Do 30 kwietnia 2013 r. skorygujesz dokumenty przekazane do ZUS za 2012 r.
REKLAMA
REKLAMA
Do 30 kwietnia 2013 r. płatnik składek powinien sprawdzić poprawność danych zawartych w przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych imiennych raportach miesięcznych za rok 2012.
REKLAMA
Do 30 kwietnia sprawdzisz dane przekazywane do ZUS
Zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik składek jest zobowiązany dokonać sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do Zakładu w imiennym raporcie miesięcznym dotyczącym danego roku kalendarzowego nie później niż do dnia 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego.
W sytuacji, gdy dojdzie do stwierdzenia nieprawidłowości płatnik powinien sporządzić i przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe korygujące. Oznacza to konieczność przygotowania imiennych raportów miesięcznych korygujących oraz deklaracji rozliczeniowej korygującej za dany miesiąc.
Polecamy: RMUA 2012/2013: RMUA za 2012 rok dopiero w lutym 2013
Raport korygujący
REKLAMA
Oprócz obowiązku sprawdzania do 30 kwietnia prawidłowości dokumentów przekazywanych do ZUS płatnik ma również obowiązek bieżącego weryfikowania wysyłanych danych. Korekty, co do zasady, należy dokonać w terminie 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.
Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli konieczność korekty danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze decyzji, to imienny raport miesięczny korygujący powinien być złożony ciągu 7 dni od uprawomocnienia się decyzji. Jeżeli nieprawidłowości zostaną stwierdzone na skutek kontroli, to raport korygujący należy przedstawić w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
Polecamy: Aktualne składki ZUS 2012
2,20 zł to nie błąd
Płatnik powinien jednak pamiętać, że nie koryguje się danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym w przypadku stwierdzenia przez płatnika składek we własnym zakresie lub przez Zakład różnicy w podstawie wymiaru składek w wysokości nieprzekraczającej 2,20 zł. Nie dotyczy to sytuacji, gdy podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota.
Grzywna do 5 tys. zł
Warto pamiętać, że ZUS bada terminowość składania korekt dokumentów rozliczeniowych trakcie kontroli. Brak przestrzegania terminów jest wykroczeniem przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Jeżeli płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika nie stwierdza nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym w terminie określonym podlega karze grzywny do 5 000 złotych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.