REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
M.G.
Biznes
Biznes

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli planujesz otworzyć sklep, pizzerię, zakład fryzjerski lub inny biznes, musisz podjąć strategiczną decyzję dotyczącą lokalizacji. Smykałka do handlu nie wystarczy, aby ustrzec się błędu. Warto poznać kilka podstawowych zasad, stosowanych m.in. przez sieci sklepów.

Ostatnia studnia przed pustynią

Czy zauważyłeś, że Twoja żona wracając z pracy kupuje papierosy i inne drobiazgi w ostatnim sklepie przed domem? Nie tylko ona. Tak robi większość konsumentów. Właśnie dlatego nie ma sensu otwierać biznesu w miejscu bardziej oddalonym od skupisk ludzkich, niż punkt konkurencji.

REKLAMA

Jeżeli nawet obie lokalizacje są "prawie" tak samo oddalone, w handlu "prawie robi różnicę". Większość klientów ominie trochę bardziej oddalony sklep.

Otwórz sklep dla leniwego klienta

Emeryci, którym dopisuje zdrowie czy dzieci w czasie wakacji mają dużo czasu na penetrowanie okolicy w poszukiwaniu sklepu o najlepszych cenach i bogatej ofercie. Jednak statystyczny Kowalski rzadko idzie pieszo dalej niż 500 metrów.

Oceniając lokalizację, sprawdź ilu potencjalnych klientów mieszka w promieniu oddziaływania Twojego biznesu. Im sklep lub punkt usługowy mniejszy, tym mniejszy jest terytorialny zasięg jego oddziaływania. Pamiętaj również o zmotoryzowanych klientach. W dzisiejszych czasach o sukcesie lub porażce biznesu może zadecydować ilość miejsc parkingowych.

Polecamy: Etat i własna firma - wady i zalety

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lubisz skręcać w lewo? Większość kobiet nie lubi

Twój biznes powinien być zlokalizowany tak, aby osoby wracające z pracy mogły łatwo do niego dojechać. Łatwo, tzn. bez konieczności skręcania w lewo na ruchliwych ulicach. Musisz bowiem pamiętać, że większość osób robiących zakupy lub korzystających z usług, np. fryzjerskich to panie domu. Nie każda pani domu po wielu godzinach pracy ma ochotę skręcać w lewo, czekać na światłach itd. Twój biznes musi był łatwo dostępny.

Dla kogo lokalizacje przejazdowe?

REKLAMA

Wiele sieci, np. MarcPol buduje swoje sklepy w tzw. lokalizacjach przejazdowych, tzn. między centrum miejscowości a osiedlami mieszkaniowymi lub miejscowościami - sypialniami. Dla mniejszych kupców lub usługodawców takie lokalizacje są bardzo ryzykowne.

Wystarczy spojrzeć, ile nieruchomości wystawiono do sprzedaży lub najmu przy ul. Modlińskiej w Warszawie lub w Łomiankach. Lokalizacje przejazdowe mogą okazać się korzystne dla biznesów adresowanych do wąskiego grona odbiorców (części do ciężarówek, spawanie tłumików, haki do samochodów, nagrobki itd.) Należy się jednak upewnić, że nasz biznes nie zostanie schowany za ekrany akustyczne.  Po zainstalowaniu ekranów akustycznych obroty niektórych kupców spadają nawet o 70 proc.

Druga natura konsumenta? Przyzwyczajenie!

Konsument, który od 20 lat mieszka na tym samym osiedlu, jest często silnie przyzwyczajony do miejsc, w których robi zakupy. Takie przyzwyczajenie może stracić na znaczeniu, jeżeli w pobliżu pojawi się sklep typu Biedronka lub Lidl. W związku z tym warto lokować swój biznes w tych miejscach, które kojarzą się z zakupami. Korzystaj na tradycji robienia zakupów w określonym miejscu albo z siły przyciągania supermarketów lub sklepów dyskontowych. Oczywiście jeżeli oferujesz towary uzupełniające asortyment gigantów, bo w konkurencji z nimi raczej nie masz szans.

Polecamy: Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Choinki przeniesiesz, sklepu nie

Poszukując idealnego miejsca na biznes, warto przyjrzeć się sprzedawcom choinek w okresie przedświątecznym, kwiatów przed Dniem Kobiet czy świeżych truskawek. Osoby prowadzące handel odręczny mają największą swobodę w dostosowaniu swojej lokalizacji do ruchu konsumentów na osiedlu. Jeżeli komuś jest po drodze, żeby kupić kobiałkę z truskawkami, z pewnością będzie Twoim klientem, jeżeli otworzysz sklep lub punkt usługowy w tym miejscu.

Im częściej mijasz jakieś miejsce, tym ma ono większy potencjał

Sprawdź, którędy mieszkańcy osiedla biegną każdego ranka na autobus lub przejeżdżają śpiesząc się do pracy. Im częściej mijane jest miejsce, w którym rozważasz prowadzenie biznesu, tym lepiej dla Ciebie. Omijaj lokalizacje przy drugorzędnych wjazdach lub położone na tyłach osiedla.


Sprawdź co słychać u konkurencji

Na niemal każdym osiedlu jest już jakiś sklep lub punkt usługowy. Jest kilka łatwych sposobów na poznanie konkurencji bez narażania się na zarzut szpiegostwa gospodarczego. Aby dowiedzieć się, jaki jest zakres oddziaływania punktu, z którym chcesz konkurować, poszukaj ścieżek wydeptanych przez mieszkańców osiedla. Możesz również sprawdzić obroty, biorąc dwa razy paragon. Paragony są bowiem numerowane. Odwiedzając sklep dwa razy w odstępie 30 - dniowym, możesz sprawdzić, ile paragonów wygenerowały kasy w sklepie, a następnie pomnożyć tą liczbę przez średnią wartość koszyka.

Upewnij się, że możesz być konkurencyjny

Jeżeli zamierzasz wynająć lokal za kilka tysięcy złotych miesięcznie i opłacić pracowników, być może trudno Ci będzie konkurować z firmami rodzinnymi, które korzystają ze swoich nieruchomości. Taka konkurencja może bowiem zaproponować znacznie lepsze ceny.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Warto odrobić lekcję

Wskazówki zawarte w niniejszym artykule mają charakter bardzo ogólny. Każde osiedle ma natomiast swoją specyfikę. Jeżeli masz zamiar np. prowadzić salonik piekarniczy, musisz zastanowić się, czy chcesz konkurować z osobami sprzedającymi pieczywo z ciężarówki. Sklep z winem może znakomicie uzupełniać ofertę Tesco, ale nie radzić sobie z konkurencją ze strony Biedronki. Bez względu na to co postanowisz, przed podjęciem decyzji powinieneś możliwie dokładnie poznać charakter miejsca, w którym chcesz działać oraz firm, z którymi będziesz konkurować.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA