Czy programista musi zakładać firmę?
REKLAMA
REKLAMA
Programista i własna firma
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej nr IPTPB1/415-6/11-2/MD zakładanie firmy przez informatyka programistę nie jest w tej sytuacji konieczne. Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Ponadto czynności związane z wytworzeniem przez informatyka oprogramowania nie będą miały charakteru ciągłego ani zorganizowanego, w związku z czym nie będą nosiły znamion pozarolniczej działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Zatem zgodnie z art. 18 ustawy o PIT przychody z tytuły sprzedaży licencji będą zaliczane do przychodów z praw majątkowych, a dochód pochodzący z tego źródła należy dodać w zeznaniu rocznym do innych dochodów.
REKLAMA
Dla kogo licencja?
REKLAMA
Istotne znaczenie będzie mieć natomiast fakt, komu sprzedawane będą licencje do programu, tzn. czy to będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 1. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
Zatem, jeśli podatnik będzie uzyskiwać przychody z praw majątkowych od płatników określonych w art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, płatnicy ci będą zobowiązani do potrącania i odprowadzania należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w trakcie roku podatkowego.
Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku
Dyrektor Izby Skarbowej podkreślił natomiast, że ustawodawca nie przewidział w ustawie o PIT wpłaty przez podatnika (tu: informatyka programisty) zaliczek w ciągu roku podatkowego, w przypadku uzyskiwania dochodów z praw majątkowych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Zatem dochód uzyskany z praw majątkowych będzie podlegał opodatkowaniu łącznie z pozostałymi dochodami w zeznaniu rocznym na zasadach ogólnych, określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, tzn. z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku oraz pobranych przez płatników zaliczek na podatek dochodowy.
Polecamy: Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.