| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > S24, czyli spółka z o.o. w 24 godziny

S24, czyli spółka z o.o. w 24 godziny

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można już utworzyć za pośrednictwem Internetu. Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych weszła w życie 1 stycznia 2012 roku i wprowadziła tzw. tryb S24, którego celem jest przyśpieszenie i ułatwienie rejestracji oraz obniżenie jej kosztów.

Nowe przepisy znacznie upraszczają sam proces zakładania spółek z o.o. Nowy tryb umożliwia rejestrację w ciągu 24 godzin od dnia wpływu wniosku do sądu rejestrowego. Generalna część procesu tworzenia i rejestracji spółki dokonywana jest za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwa Sprawiedliwości. Rejestracja możliwa jest natychmiast po zarejestrowaniu się i zalogowaniu na specjalnym portalu utworzonym przez MS (https://ems.ms.gov.pl/). Najważniejszą cechą tego typu rejestracji jest fakt, iż zasadnicze dokumenty przygotowywane są od razu w formie elektronicznej. Dotyczy to również umowy spółki z o.o., która sporządzana jest w trybie elektronicznym, a nie w formie aktu notarialnego. Istotne jest, że w całym systemie rejestracji spółki, login i hasło użytkownika stanowi ekwiwalent podpisu.

Aby założyć konto w systemie teleinformatycznym wymagane jest podanie danych osobowych oraz wskazanie hasła a kolejno należy dokonać weryfikacji imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. Konto jest udostępnione użytkownikowi tylko po uwierzytelnieniu za pomocą podpisu elektronicznego.

Przy rejestracji S24 warto pamiętać, że użytkownik sporządza umowę spółki tylko i wyłącznie według wzorca przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ogranicza to niezwykle zakres swobody kontraktowej wspólników nowej spółki.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Samo przesłanie wniosku rejestrowego, umowy spółki z o.o. oraz listy wspólników do sądu rozpoczyna proces rejestracyjny spółki. Wniosek jest rozpoznawany w ciągu 24 godzin od daty wpływu. Rola sądu rejestrowego została sprowadzona wyłącznie do zbadania, czy umowa została złożona na urzędowym formularzu i czy został on prawidłowo wypełniony.

Wkładem wspólników do spółki mogą być tylko i wyłącznie wkłady pieniężne. Warto wspomnieć, iż wkłady na pokrycie kapitału zakładowego spółki rejestrowanej nie muszą być pokryte w momencie składania wniosku o rejestrację spółki, inaczej niż w przypadku zwykłej spółki. Oprócz tego, w momencie składania wniosku do sądu rejestrowego nie jest wymagane załączanie oświadczenia o pokryciu kapitału zakładowego.

Polecamy: Etat i własna firma - wady i zalety

Wypełnienie wniosku i przesłanie go do sądu rejestrowego to tylko pierwszy etap zakładania spółki. Należy pamiętać, że zarząd spółki zarejestrowanej w trybie S24 koniecznie musi złożyć do sądu podpisane przez wszystkich członków zarządu oświadczenie, że każdy z nich wniósł wkłady na pokrycie kapitału zakładowego, w ciągu 7 dni od dnia wpisu do rejestru. Istotne jest również złożenie wzorów podpisu wszystkich członków zarządu. Już po wpisie spółki do rejestru należy złożyć dokumenty do odpowiednich urzędów by uzyskać numer NIP, REGON i zgłosić spółkę do ZUS-u.

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S24 należy pamiętać, iż udogodnienia dotyczą wyłącznie tworzenia i rejestracji spółki z o.o. Po wpisie do rejestru, spółka funkcjonuje na identycznych zasadach jak spółka utworzona w dotychczasowym trybie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »