REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

S24, czyli spółka z o.o. w 24 godziny

Agata Mazur
S24, czyli spółka z o.o. w 24 godziny
S24, czyli spółka z o.o. w 24 godziny

REKLAMA

REKLAMA

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można już utworzyć za pośrednictwem Internetu. Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych weszła w życie 1 stycznia 2012 roku i wprowadziła tzw. tryb S24, którego celem jest przyśpieszenie i ułatwienie rejestracji oraz obniżenie jej kosztów.

REKLAMA

Nowe przepisy znacznie upraszczają sam proces zakładania spółek z o.o. Nowy tryb umożliwia rejestrację w ciągu 24 godzin od dnia wpływu wniosku do sądu rejestrowego. Generalna część procesu tworzenia i rejestracji spółki dokonywana jest za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwa Sprawiedliwości. Rejestracja możliwa jest natychmiast po zarejestrowaniu się i zalogowaniu na specjalnym portalu utworzonym przez MS (https://ems.ms.gov.pl/). Najważniejszą cechą tego typu rejestracji jest fakt, iż zasadnicze dokumenty przygotowywane są od razu w formie elektronicznej. Dotyczy to również umowy spółki z o.o., która sporządzana jest w trybie elektronicznym, a nie w formie aktu notarialnego. Istotne jest, że w całym systemie rejestracji spółki, login i hasło użytkownika stanowi ekwiwalent podpisu.

REKLAMA

Aby założyć konto w systemie teleinformatycznym wymagane jest podanie danych osobowych oraz wskazanie hasła a kolejno należy dokonać weryfikacji imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. Konto jest udostępnione użytkownikowi tylko po uwierzytelnieniu za pomocą podpisu elektronicznego.

Przy rejestracji S24 warto pamiętać, że użytkownik sporządza umowę spółki tylko i wyłącznie według wzorca przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ogranicza to niezwykle zakres swobody kontraktowej wspólników nowej spółki.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

REKLAMA

Samo przesłanie wniosku rejestrowego, umowy spółki z o.o. oraz listy wspólników do sądu rozpoczyna proces rejestracyjny spółki. Wniosek jest rozpoznawany w ciągu 24 godzin od daty wpływu. Rola sądu rejestrowego została sprowadzona wyłącznie do zbadania, czy umowa została złożona na urzędowym formularzu i czy został on prawidłowo wypełniony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wkładem wspólników do spółki mogą być tylko i wyłącznie wkłady pieniężne. Warto wspomnieć, iż wkłady na pokrycie kapitału zakładowego spółki rejestrowanej nie muszą być pokryte w momencie składania wniosku o rejestrację spółki, inaczej niż w przypadku zwykłej spółki. Oprócz tego, w momencie składania wniosku do sądu rejestrowego nie jest wymagane załączanie oświadczenia o pokryciu kapitału zakładowego.

Polecamy: Etat i własna firma - wady i zalety

Wypełnienie wniosku i przesłanie go do sądu rejestrowego to tylko pierwszy etap zakładania spółki. Należy pamiętać, że zarząd spółki zarejestrowanej w trybie S24 koniecznie musi złożyć do sądu podpisane przez wszystkich członków zarządu oświadczenie, że każdy z nich wniósł wkłady na pokrycie kapitału zakładowego, w ciągu 7 dni od dnia wpisu do rejestru. Istotne jest również złożenie wzorów podpisu wszystkich członków zarządu. Już po wpisie spółki do rejestru należy złożyć dokumenty do odpowiednich urzędów by uzyskać numer NIP, REGON i zgłosić spółkę do ZUS-u.

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S24 należy pamiętać, iż udogodnienia dotyczą wyłącznie tworzenia i rejestracji spółki z o.o. Po wpisie do rejestru, spółka funkcjonuje na identycznych zasadach jak spółka utworzona w dotychczasowym trybie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

REKLAMA