reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Do 30 kwietnia 2013 r. skorygujesz dokumenty przekazane do ZUS za 2012 r.

Do 30 kwietnia 2013 r. skorygujesz dokumenty przekazane do ZUS za 2012 r.

ZUS 2013. Tylko do 30 kwietnia płatnicy mogą dokonywać korekty dokumentów złożonych do ZUS za 2012 rok. Płatnicy, którzy nie dopełnią obowiązku mogą zostać ukarani grzywną nawet do 5 tys. zł.

Do 30 kwietnia 2013 r. płatnik składek powinien sprawdzić poprawność danych zawartych w przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych imiennych raportach miesięcznych za rok 2012.

Do 30 kwietnia sprawdzisz dane przekazywane do ZUS

Zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik składek jest zobowiązany dokonać sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do Zakładu w imiennym raporcie miesięcznym dotyczącym danego roku kalendarzowego nie później niż do dnia 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego.

W sytuacji, gdy dojdzie do stwierdzenia nieprawidłowości płatnik powinien sporządzić i przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe korygujące. Oznacza to konieczność przygotowania imiennych raportów miesięcznych korygujących oraz deklaracji rozliczeniowej korygującej za dany miesiąc.

Polecamy: RMUA 2012/2013: RMUA za 2012 rok dopiero w lutym 2013

Raport korygujący

Oprócz obowiązku sprawdzania do 30 kwietnia prawidłowości dokumentów przekazywanych do ZUS płatnik ma również obowiązek bieżącego weryfikowania wysyłanych danych. Korekty, co do zasady, należy dokonać w terminie 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli konieczność korekty danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze decyzji, to imienny raport miesięczny korygujący powinien być złożony ciągu 7 dni od uprawomocnienia się decyzji. Jeżeli nieprawidłowości zostaną stwierdzone na skutek kontroli, to raport korygujący należy przedstawić w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.

Polecamy: Aktualne składki ZUS 2012

2,20 zł to nie błąd

Płatnik powinien jednak pamiętać, że nie koryguje się danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym w przypadku stwierdzenia przez płatnika składek we własnym zakresie lub przez Zakład różnicy w podstawie wymiaru składek w wysokości nieprzekraczającej 2,20 zł. Nie dotyczy to sytuacji, gdy podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota.

Grzywna do 5 tys. zł

Warto pamiętać, że ZUS bada terminowość składania korekt dokumentów rozliczeniowych trakcie kontroli. Brak przestrzegania terminów jest wykroczeniem przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika nie stwierdza nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym w terminie określonym podlega karze grzywny do 5 000 złotych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama