reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców

Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców

Jeżeli planujesz otworzyć sklep, pizzerię, zakład fryzjerski lub inny biznes, musisz podjąć strategiczną decyzję dotyczącą lokalizacji. Smykałka do handlu nie wystarczy, aby ustrzec się błędu. Warto poznać kilka podstawowych zasad, stosowanych m.in. przez sieci sklepów.

Ostatnia studnia przed pustynią

Czy zauważyłeś, że Twoja żona wracając z pracy kupuje papierosy i inne drobiazgi w ostatnim sklepie przed domem? Nie tylko ona. Tak robi większość konsumentów. Właśnie dlatego nie ma sensu otwierać biznesu w miejscu bardziej oddalonym od skupisk ludzkich, niż punkt konkurencji.

Jeżeli nawet obie lokalizacje są "prawie" tak samo oddalone, w handlu "prawie robi różnicę". Większość klientów ominie trochę bardziej oddalony sklep.

Otwórz sklep dla leniwego klienta

Emeryci, którym dopisuje zdrowie czy dzieci w czasie wakacji mają dużo czasu na penetrowanie okolicy w poszukiwaniu sklepu o najlepszych cenach i bogatej ofercie. Jednak statystyczny Kowalski rzadko idzie pieszo dalej niż 500 metrów.

Oceniając lokalizację, sprawdź ilu potencjalnych klientów mieszka w promieniu oddziaływania Twojego biznesu. Im sklep lub punkt usługowy mniejszy, tym mniejszy jest terytorialny zasięg jego oddziaływania. Pamiętaj również o zmotoryzowanych klientach. W dzisiejszych czasach o sukcesie lub porażce biznesu może zadecydować ilość miejsc parkingowych.

Polecamy: Etat i własna firma - wady i zalety

Lubisz skręcać w lewo? Większość kobiet nie lubi

Twój biznes powinien być zlokalizowany tak, aby osoby wracające z pracy mogły łatwo do niego dojechać. Łatwo, tzn. bez konieczności skręcania w lewo na ruchliwych ulicach. Musisz bowiem pamiętać, że większość osób robiących zakupy lub korzystających z usług, np. fryzjerskich to panie domu. Nie każda pani domu po wielu godzinach pracy ma ochotę skręcać w lewo, czekać na światłach itd. Twój biznes musi był łatwo dostępny.

Dla kogo lokalizacje przejazdowe?

Wiele sieci, np. MarcPol buduje swoje sklepy w tzw. lokalizacjach przejazdowych, tzn. między centrum miejscowości a osiedlami mieszkaniowymi lub miejscowościami - sypialniami. Dla mniejszych kupców lub usługodawców takie lokalizacje są bardzo ryzykowne.

Wystarczy spojrzeć, ile nieruchomości wystawiono do sprzedaży lub najmu przy ul. Modlińskiej w Warszawie lub w Łomiankach. Lokalizacje przejazdowe mogą okazać się korzystne dla biznesów adresowanych do wąskiego grona odbiorców (części do ciężarówek, spawanie tłumików, haki do samochodów, nagrobki itd.) Należy się jednak upewnić, że nasz biznes nie zostanie schowany za ekrany akustyczne.  Po zainstalowaniu ekranów akustycznych obroty niektórych kupców spadają nawet o 70 proc.

Druga natura konsumenta? Przyzwyczajenie!

Konsument, który od 20 lat mieszka na tym samym osiedlu, jest często silnie przyzwyczajony do miejsc, w których robi zakupy. Takie przyzwyczajenie może stracić na znaczeniu, jeżeli w pobliżu pojawi się sklep typu Biedronka lub Lidl. W związku z tym warto lokować swój biznes w tych miejscach, które kojarzą się z zakupami. Korzystaj na tradycji robienia zakupów w określonym miejscu albo z siły przyciągania supermarketów lub sklepów dyskontowych. Oczywiście jeżeli oferujesz towary uzupełniające asortyment gigantów, bo w konkurencji z nimi raczej nie masz szans.

Polecamy: Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Choinki przeniesiesz, sklepu nie

Poszukując idealnego miejsca na biznes, warto przyjrzeć się sprzedawcom choinek w okresie przedświątecznym, kwiatów przed Dniem Kobiet czy świeżych truskawek. Osoby prowadzące handel odręczny mają największą swobodę w dostosowaniu swojej lokalizacji do ruchu konsumentów na osiedlu. Jeżeli komuś jest po drodze, żeby kupić kobiałkę z truskawkami, z pewnością będzie Twoim klientem, jeżeli otworzysz sklep lub punkt usługowy w tym miejscu.

Im częściej mijasz jakieś miejsce, tym ma ono większy potencjał

Sprawdź, którędy mieszkańcy osiedla biegną każdego ranka na autobus lub przejeżdżają śpiesząc się do pracy. Im częściej mijane jest miejsce, w którym rozważasz prowadzenie biznesu, tym lepiej dla Ciebie. Omijaj lokalizacje przy drugorzędnych wjazdach lub położone na tyłach osiedla.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama