REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców

M.G.
Biznes
Biznes

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli planujesz otworzyć sklep, pizzerię, zakład fryzjerski lub inny biznes, musisz podjąć strategiczną decyzję dotyczącą lokalizacji. Smykałka do handlu nie wystarczy, aby ustrzec się błędu. Warto poznać kilka podstawowych zasad, stosowanych m.in. przez sieci sklepów.

Ostatnia studnia przed pustynią

Czy zauważyłeś, że Twoja żona wracając z pracy kupuje papierosy i inne drobiazgi w ostatnim sklepie przed domem? Nie tylko ona. Tak robi większość konsumentów. Właśnie dlatego nie ma sensu otwierać biznesu w miejscu bardziej oddalonym od skupisk ludzkich, niż punkt konkurencji.

REKLAMA

Jeżeli nawet obie lokalizacje są "prawie" tak samo oddalone, w handlu "prawie robi różnicę". Większość klientów ominie trochę bardziej oddalony sklep.

Otwórz sklep dla leniwego klienta

Emeryci, którym dopisuje zdrowie czy dzieci w czasie wakacji mają dużo czasu na penetrowanie okolicy w poszukiwaniu sklepu o najlepszych cenach i bogatej ofercie. Jednak statystyczny Kowalski rzadko idzie pieszo dalej niż 500 metrów.

Oceniając lokalizację, sprawdź ilu potencjalnych klientów mieszka w promieniu oddziaływania Twojego biznesu. Im sklep lub punkt usługowy mniejszy, tym mniejszy jest terytorialny zasięg jego oddziaływania. Pamiętaj również o zmotoryzowanych klientach. W dzisiejszych czasach o sukcesie lub porażce biznesu może zadecydować ilość miejsc parkingowych.

Polecamy: Etat i własna firma - wady i zalety

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lubisz skręcać w lewo? Większość kobiet nie lubi

Twój biznes powinien być zlokalizowany tak, aby osoby wracające z pracy mogły łatwo do niego dojechać. Łatwo, tzn. bez konieczności skręcania w lewo na ruchliwych ulicach. Musisz bowiem pamiętać, że większość osób robiących zakupy lub korzystających z usług, np. fryzjerskich to panie domu. Nie każda pani domu po wielu godzinach pracy ma ochotę skręcać w lewo, czekać na światłach itd. Twój biznes musi był łatwo dostępny.

Dla kogo lokalizacje przejazdowe?

REKLAMA

Wiele sieci, np. MarcPol buduje swoje sklepy w tzw. lokalizacjach przejazdowych, tzn. między centrum miejscowości a osiedlami mieszkaniowymi lub miejscowościami - sypialniami. Dla mniejszych kupców lub usługodawców takie lokalizacje są bardzo ryzykowne.

Wystarczy spojrzeć, ile nieruchomości wystawiono do sprzedaży lub najmu przy ul. Modlińskiej w Warszawie lub w Łomiankach. Lokalizacje przejazdowe mogą okazać się korzystne dla biznesów adresowanych do wąskiego grona odbiorców (części do ciężarówek, spawanie tłumików, haki do samochodów, nagrobki itd.) Należy się jednak upewnić, że nasz biznes nie zostanie schowany za ekrany akustyczne.  Po zainstalowaniu ekranów akustycznych obroty niektórych kupców spadają nawet o 70 proc.

Druga natura konsumenta? Przyzwyczajenie!

Konsument, który od 20 lat mieszka na tym samym osiedlu, jest często silnie przyzwyczajony do miejsc, w których robi zakupy. Takie przyzwyczajenie może stracić na znaczeniu, jeżeli w pobliżu pojawi się sklep typu Biedronka lub Lidl. W związku z tym warto lokować swój biznes w tych miejscach, które kojarzą się z zakupami. Korzystaj na tradycji robienia zakupów w określonym miejscu albo z siły przyciągania supermarketów lub sklepów dyskontowych. Oczywiście jeżeli oferujesz towary uzupełniające asortyment gigantów, bo w konkurencji z nimi raczej nie masz szans.

Polecamy: Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Choinki przeniesiesz, sklepu nie

Poszukując idealnego miejsca na biznes, warto przyjrzeć się sprzedawcom choinek w okresie przedświątecznym, kwiatów przed Dniem Kobiet czy świeżych truskawek. Osoby prowadzące handel odręczny mają największą swobodę w dostosowaniu swojej lokalizacji do ruchu konsumentów na osiedlu. Jeżeli komuś jest po drodze, żeby kupić kobiałkę z truskawkami, z pewnością będzie Twoim klientem, jeżeli otworzysz sklep lub punkt usługowy w tym miejscu.

Im częściej mijasz jakieś miejsce, tym ma ono większy potencjał

Sprawdź, którędy mieszkańcy osiedla biegną każdego ranka na autobus lub przejeżdżają śpiesząc się do pracy. Im częściej mijane jest miejsce, w którym rozważasz prowadzenie biznesu, tym lepiej dla Ciebie. Omijaj lokalizacje przy drugorzędnych wjazdach lub położone na tyłach osiedla.


Sprawdź co słychać u konkurencji

Na niemal każdym osiedlu jest już jakiś sklep lub punkt usługowy. Jest kilka łatwych sposobów na poznanie konkurencji bez narażania się na zarzut szpiegostwa gospodarczego. Aby dowiedzieć się, jaki jest zakres oddziaływania punktu, z którym chcesz konkurować, poszukaj ścieżek wydeptanych przez mieszkańców osiedla. Możesz również sprawdzić obroty, biorąc dwa razy paragon. Paragony są bowiem numerowane. Odwiedzając sklep dwa razy w odstępie 30 - dniowym, możesz sprawdzić, ile paragonów wygenerowały kasy w sklepie, a następnie pomnożyć tą liczbę przez średnią wartość koszyka.

Upewnij się, że możesz być konkurencyjny

Jeżeli zamierzasz wynająć lokal za kilka tysięcy złotych miesięcznie i opłacić pracowników, być może trudno Ci będzie konkurować z firmami rodzinnymi, które korzystają ze swoich nieruchomości. Taka konkurencja może bowiem zaproponować znacznie lepsze ceny.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Warto odrobić lekcję

Wskazówki zawarte w niniejszym artykule mają charakter bardzo ogólny. Każde osiedle ma natomiast swoją specyfikę. Jeżeli masz zamiar np. prowadzić salonik piekarniczy, musisz zastanowić się, czy chcesz konkurować z osobami sprzedającymi pieczywo z ciężarówki. Sklep z winem może znakomicie uzupełniać ofertę Tesco, ale nie radzić sobie z konkurencją ze strony Biedronki. Bez względu na to co postanowisz, przed podjęciem decyzji powinieneś możliwie dokładnie poznać charakter miejsca, w którym chcesz działać oraz firm, z którymi będziesz konkurować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA