reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, zapoznaj się z przygotowanym przez eksperta poradnika. Zobacz, co zrobić, aby bez problemów rozliczać się z fiskusem z VAT.

VAT rejestracja – kiedy i  gdzie?

Aby móc rozpocząć działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, przede wszystkim, należy złożyć  zgłoszenie rejestracyjne do właściwego ze względu na wykonywane czynności gospodarcze organu podatkowego. Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy czynności te będą dokonywane na terenie objętym kontrolą dwóch lub więcej urzędów skarbowych, stosuje się kryterium uzupełniające, warunkujące wybór właściwego organu podatkowego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika lub jego siedzibę.

Podatnik powinien pamiętać, że zgłoszenie, o którym mowa, należy złożyć przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Duże ułatwienie dla podatników stanowi możliwość złożenia stosownej deklaracji drogą elektroniczną.

Zgłoszenie rejestracyjne

W zgłoszeniu rejestracyjnym składanym przez przedsiębiorcę przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, powinna znaleźć się adnotacja czy podatnik rejestruje się jako „podatnik VAT czynny” lub też „podatnik VAT zwolniony”. Drugą z form należy wybrać w momencie, gdy zamierza się wykonywać tylko i wyłącznie czynności zwolnione z opodatkowania lub też korzystać ze zwolnienia dla drobnych podatników. Tak naprawdę, przedsiębiorcy deklarujący prowadzenie tylko działalności gospodarczej zwolnionej z podatku od towarów i usług podmiotowo lub przedmiotowo, nie muszą w ogóle dokonywać zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym, o czym warto pamiętać.  Podatnik powinien być również przygotowany na poniesienie opłaty za rejestrację w kwocie 170 zł.

Polecamy: Poradnik: Dostawa towarów w świetle ustawy o VAT

Sposób rozliczenia z fiskusem

W zgłoszeniu rejestracyjnym podatnik zobowiązany jest określić wybraną przez siebie metodę prowadzenia rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym. Prawo podatkowe dopuszcza metodę kasową oraz rozliczenie na zasadach ogólnych, prowadzone kwartalnie lub miesięcznie.

W tym miejscu należy podkreślić, że metoda kasowa przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla małych podatników oraz prowadzona w wariancie kwartalnym. Nie oznacza to bynajmniej, że przedsiębiorcy kwalifikujący się do grupy małych podatników nie mają alternatywy doboru metody, mogą oni wybrać również możliwość rozliczenia na zasadach ogólnych.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na rynku wewnątrzwspólnotowym

Jeżeli podatnik zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami lub też nabywać lub świadczyć usługi wewnątrzwspólnotowe, powinien równocześnie zarejestrować się jako podatnik VAT-UE. Jest to warunek niezbędny dla możliwości zastosowania zerowej stawki VAT przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw.

Stosowne oświadczenie można złożyć na formularzu VAT-R.

Zmiana danych wymaga powiadomienia organu podatkowego

Podatnik, zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, powinien pamiętać o obowiązku aktualizacji danych zawartych w formularzu zgłoszeniowym w terminie do 7 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniającej złożenie zgłoszenia aktualizującego.  W przypadku , gdy zmiana dotyczy organu podatkowego, właściwego dla podatnika, zgłoszenie aktualizujące należy złożyć w nowym urzędzie, a nie w tym, w którym dokonano wcześniejszej rejestracji.

Polecamy: VAT od dostaw złomu - porada

Dorota Kępka, księgowa Tax  Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama