| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Opłacanie i rozliczanie dobrowolnych składek

Opłacanie i rozliczanie dobrowolnych składek

Osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, zgłaszają ten fakt do ZUS na odpowiednich formularzach. Dodatkowo opłacają składki na właściwy rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie do 10 dnia następnego miesiąca.

Jeżeli osoba dobrowolnie podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przystąpiła również do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, opłaca składki na wszystkie wymienione ubezpieczenia w terminie do 15. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoba ta opłaca na odpowiednio wydzielone w Narodowym Banku Polskim rachunki ZUS, tj.:

  • 83101010230000261395100000 - w przypadku należności z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  • 78101010230000261395200000 - w przypadku należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Wpłat składek dokonuje się przy użyciu odpowiednich dokumentów płatniczych - przeznaczonych do dokonywania wpłat składek pobieranych przez ZUS.

Osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym mogą opłacać składki zarówno w formie gotówkowej, jak i w formie bezgotówkowej.

Zapisz się na nasz newsletter

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Zgodnie z art. 60 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r. poz. 749, ze zm.) - który na mocy art. 31 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie do należności z tytułu składek pobieranych przez ZUS - za termin dokonania zapłaty uważa się:

przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia należności z tytułu składek w banku lub placówce pocztowej, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, biurze usług płatniczych lub instytucji płatniczej, w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika.

W sytuacji gdy płatnik opłaca składki w formie bezgotówkowej, wpłata z tytułu należnych składek może zostać uznana za terminową, jeżeli obciążenie rachunku bankowego płatnika nastąpiło najpóźniej w obowiązującym tego płatnika terminie płatności.

Jeżeli ostatni dzień terminu płatności składek przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Osoba dobrowolnie podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, opłacająca składki tylko z tytułu własnych ubezpieczeń, składa wyłącznie deklarację rozliczeniową ZUS DRA. W deklaracji tej wykazuje należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wpisuje w bloku I "Dane organizacyjne" w polu 01 "Termin przysyłania deklaracji" cyfrę 2 (termin przesyłania deklaracji i opłacania składek do 10 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni).

Jeżeli osoba, o której mowa, przystąpi również do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, w bloku I w polu 01, wpisuje cyfrę 4 (termin przesyłania deklaracji i opłacania składek do 15. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni).

Dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS

Źródło: ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »