REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - jak uzyskać?

Agata Mazur
pieniądze, finanse, monety/fot. Fotolia
pieniądze, finanse, monety/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O dotacje z urzędu pracy teoretycznie można starać się przez cały rok. W praktyce to początek roku jest najlepszym momentem na składanie wniosków.

O dotację z urzędu pracy najkorzystniej ubiegać się na początku roku, ponieważ to właśnie w pierwszym kwartale nowego roku urzędy dostają fundusze na wszelkiego rodzaju programy pomocowe. Urzędy pracy starają się, aby przyznane im fundusze zostały wykorzystane, gdyż w przeciwnym razie powstaje ryzyko, iż w następnym roku urząd otrzyma mniej środków z uwagi na niegospodarność.

REKLAMA

O uzyskanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej z UP mogą się starać tylko i wyłącznie osoby posiadające status osoby bezrobotnej. Niektóre placówki dopuszczają składanie wniosków już po rejestracji. Zazwyczaj jednak okres wyczekiwania na prawo do ubiegania się o dotację wynosi od 1-3 miesięcy.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Polecamy: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

O dotację może starać się osoba bezrobotna, która:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nie była karana za przestępstwa gospodarcze do 2 lat przed złożeniem wniosku;
  • nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
  • bez wiarygodnego uzasadnienia nie odmówiła propozycji pracy, stażu lub szkolenia w urzędzie pracy w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
  • nie korzystała z żadnych innych źródeł dofinansowania z Funduszu Pracy;
  • złożyła prawidłowo wypełniony wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów;

Wymagane jest by wniosek o przyznanie dotacji obligatoryjnie zawierał:

  • kwotę wnioskowanych środków;
  • rodzaj działalności gospodarczej, którą zamierza się podjąć;
  • poprawnie napisany biznesplan;
  • kalkulację kosztów oraz źródła finansowania;
  • specyfikę oraz harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków;
  • prognoza efektów ekonomicznych;
  • symbol podklasy rodzaju działalności opisany zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności;
  • przewidzianą formę zabezpieczenia środków.

Polecamy: Jak założyć firmę?

REKLAMA

Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla miejsca zameldowania. Istotna kwestią jest fakt, iż oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku należy pozytywnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną z doradcą zawodowy UP. Wnioskodawca może zostać również skierowany na specjalistyczne szkolenia z zakresu prowadzenia działalności.

Warto wiedzieć, iż pozytywnie rozpatrzony wniosek nie gwarantuje nam otrzymania wnioskowanych środków. Całość środków można wydać na zakup urządzeń i maszyn, materiałów i towarów, remont pomieszczenia, pomoc prawną, konsultacje, doradztwo lub pozyskanie lokalu. Dokonując zakupu składników przedsiębiorstwa już po uzyskaniu dotacji należy pamiętać o terminowym dostarczeniu do Urzędu Pracy kopii faktur.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA