reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Własna działalność gospodarcza to zawsze najlepszy sposób na realizację własnych marzeń i możliwie łatwa droga do wysokich zarobków. Zakładanie działalności w Polsce nie należy do skomplikowanych procedur, a ciekawy pomysł to już połowa sukcesu. Warto również skorzystać z różnych form dofinansowania na założenie biznesu.

W Polsce powstaje coraz więcej firm. Na założenie działalności gospodarczej decydują się często kobiety, które po urodzeniu dziecka tracą pracę lub też pragną zmienić styl życia zawodowego, pracując w dostosowanych do swego rytmu dnia godzinach i  w wybranym przez siebie miejscu. Co ważne, coraz więcej studentów podejmuje decyzję o założeniu własnej firmy. Najczęściej są to działalności z związane z nowymi technologiami: sklepy internetowe, wirtualne agencje reklamowe, serwisy internetowe czy też wyszukiwarki. Tego rodzaju firmy zwykle nie wymagają dużych nakładów finansowych na starcie, więc przyciągają młodych i przedsiębiorczych Polaków. W sytuacji jednak, gdy brakuje nakładów finansowych na założenie własnej działalności gospodarczej, można skorzystać z różnego rodzaju dostępnych dofinansowań. Osoby planujące założenie własnej firmy mogą skorzystać ze środków Funduszu Pracy oraz Unii Europejskiej, m.in. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i Regionalnych Programów Operacyjnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Środki z Funduszu Pracy

Ubieganie się o dofinansowanie z powiatowego urzędu pracy to najlepsze rozwiązanie, jeżeli jest się zarejestrowaną osobą bezrobotną. Można ubiegać się o takie środki w sytuacji, gdy spełnione są określone warunki. 

Dotacja na podjęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy przyznawana jest w  wysokości do 100 proc. kosztów podjęcia działalności, nie wyższej jednak niż 6-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Urząd pracy może jednak ustalić niższą kwotę dotacji. Osoby zainteresowane dotacją powinny więc śledzić ogłoszenia o konkursach, ponieważ terminy składania wniosków ustalają poszczególne urzędy. Dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem, że działalność będzie prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy i nie zostanie w tym czasie zawieszona.

Środki z Unii Europejskiej

Do końca 2011 roku dotacje unijne były bezzwrotne, a od 2012 roku zmieniły się zasady ich przyznawania. Oprócz dotacji bezzwrotnej istnieją także mikropożyczki. Pomoc bezzwrotna przysługuje osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. W projektach jest określona grupa docelowa.  O bezzwrotne dotacje mogą ubiegać się osoby pozostające bez zatrudnienia, zarejestrowane jak i niezarejestrowane w urzędzie pracy. Dofinansowania nie otrzymają osoby pracujące.

Z kolei pomoc w postaci pożyczki jest kierowana do osób, które posiadają co najmniej minimalny kapitał początkowy na uruchomienie własnej działalności  gospodarczej. Pożyczki są niskooprocentowane, udzielane na okres 5 lat przez fundusze pożyczkowe. Zasady udzielania bezzwrotnej dotacji oraz pożyczki mogą różnić się w zależności od województwa.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce / Fot. Fotolia
Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce / Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama