Czy zawieszenie działalności blokuje udział w przetargu nieograniczonym?
REKLAMA
REKLAMA
Przetarg nieograniczony
Już na początku trzeba jednoznacznie stwierdzić, że zawieszenie działalności gospodarczej nie ma wpływu na udział przedsiębiorcy w przetargu nieograniczonym. Oznacza to, że przedsiębiorca może brać w nim udział pomimo trwającego zawieszenia działalności.
REKLAMA
Pod pojęciem wykonawcy, w rozumieniu Prawa Zamówień Publicznych, należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. Ustawodawca wskazał więc trzy kategorie podmiotów jako ewentualnych wykonawców a jednocześnie nie wprowadził zastrzeżenia, że każdy wykonawca powinien posiadać przymiot przedsiębiorcy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zapisz się na nasz Newsletter!
REKLAMA
Oznacza to, że każda osoba fizyczna posiadająca zdolność prawną i pełną zdolność do czynności prawnych może startować np. w przetargu nieograniczonym. Co więcej każdy wykonawca składający ofertę w postępowaniu o zamówienie publiczne, musi posiadać zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych.
Sama zdolność prawna polega na zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków, a zdolność do czynności prawnych to możliwość nabywania we własnym imieniu wskazanych wcześniej praw i obowiązków. Pojęcia te powinny występować jednocześnie, tworząc podmiotowość prawną wykonawcy i umożliwiając udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Oferty konkurencyjne złożone przez małżonków
Należy również wskazać generalną zasadę znajdującą się w PZP, zgodnie z którą do czynności podejmowanych przez zamawiających i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego stosować należy Kodeks cywilny w przypadku jeśli ustawa nie stanowi inaczej. Jednak ustawodawca nie wprowadził wymogu udziału w postępowaniu wyłącznie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Skoro tak to tym bardziej wykonawcą może być osoba fizyczna, która zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej.
Rażąco niska cena w prawie zamówień publicznych
Status wykonawcy zamówienia
Status wykonawcy może zatem uzyskać zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak również osoba prawna czy jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje podmiotowość prawną – wykonujące we własnym imieniu działalność gospodarczą. Zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje więc całkowitego jej zaprzestania, ale okresowego wyłączenia się z jej prowadzenia. To jednak nie koliduje z możliwością wykonania zamówienia publicznego, z uwagi na ogólną definicję wykonawcy zamieszczoną w samej PZP. Ciągłość działalności pozwala tylko wyeliminować z definicji działalności gospodarczej czynności jednorazowe o charakterze okazjonalnym. Tymczasem wykonanie zamówienia publicznego może nie być czynnością wpisującą się w "ciągłość" prowadzonej działalności.
Jakie warunki finansowe musi spełnić wykonawca?
Opracowane na podstawie orzeczenia KIO z 15 maja 2009 r. (KIO/UZP 567/09)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.