reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

Dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się ogólne warunki obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych dotyczy podatników, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług na rzecz:

·      osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami, oraz na rzecz przedsiębiorców dokonujących zakupów prywatnie, poza działalnością,

·      rolników ryczałtowych.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Prawo przewiduje wiele zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej. Kasa w większości przypadków nie jest wymagana od pierwszej wykonywanej przez przedsiębiorców czynności.

Należy kontrolować moment rozpoczęcia ewidencjonowania oraz czy jest ono wymagane . Przedsiębiorca, który naruszy ten obowiązek obciążony zostanie karą pieniężną. Naczelnik Urzędu Skarbowego lub organ Kontroli Skarbowej ustala - za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących - dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 % kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Do 30.12.2012 roku  zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia z dnia 26 lipca 2010 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Od 1 maja 2011 podatnicy, którzy w roku poprzednim korzystali ze zwolnień przedmiotowych (np. prawnicy, lekarze), są zobowiązani ustalać kwotowo limit zwolnienia tak jak pozostali podatnicy czyli do 20 tys. lub do 40 tys. zł rocznie. Nowe rozporządzenie przewiduje okrojony zakres zwolnień podmiotowych.
Załącznik do rozporządzenia, który wymienia usługi zwolnione z kas nie obejmie zwolnionych dotychczas z kas fiskalnych usług znanych jako zawody wolne, a także usług freelancerskich:

·      prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

·      w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (lekarze),

·      rzeczoznawstwa - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą,

·      rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą,

·      detektywistycznych i ochroniarskich - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą,

·      sekretarskich i tłumaczeń, z wyłączeniem usług drukarskich i powielaczowych Rozporządzenie wyłącza z fiskalizacji wyłącznie usługi notariuszy w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P (ex 69.10.1).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama