reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Ustawa umorzeniowa: Będzie abolicja składek ZUS

Ustawa umorzeniowa: Będzie abolicja składek ZUS

Ustawa umorzeniowa zakładająca abolicję składek ZUS trafiła do Sejmu. Dziś pierwsze czytanie projektu ustawy, która ma zagwarantować przedsiębiorcom prawo do abolicji składek ZUS za lata 1999-2009.

Abolicja składek ZUS jeszcze w 2012 roku

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie ustawy umorzeniowej, która ma zagwarantować przedsiębiorcom prawo do abolicji należności składkowych wobec ZUS za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

Przypomnijmy, projekt ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą złożyła na początku marca br. grupa posłów Platformy Obywatelskiej.

Projekt ustawy zakłada umorzenie przez ZUS składek przedsiębiorców na własne ubezpieczenie społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy, odsetek za zwłokę, a także innych kosztów (m.in. egzekucyjnych). W razie uchwalenia projektu ZUS daruje długi wszystkim przedsiębiorcom podlegającym obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., którzy nie opłacili należnych składek.

Polecamy: Emerytury 2013

Kto skorzysta z abolicji składek ZUS?

Według projektu prawo do skorzystania z abolicji składkowej będą mieli przedsiębiorcy, którzy :

  1. w okresie od 1 lutego 1999 roku do 28 lutego 2009 roku nie regulowali składek ZUS, przez co ZUS naliczył im zaległości za ten okres,
  2. złożą wniosek o abolicję w terminie 12 miesięcy od daty wejścia w życie nowych przepisów,

Wnioskodawca będzie ponadto musiał wykazać, że regularnie opłacał składki po 28 lutego 2009 r. oraz określić jakich składek ma dotyczyć abolicja. Konieczne będzie również uregulowanie wszystkich pozostałych niepodlegających umorzeniu składek, odsetek za zwłokę i pozostałych powstałych kosztów (w tym opłat i kosztów egzekucyjnych) w terminie 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia.  

Wniosek o umorzenie składek będą mogli również złożyć przedsiębiorcy, którzy skorzystali z możliwości zawarcia układu ratalnego z ZUS.

Polecamy: RMUA 2012/2013: RMUA za 2012 rok dopiero w lutym 2013

Kto może złożyć wniosek o abolicję składek ZUS?

Wniosek o umorzenie składek będzie mogła złożyć osoba, która:

  1. prowadzi działalność pozarolniczą lub działalność w związku z wykonywaniem wolnego zawodu;
  2. jest wspólnikiem spółki osobowej (z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej) lub spółki z o.o.;
  3. jest artystą lub twórcą.

Na obecnym etapie projekt ustawy umorzeniowej milczy na temat sytuacji, w której znaleźli się byli wspólnicy spółek, którzy zakończyli prowadzenie działalności gospodarczej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama