REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524
Agnieszka Juźwiuk
Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce / Fot. Fotolia
Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Własna działalność gospodarcza to zawsze najlepszy sposób na realizację własnych marzeń i możliwie łatwa droga do wysokich zarobków. Zakładanie działalności w Polsce nie należy do skomplikowanych procedur, a ciekawy pomysł to już połowa sukcesu. Warto również skorzystać z różnych form dofinansowania na założenie biznesu.

W Polsce powstaje coraz więcej firm. Na założenie działalności gospodarczej decydują się często kobiety, które po urodzeniu dziecka tracą pracę lub też pragną zmienić styl życia zawodowego, pracując w dostosowanych do swego rytmu dnia godzinach i  w wybranym przez siebie miejscu. Co ważne, coraz więcej studentów podejmuje decyzję o założeniu własnej firmy. Najczęściej są to działalności z związane z nowymi technologiami: sklepy internetowe, wirtualne agencje reklamowe, serwisy internetowe czy też wyszukiwarki. Tego rodzaju firmy zwykle nie wymagają dużych nakładów finansowych na starcie, więc przyciągają młodych i przedsiębiorczych Polaków. W sytuacji jednak, gdy brakuje nakładów finansowych na założenie własnej działalności gospodarczej, można skorzystać z różnego rodzaju dostępnych dofinansowań. Osoby planujące założenie własnej firmy mogą skorzystać ze środków Funduszu Pracy oraz Unii Europejskiej, m.in. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i Regionalnych Programów Operacyjnych.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Środki z Funduszu Pracy

Ubieganie się o dofinansowanie z powiatowego urzędu pracy to najlepsze rozwiązanie, jeżeli jest się zarejestrowaną osobą bezrobotną. Można ubiegać się o takie środki w sytuacji, gdy spełnione są określone warunki. 

Dotacja na podjęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy przyznawana jest w  wysokości do 100 proc. kosztów podjęcia działalności, nie wyższej jednak niż 6-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Urząd pracy może jednak ustalić niższą kwotę dotacji. Osoby zainteresowane dotacją powinny więc śledzić ogłoszenia o konkursach, ponieważ terminy składania wniosków ustalają poszczególne urzędy. Dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem, że działalność będzie prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy i nie zostanie w tym czasie zawieszona.

Środki z Unii Europejskiej

REKLAMA

Do końca 2011 roku dotacje unijne były bezzwrotne, a od 2012 roku zmieniły się zasady ich przyznawania. Oprócz dotacji bezzwrotnej istnieją także mikropożyczki. Pomoc bezzwrotna przysługuje osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. W projektach jest określona grupa docelowa.  O bezzwrotne dotacje mogą ubiegać się osoby pozostające bez zatrudnienia, zarejestrowane jak i niezarejestrowane w urzędzie pracy. Dofinansowania nie otrzymają osoby pracujące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei pomoc w postaci pożyczki jest kierowana do osób, które posiadają co najmniej minimalny kapitał początkowy na uruchomienie własnej działalności  gospodarczej. Pożyczki są niskooprocentowane, udzielane na okres 5 lat przez fundusze pożyczkowe. Zasady udzielania bezzwrotnej dotacji oraz pożyczki mogą różnić się w zależności od województwa.

Należy pamiętać, że procedury postępowania mogą być różne w odrębnych instytucjach dysponujących unijnymi środkami, dlatego też przed ubieganiem się o dotacje, trzeba sprawdzić, na jakich zasadach są one udzielane.

Zobacz również: Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej

Nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadziła możliwość ubiegania się o pożyczkę na otwarcie własnej firmy ze środków Funduszu Pracy. Może się o nią ubiegać osoba bezrobotna, poszukujący pracy absolwent szkoły lub uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego oraz student ostatniego roku studiów.

Na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów usług doradczych i szkoleniowych, można otrzymać do 100 proc. kosztów podjęcia działalności, nie więcej jednak niż 20-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Okres spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej nie może być dłuższy niż 7 lat, z możliwością skorzystania z karencji w spłacie kapitału na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

CEIDG

Osoby, które chcą założyć jednoosobową działalność gospodarczą,  w przypadku której prowadzenie nie wymaga dodatkowych zezwoleń i koncesji, od 1 lipca 2011 r. większość formalności mogą załatwić przez Internet. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej odbywa się poprzez stronę internetową www.ceidg.gov.pl.

Wybór rodzaju działalności

REKLAMA

Zanim rozpoczniemy procedurę rejestracji działalności, konieczne jest wybranie rodzaju działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Nie ma ograniczenia odnośnie liczby możliwych do wpisania we wniosku rodzajów działalności, należy jednak podać dane o działalności, którą rzeczywiście zamierzamy wykonywać w przyszłości.

W związku z wykonywaniem określonej działalności może zaistnieć konieczność uzyskania dodatkowych zezwoleń, licencji, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej. Szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne są na stronie: www.eu-go.gov.pl.

Złożenie wniosku CEIDG-1

Aby osoba fizyczna mogła rozpocząć działalność gospodarczą, powinna uzupełnić i złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w CEIDG jest numer identyfikacji podatkowej (NIP). Z chwilą złożenia wniosku przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą.

Zobacz też: 8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Rejestracja do podatku VAT

Należy pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca zamierza być płatnikiem podatku VAT, powinien złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R. Przedsiębiorcy samodzielnie składający wniosek w CEIDG i dysponujący podpisem elektronicznym, mogą to zgłoszenie dołączyć do wniosku o wpis do CEIDG.

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest zwolniony z opłaty, a rejestracja do podatku VAT to koszt w wysokości 170 zł.

Niższe składki ZUS dla rozpoczynających działalność

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy mogą odprowadzać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Takie osoby po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia do ZUS (rejestracja firmy w tzw. jednym okienku umożliwiła dokonanie tej czynności na formularzu CEIDG-1 w urzędzie gminy) muszą następnie zarejestrować się w ZUS jako osoby fizyczne zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Zobacz: Obowiązki przedsiębiorcy po zakończeniu "małego ZUS'u"

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA