REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - jak uzyskać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agata Mazur
pieniądze, finanse, monety/fot. Fotolia
pieniądze, finanse, monety/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O dotacje z urzędu pracy teoretycznie można starać się przez cały rok. W praktyce to początek roku jest najlepszym momentem na składanie wniosków.

O dotację z urzędu pracy najkorzystniej ubiegać się na początku roku, ponieważ to właśnie w pierwszym kwartale nowego roku urzędy dostają fundusze na wszelkiego rodzaju programy pomocowe. Urzędy pracy starają się, aby przyznane im fundusze zostały wykorzystane, gdyż w przeciwnym razie powstaje ryzyko, iż w następnym roku urząd otrzyma mniej środków z uwagi na niegospodarność.

REKLAMA

O uzyskanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej z UP mogą się starać tylko i wyłącznie osoby posiadające status osoby bezrobotnej. Niektóre placówki dopuszczają składanie wniosków już po rejestracji. Zazwyczaj jednak okres wyczekiwania na prawo do ubiegania się o dotację wynosi od 1-3 miesięcy.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Polecamy: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

O dotację może starać się osoba bezrobotna, która:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nie była karana za przestępstwa gospodarcze do 2 lat przed złożeniem wniosku;
  • nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
  • bez wiarygodnego uzasadnienia nie odmówiła propozycji pracy, stażu lub szkolenia w urzędzie pracy w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
  • nie korzystała z żadnych innych źródeł dofinansowania z Funduszu Pracy;
  • złożyła prawidłowo wypełniony wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów;

Wymagane jest by wniosek o przyznanie dotacji obligatoryjnie zawierał:

  • kwotę wnioskowanych środków;
  • rodzaj działalności gospodarczej, którą zamierza się podjąć;
  • poprawnie napisany biznesplan;
  • kalkulację kosztów oraz źródła finansowania;
  • specyfikę oraz harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków;
  • prognoza efektów ekonomicznych;
  • symbol podklasy rodzaju działalności opisany zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności;
  • przewidzianą formę zabezpieczenia środków.

Polecamy: Jak założyć firmę?

REKLAMA

Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla miejsca zameldowania. Istotna kwestią jest fakt, iż oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku należy pozytywnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną z doradcą zawodowy UP. Wnioskodawca może zostać również skierowany na specjalistyczne szkolenia z zakresu prowadzenia działalności.

Warto wiedzieć, iż pozytywnie rozpatrzony wniosek nie gwarantuje nam otrzymania wnioskowanych środków. Całość środków można wydać na zakup urządzeń i maszyn, materiałów i towarów, remont pomieszczenia, pomoc prawną, konsultacje, doradztwo lub pozyskanie lokalu. Dokonując zakupu składników przedsiębiorstwa już po uzyskaniu dotacji należy pamiętać o terminowym dostarczeniu do Urzędu Pracy kopii faktur.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA