REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - jak uzyskać?

Agata Mazur
pieniądze, finanse, monety/fot. Fotolia
pieniądze, finanse, monety/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O dotacje z urzędu pracy teoretycznie można starać się przez cały rok. W praktyce to początek roku jest najlepszym momentem na składanie wniosków.

O dotację z urzędu pracy najkorzystniej ubiegać się na początku roku, ponieważ to właśnie w pierwszym kwartale nowego roku urzędy dostają fundusze na wszelkiego rodzaju programy pomocowe. Urzędy pracy starają się, aby przyznane im fundusze zostały wykorzystane, gdyż w przeciwnym razie powstaje ryzyko, iż w następnym roku urząd otrzyma mniej środków z uwagi na niegospodarność.

REKLAMA

O uzyskanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej z UP mogą się starać tylko i wyłącznie osoby posiadające status osoby bezrobotnej. Niektóre placówki dopuszczają składanie wniosków już po rejestracji. Zazwyczaj jednak okres wyczekiwania na prawo do ubiegania się o dotację wynosi od 1-3 miesięcy.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Polecamy: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

O dotację może starać się osoba bezrobotna, która:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nie była karana za przestępstwa gospodarcze do 2 lat przed złożeniem wniosku;
 • nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
 • bez wiarygodnego uzasadnienia nie odmówiła propozycji pracy, stażu lub szkolenia w urzędzie pracy w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
 • nie korzystała z żadnych innych źródeł dofinansowania z Funduszu Pracy;
 • złożyła prawidłowo wypełniony wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów;

Wymagane jest by wniosek o przyznanie dotacji obligatoryjnie zawierał:

 • kwotę wnioskowanych środków;
 • rodzaj działalności gospodarczej, którą zamierza się podjąć;
 • poprawnie napisany biznesplan;
 • kalkulację kosztów oraz źródła finansowania;
 • specyfikę oraz harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków;
 • prognoza efektów ekonomicznych;
 • symbol podklasy rodzaju działalności opisany zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności;
 • przewidzianą formę zabezpieczenia środków.

Polecamy: Jak założyć firmę?

REKLAMA

Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla miejsca zameldowania. Istotna kwestią jest fakt, iż oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku należy pozytywnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną z doradcą zawodowy UP. Wnioskodawca może zostać również skierowany na specjalistyczne szkolenia z zakresu prowadzenia działalności.

Warto wiedzieć, iż pozytywnie rozpatrzony wniosek nie gwarantuje nam otrzymania wnioskowanych środków. Całość środków można wydać na zakup urządzeń i maszyn, materiałów i towarów, remont pomieszczenia, pomoc prawną, konsultacje, doradztwo lub pozyskanie lokalu. Dokonując zakupu składników przedsiębiorstwa już po uzyskaniu dotacji należy pamiętać o terminowym dostarczeniu do Urzędu Pracy kopii faktur.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA