Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługują pieniądze unijne na założenie firmy
O pieniądze na założenie firmy pochodzące ze specjalnych funduszy Unii Europejskiej mogą ubiegać się osoby fizyczne chcące założyć własną działalność gospodarczą. Warunkiem jest tu także osiągnięcie pełnoletności. Warto zaznaczyć, że pomoc w tym zakresie przysługuje również rolnikom, emerytom, a także pełnoletnim uczniom szkół średnich. Przewidziano w tym zakresie także specjalne ułatwienia m.in. dla osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, kobiet próbujących wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, młodych osób do 25 roku życia, osób po 45 roku życia, a także osób zamieszkujących tereny wiejskie.
REKLAMA
O tego typu środki nie mogą starać się m.in. spółki kapitałowe.
Polecamy: Nowa matryca stawek VAT
W ramach jakich programów UE można uzyskać pomoc finansową
Pomoc finansową przy zakładaniu działalności gospodarczej można uzyskać w ramach kilku programów unijnych, mających na celu promocję przedsiębiorczości oraz rozwój samozatrudnienia. Są to:
- Programu Kapitał Ludzki - w Działaniu 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia
- Program Kapitał Ludzki – w Działaniu 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.
Zobacz: Jaką firmę założyć? – najlepsze pomysły na własny biznes
Warunki jakie trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie
Poza wspomnianym powyżej warunkiem uzyskania pełnoletności, osoba starająca się o środki unijne na założenie firmy nie może przez okres 12 miesięcy, poprzedzających złożenie takiego wniosku, prowadzić własnej działalności gospodarczej. Poza tym konieczny jest przede wszystkim udział w odpowiednim szkoleniu, między innymi z zakresu przedsiębiorczości i marketingu. Żeby dostać się na tego typu kurs należy oczywiście najpierw znaleźć jego organizatora. W poszukiwaniach informacji o możliwości dofinansowania na założenie własnej działalności oraz stosownych szkoleniach powinniśmy zgłosić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urzędu Marszałkowskiego, regionalnej jednostki wdrażanie programów unijnych albo Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (w tych samych instytucjach powinniśmy zresztą w kolejnym etapie naszych starań złożyć wniosek o dofinansowanie).
Dla kogo dotacje unijne
O dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się zarówno osoby w wieku 30 lat, jak również po 30-tce.
Jednocześnie muszą przynależeć do jednej z poniższych kategorii:
- bezrobotni,
- bierni zawodowo,
- imigranci,
- reemigranci, czyli Polacy, którzy przebywali za granicą przez co najmniej 6 miesięcy bez przerwy,
- odchodzący z rolnictwa i ich rodziny,
- tzw. ubodzy pracujący – gdy zarobki danej osoby nie przekraczają płacy minimalnej,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- zatrudnieni na umowach krótkoterminowych.
Formy pomocy unijnej
Istnieją dwie formy unijnej pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej. Są to:
- Mikropożyczka
- Dotacja
Maksymalna wartość pożyczki na założenie działalności gospodarczej wynosi 20 krotność przeciętnego wynagrodzenia (obecnie ok. 99 tys. zł.)
Dotacja natomiast jest świadczeniem bezzwrotnym. W jej ramach można otrzymać nawet do 40 tysięcy złotych. Jest ona rzadziej spotykanym rodzajem dofinansowania unijnego niż mikropożyczka. Najczęściej dotyczy osób bezrobotnych, w tym zwłaszcza takich, które niedawno utraciły pracę.
Wniosek o dofinansowanie
Po pomyślnym ukończeniu szkolenia należy złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie w ramach dotacji albo pożyczki wraz z biznes planem oraz dokumentami, które potwierdzają, że zarejestrowaliśmy działalność gospodarczą. Wniosek taki powinien zawierać m.in.:
- informację o tym jakiego rodzaju działalność chcemy prowadzić
- na jaką kwotę chcemy uzyskać pożyczkę albo dotację
- przybliżony plan wydatków.
Wszystkie złożone wnioski ocenia komisja powołana przez daną instytucję udzielającą dofinansowania, które decyduje także o tym, czy udzielić decyzji bądź pożyczki, czy też nie. Jeśli przychyli się do naszego wniosku, to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o udzieleniu dotacji albo pożyczki na rozwój przedsiębiorczości.
Wymóg ustanowienia zabezpieczenia
Warunkiem sine qua non otrzymania dofinansowania na otworzenie własnej działalności jest także ustanowienie zabezpieczenia, które ma stanowić gwarancję, że beneficjent pomocy finansowej spożytkuje ją zgodnie z umową i złożonym przez niego biznesplanem, a także, że nie zamknie swej działalności przed terminem określonym w umowie. Zabezpieczenie takie może przyjąć między innymi postać weksla in blanco, hipoteki, zastawu, poręczenia czy tez gwarancji bankowej.
Interesujesz się dotacjami unijnymi? Polecamy serwis e-firma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.