| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składki ZUS przedsiębiorcy na etacie

Składki ZUS przedsiębiorcy na etacie

Jeżeli łączysz własną działalność gospodarczą z pracą na etacie nie musisz płacić składek ZUS na ubezpieczenie społeczne, gdy z pracy uzyskujesz co najmniej minimalne wynagrodzenie. Obowiązkowe pozostanie tylko dla przedsiębiorcy regulowanie składki na ubezpieczenie zdrowotne niezależnie od tego, że składka ta jest płacona również od wynagrodzenia za pracę.

Praca na etacie stanowi najpowszechniejszą formę zarobkowania w Polsce. Jednakże sytuacja ta zmienia się, ponieważ coraz więcej podatników postanawia spróbować własnych sił w prowadzeniu własnego biznesu.

Należy pamiętać, że na przedsiębiorcach ciąży wiele obowiązków formalnych, których wypełnienie jest warunkiem istnienia podmiotu gospodarczego.

Przykładem mogą tu być składki na ubezpieczenia społeczne, w odniesieniu do których w razie nieopłacania lub płacenia ich w zaniżonej wysokości, ZUS może wymierzyć pracodawcy dodatkową opłatę w wysokości 100 proc. nieopłaconych składek.

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2012

Składki ZUS płaci pracodawca

Pomimo, iż wspomniane już składki ZUS są z zasady obligatoryjne, warto wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których ich opłacanie nie jest konieczne.

Przede wszystkim, w przypadku, gdy pracownik etatowy zdecyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej istotnym jest aby pamiętać, że do tej pory obowiązkowe składki na ZUS opłacał za niego pracodawca. Sam fakt rozpoczęcia własnego biznesu skutkuje koniecznością pokrycia tych składek.

Nie musi to jednakże oznaczać konieczności podwójnego opłacania składek ZUS.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej przy jednoczesnej pracy na podstawie umowy o pracę powoduje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Oznacza to, że pracownik będący zarazem przedsiębiorcą prowadzącym własną firmę, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym tylko ze stosunku pracy (tytuł obowiązkowy) wtedy, gdy jego wynagrodzenie nie jest niższe od  płacy minimalnej, która w 2012 roku wynosi 1500 zł.

Składki ZUS 2012

Czy pracownik może prowadzić własną firmę?

Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne – obowiązkowa w każdym przypadku

W odróżnieniu od wspomnianych wyżej składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa zarówno z tytułu umowy o pracę, jak również prowadzonej działalności gospodarczej

Oznacza to, że w przypadku łączenia tych dwóch form uzyskiwania dochodów koniecznym jest, aby niezależnie od siebie oddzielne opłacić każdą z nich. Dla przypomnienia, w 2012 roku wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 254,55 zł.

Podstawa prawna:
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Elżbieta Węcławik,
Iwona Cackowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »