.:

  • istnienie związku małżeńskiego przez cały rok podatkowy;
  • istnienie wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy;
  • podleganie obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości dochodów osiągniętych przez podatnika (z pewnymi wyjątkami wymienionymi w art. 6 ust. 3a ustawy o PIT);
  • złożenie wspólnego zeznania w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia (w bieżącym roku do 2 maja).

Dorota Kępka – księgowa Tax Care
we współpracy z Joanną Szlęzak-Matusewicz – analityk Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA