REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku
VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, zapoznaj się z przygotowanym przez eksperta poradnika. Zobacz, co zrobić, aby bez problemów rozliczać się z fiskusem z VAT.

REKLAMA

VAT rejestracja – kiedy i  gdzie?

Aby móc rozpocząć działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, przede wszystkim, należy złożyć  zgłoszenie rejestracyjne do właściwego ze względu na wykonywane czynności gospodarcze organu podatkowego. Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy czynności te będą dokonywane na terenie objętym kontrolą dwóch lub więcej urzędów skarbowych, stosuje się kryterium uzupełniające, warunkujące wybór właściwego organu podatkowego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika lub jego siedzibę.

Podatnik powinien pamiętać, że zgłoszenie, o którym mowa, należy złożyć przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Duże ułatwienie dla podatników stanowi możliwość złożenia stosownej deklaracji drogą elektroniczną.

Zgłoszenie rejestracyjne

W zgłoszeniu rejestracyjnym składanym przez przedsiębiorcę przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, powinna znaleźć się adnotacja czy podatnik rejestruje się jako „podatnik VAT czynny” lub też „podatnik VAT zwolniony”. Drugą z form należy wybrać w momencie, gdy zamierza się wykonywać tylko i wyłącznie czynności zwolnione z opodatkowania lub też korzystać ze zwolnienia dla drobnych podatników. Tak naprawdę, przedsiębiorcy deklarujący prowadzenie tylko działalności gospodarczej zwolnionej z podatku od towarów i usług podmiotowo lub przedmiotowo, nie muszą w ogóle dokonywać zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym, o czym warto pamiętać.  Podatnik powinien być również przygotowany na poniesienie opłaty za rejestrację w kwocie 170 zł.

Polecamy: Poradnik: Dostawa towarów w świetle ustawy o VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób rozliczenia z fiskusem

REKLAMA

W zgłoszeniu rejestracyjnym podatnik zobowiązany jest określić wybraną przez siebie metodę prowadzenia rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym. Prawo podatkowe dopuszcza metodę kasową oraz rozliczenie na zasadach ogólnych, prowadzone kwartalnie lub miesięcznie.

W tym miejscu należy podkreślić, że metoda kasowa przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla małych podatników oraz prowadzona w wariancie kwartalnym. Nie oznacza to bynajmniej, że przedsiębiorcy kwalifikujący się do grupy małych podatników nie mają alternatywy doboru metody, mogą oni wybrać również możliwość rozliczenia na zasadach ogólnych.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na rynku wewnątrzwspólnotowym

Jeżeli podatnik zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami lub też nabywać lub świadczyć usługi wewnątrzwspólnotowe, powinien równocześnie zarejestrować się jako podatnik VAT-UE. Jest to warunek niezbędny dla możliwości zastosowania zerowej stawki VAT przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw.

Stosowne oświadczenie można złożyć na formularzu VAT-R.

Zmiana danych wymaga powiadomienia organu podatkowego

Podatnik, zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, powinien pamiętać o obowiązku aktualizacji danych zawartych w formularzu zgłoszeniowym w terminie do 7 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniającej złożenie zgłoszenia aktualizującego.  W przypadku , gdy zmiana dotyczy organu podatkowego, właściwego dla podatnika, zgłoszenie aktualizujące należy złożyć w nowym urzędzie, a nie w tym, w którym dokonano wcześniejszej rejestracji.

Polecamy: VAT od dostaw złomu - porada

Dorota Kępka, księgowa Tax  Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA