REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Gabriela Polkowska
pieniądze na założenie firmy
pieniądze na założenie firmy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz założyć własną działalność gospodarczą, ale brakuje Ci odpowiedniego kapitału na początek? Przy spełnieniu pewnych warunków możesz w tym celu wziąć udział w specjalnym programie Unii Europejskiej i ubiegać się w jego ramach o dotację albo mikropożyczkę. Odpowiedź na pytanie komu przysługują unijne pieniądze na założenie własnego biznesu oraz gdzie i w jaki sposób złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie znajdziesz poniżej.

Komu przysługują pieniądze unijne na założenie firmy

O pieniądze na założenie firmy pochodzące ze specjalnych funduszy Unii Europejskiej mogą ubiegać się osoby fizyczne chcące założyć własną działalność gospodarczą. Warunkiem jest tu także osiągnięcie pełnoletności. Warto zaznaczyć, że pomoc w tym zakresie przysługuje również rolnikom, emerytom, a także pełnoletnim uczniom szkół średnich. Przewidziano w tym zakresie także specjalne ułatwienia m.in. dla osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, kobiet próbujących wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, młodych osób do 25 roku życia, osób po 45 roku życia, a także osób zamieszkujących tereny wiejskie.

REKLAMA

O tego typu środki nie mogą starać się m.in. spółki kapitałowe.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

W ramach jakich programów UE można uzyskać pomoc finansową

Pomoc finansową przy zakładaniu działalności gospodarczej można uzyskać w ramach kilku programów unijnych, mających na celu promocję przedsiębiorczości oraz rozwój samozatrudnienia. Są to:

  • Programu Kapitał Ludzki - Działaniu 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia
  • Program Kapitał Ludzki – w Działaniu 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.

Zobacz: Jaką firmę założyć? – najlepsze pomysły na własny biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki jakie trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie

Poza wspomnianym powyżej warunkiem uzyskania pełnoletności, osoba starająca się o środki unijne na założenie firmy nie może przez okres 12 miesięcy, poprzedzających złożenie takiego wniosku, prowadzić własnej działalności gospodarczej. Poza tym konieczny jest przede wszystkim udział w odpowiednim szkoleniu, między innymi z zakresu przedsiębiorczości i marketingu. Żeby dostać się na tego typu kurs należy oczywiście najpierw znaleźć jego organizatora. W poszukiwaniach informacji o możliwości dofinansowania na założenie własnej działalności oraz stosownych szkoleniach powinniśmy zgłosić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urzędu Marszałkowskiego, regionalnej jednostki wdrażanie programów unijnych albo Punktu  Informacyjnego Funduszy Europejskich (w tych samych instytucjach powinniśmy zresztą w kolejnym etapie naszych starań złożyć wniosek o dofinansowanie).

Dla kogo dotacje unijne

O dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się zarówno osoby w wieku 30 lat, jak również po 30-tce.

Jednocześnie muszą przynależeć do jednej z poniższych kategorii:

  • bezrobotni,
  • bierni zawodowo,
  • imigranci,
  • reemigranci, czyli Polacy, którzy przebywali za granicą przez co najmniej 6 miesięcy bez przerwy,
  • odchodzący z rolnictwa i ich rodziny,
  • tzw. ubodzy pracujący – gdy zarobki danej osoby nie przekraczają płacy minimalnej,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • zatrudnieni na umowach krótkoterminowych.

Formy pomocy unijnej

Istnieją dwie formy unijnej pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej. Są to:

  • Mikropożyczka
  • Dotacja

Maksymalna wartość pożyczki na założenie działalności gospodarczej wynosi 20 krotność przeciętnego wynagrodzenia (obecnie ok. 99 tys. zł.)

Dotacja natomiast jest świadczeniem bezzwrotnym. W jej ramach można otrzymać nawet do 40 tysięcy złotych. Jest ona rzadziej spotykanym rodzajem dofinansowania unijnego niż mikropożyczka. Najczęściej dotyczy osób bezrobotnych, w tym zwłaszcza takich, które niedawno utraciły pracę.

Wniosek o dofinansowanie

Po pomyślnym ukończeniu szkolenia należy złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie w ramach dotacji albo pożyczki wraz z biznes planem oraz dokumentami, które potwierdzają, że zarejestrowaliśmy działalność gospodarczą. Wniosek taki powinien zawierać m.in.:

  • informację o tym jakiego rodzaju działalność chcemy prowadzić
  •  na jaką kwotę chcemy uzyskać pożyczkę albo dotację
  •  przybliżony plan wydatków.

Wszystkie złożone wnioski ocenia komisja powołana przez daną instytucję udzielającą dofinansowania, które decyduje także o tym, czy udzielić decyzji bądź pożyczki, czy też nie. Jeśli przychyli się do naszego wniosku, to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o udzieleniu dotacji albo pożyczki na rozwój przedsiębiorczości.

Wymóg ustanowienia zabezpieczenia

Warunkiem sine qua non otrzymania dofinansowania na otworzenie własnej działalności jest także ustanowienie zabezpieczenia, które ma stanowić gwarancję, że beneficjent pomocy finansowej spożytkuje ją zgodnie z umową i złożonym przez niego biznesplanem, a także, że nie zamknie swej działalności przed terminem określonym w umowie. Zabezpieczenie takie może przyjąć między innymi postać weksla in blanco, hipoteki, zastawu, poręczenia czy tez gwarancji bankowej.

Interesujesz się dotacjami unijnymi? Polecamy serwis e-firma

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA