reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Niezapłacenie składki ZUS w terminie - skutki dla przedsiębiorcy

Niezapłacenie składki ZUS w terminie - skutki dla przedsiębiorcy

Niezapłacenie składki ZUS w terminie. Dowiedz się jakie są skutki niezapłacenia składki ZUS w terminie. Ekspert wyjaśnia jakich następstw może spodziewać się przedsiębiorca.

Niezapłacenie składki ZUS w terminie a skutki dla przedsiębiorcy

Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (zwanej dalej ustawą o sus) za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:

  •  osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych
  •  twórcę i artystę
  • Osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu
  • Wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Wspólnika spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej
  • Osobę prowadzącą niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Osoby te, zwane dalej przedsiębiorcami, zobowiązane są do samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Zgodnie z art. 23. ust.1. ustawy o sus od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika składek odsetki za zwłokę, na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. — Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.).

Odsetek za zwłokę nie nalicza się jednak, jeżeli ich wysokość nie przekraczała 6,60 zł.

W razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości, w myśl art. 24 ustawy o sus Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100 % nieopłaconych składek.

Składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata, zwane dalej „należnościami z tytułu składek”, nieopłacone w terminie, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.

Polecamy: Składki ZUS przedsiębiorcy na etacie

Zgodnie z art. 26. tejże ustawy ZUS ma prawo do występowania z wnioskiem o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości dłużnika zalegającego z opłatą należności z tytułu składek. Dla zabezpieczenia należności z tytułu składek Zakładowi przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek, o odpowiedzialności osoby trzeciej lub o odpowiedzialności następcy prawnego.

Ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie ZUS może na wniosek przedsiębiorcy odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Odroczenie terminu płatności może dotyczyć jedynie należności finansowanej przez płatnika składek. Odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek oraz rozłożenie należności na raty następuje w formie umowy, a od składek, które rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg.

Polecamy: Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji

Warto przypomnieć, że należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. 

Pamiętać należy,  że konsekwencją zapłaty składek po obowiązującym płatnika terminie płatności jest też ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy. Ubezpieczenie to ustaje m.in.:

  • od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie (obowiązującym danego przedsiębiorcę) składki na to ubezpieczenie, a
  • w przypadku, kiedy za część miesiąca został pobrany zasiłek, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następującego po dniu, za który zasiłek przysługuje.

Aby zachować „ciągłość” dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem do ZUS o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jednak zgoda na to udzielana jest przez ZUS tylko w uzasadnionych przypadkach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama