REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - jak uzyskać?

Agata Mazur
pieniądze, finanse, monety/fot. Fotolia
pieniądze, finanse, monety/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O dotacje z urzędu pracy teoretycznie można starać się przez cały rok. W praktyce to początek roku jest najlepszym momentem na składanie wniosków.

O dotację z urzędu pracy najkorzystniej ubiegać się na początku roku, ponieważ to właśnie w pierwszym kwartale nowego roku urzędy dostają fundusze na wszelkiego rodzaju programy pomocowe. Urzędy pracy starają się, aby przyznane im fundusze zostały wykorzystane, gdyż w przeciwnym razie powstaje ryzyko, iż w następnym roku urząd otrzyma mniej środków z uwagi na niegospodarność.

REKLAMA

O uzyskanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej z UP mogą się starać tylko i wyłącznie osoby posiadające status osoby bezrobotnej. Niektóre placówki dopuszczają składanie wniosków już po rejestracji. Zazwyczaj jednak okres wyczekiwania na prawo do ubiegania się o dotację wynosi od 1-3 miesięcy.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Polecamy: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

O dotację może starać się osoba bezrobotna, która:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nie była karana za przestępstwa gospodarcze do 2 lat przed złożeniem wniosku;
 • nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
 • bez wiarygodnego uzasadnienia nie odmówiła propozycji pracy, stażu lub szkolenia w urzędzie pracy w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
 • nie korzystała z żadnych innych źródeł dofinansowania z Funduszu Pracy;
 • złożyła prawidłowo wypełniony wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów;

Wymagane jest by wniosek o przyznanie dotacji obligatoryjnie zawierał:

 • kwotę wnioskowanych środków;
 • rodzaj działalności gospodarczej, którą zamierza się podjąć;
 • poprawnie napisany biznesplan;
 • kalkulację kosztów oraz źródła finansowania;
 • specyfikę oraz harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków;
 • prognoza efektów ekonomicznych;
 • symbol podklasy rodzaju działalności opisany zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności;
 • przewidzianą formę zabezpieczenia środków.

Polecamy: Jak założyć firmę?

REKLAMA

Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla miejsca zameldowania. Istotna kwestią jest fakt, iż oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku należy pozytywnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną z doradcą zawodowy UP. Wnioskodawca może zostać również skierowany na specjalistyczne szkolenia z zakresu prowadzenia działalności.

Warto wiedzieć, iż pozytywnie rozpatrzony wniosek nie gwarantuje nam otrzymania wnioskowanych środków. Całość środków można wydać na zakup urządzeń i maszyn, materiałów i towarów, remont pomieszczenia, pomoc prawną, konsultacje, doradztwo lub pozyskanie lokalu. Dokonując zakupu składników przedsiębiorstwa już po uzyskaniu dotacji należy pamiętać o terminowym dostarczeniu do Urzędu Pracy kopii faktur.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA