| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Czy zawieszenie działalności blokuje udział w przetargu nieograniczonym?

Czy zawieszenie działalności blokuje udział w przetargu nieograniczonym?

Podczas trwania zawieszenia działalności przedsiębiorca ma ograniczoną możliwość prowadzenia spraw firmowych. Czy zawieszenie działalności wpływa na możliwość udziału przedsiębiorcy w przetargu nieograniczonym?

Przetarg nieograniczony

Już na początku trzeba jednoznacznie stwierdzić, że zawieszenie działalności gospodarczej nie ma wpływu na udział przedsiębiorcy w przetargu nieograniczonym. Oznacza to, że przedsiębiorca może brać w nim udział pomimo trwającego zawieszenia działalności.

Pod pojęciem wykonawcy, w rozumieniu Prawa Zamówień Publicznych, należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. Ustawodawca wskazał więc trzy kategorie podmiotów jako ewentualnych wykonawców a jednocześnie nie wprowadził zastrzeżenia, że każdy wykonawca powinien posiadać przymiot przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Oznacza to, że każda osoba fizyczna posiadająca zdolność prawną i pełną zdolność do czynności prawnych może startować np. w przetargu nieograniczonym. Co więcej każdy wykonawca składający ofertę w postępowaniu o zamówienie publiczne, musi posiadać zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych.

Sama zdolność prawna polega na zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków, a zdolność do czynności prawnych to możliwość nabywania we własnym imieniu wskazanych wcześniej praw i obowiązków. Pojęcia te powinny występować jednocześnie, tworząc podmiotowość prawną wykonawcy i umożliwiając udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Oferty konkurencyjne złożone przez małżonków

Należy również wskazać generalną zasadę znajdującą się w PZP, zgodnie z którą do czynności podejmowanych przez zamawiających i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego stosować należy Kodeks cywilny w przypadku jeśli ustawa nie stanowi inaczej. Jednak ustawodawca nie wprowadził wymogu udziału w postępowaniu wyłącznie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Skoro tak to tym bardziej wykonawcą może być osoba fizyczna, która zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej.

Rażąco niska cena w prawie zamówień publicznych

Status wykonawcy zamówienia

Status wykonawcy może zatem uzyskać zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak również osoba prawna czy jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje podmiotowość prawną – wykonujące we własnym imieniu działalność gospodarczą. Zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje więc całkowitego jej zaprzestania, ale okresowego wyłączenia się z jej prowadzenia. To jednak nie koliduje z możliwością wykonania zamówienia publicznego, z uwagi na ogólną definicję wykonawcy zamieszczoną w samej PZP. Ciągłość działalności pozwala tylko wyeliminować z definicji działalności gospodarczej czynności jednorazowe o charakterze okazjonalnym. Tymczasem wykonanie zamówienia publicznego może nie być czynnością wpisującą się w "ciągłość" prowadzonej działalności.

Jakie warunki finansowe musi spełnić wykonawca?

Opracowane na podstawie orzeczenia KIO z 15 maja 2009 r. (KIO/UZP 567/09)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »