REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Meritoros
Biura rachunkowe
Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?
Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

REKLAMA

REKLAMA

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą każdego miesiąca same opłacają składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusz pracy na konta ZUS. Obecnie składki te wynoszą 890,14 zł miesięcznie, jednak przez pierwsze 2 lata przedsiębiorca może korzystać z ulgi i płacić mniejsze składki. Nie każdy jest świadom, że długość tego obniżenia zależy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Z 2007 r., nr 11 poz. 74 z późn. zm.) w 2011 roku osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniająca pracowników opłaca składki za siebie w kwocie liczonej od 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 2015,40zł dla ubezpieczeń społecznych i funduszu pracy oraz od kwoty 2704,31zł dla ubezpieczenia zdrowotnego.

REKLAMA

Obecnie kwoty składek kształtują się następująco:

 • ubezpieczenia społeczne: 597,37 zł (wliczając nieobowiązkowe ubezpieczenie chorobowe, bez niego kwota wynosi 547,99 zł),
 • ubezpieczenie zdrowotne: 243,39 zł,
 • fundusz pracy 49,38 zł.

Razem składki wynoszą 890,14 zł (840,76 zł bez ubezpieczenia chorobowego).

REKLAMA

Osoby, które nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności oraz nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym nie świadczyły usług w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, mogą skorzystać przez okres 24 miesięcy z ulgi  i płacić mniejsze składki ZUS.

W takim przypadku podstawa obliczania składek na ubezpieczenia społeczne to 30% przeciętnego wynagrodzenia i składka wynosi 123,24 zł (113,05 zł bez ubezpieczenia chorobowego). Składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje bez zmian (243,39 zł), natomiast jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, nie musi płacić składki na fundusz pracy. Razem składki wynoszą 366,36 zł (356,44 zł bez ubezpieczenia chorobowego). Łatwo obliczyć, że każdego miesiąca przedsiębiorca oszczędza 523,78 zł. Preferencyjne składki można płacić za pierwsze pełne (słowo „pełne”jest bardzo ważne) 24 miesiące prowadzenia działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do mniejszych składek ZUS przedsiębiorca ma przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności. Zatem, jeśli założymy firmę innego dnia miesiąca, niż pierwszy, okres 24 miesięcy będzie liczony dopiero od kolejnego miesiąca.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

REKLAMA

W związku z powyższym zakładając firmę z dniem 1 października 2011, przedsiębiorca będzie płacił mniejsze składki ZUS za pierwsze 24 miesiące, czyli za okres 1 października 2011 – 30 września 2013. Za październik 2013 zapłaci już pełne składki. Zupełnie inaczej przedstawi się sytuacja, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się założyć działalność 2 października 2011. Wtedy będzie płacił preferencyjne składki za pełne 24 miesiące, czyli okres ten będzie liczony dopiero od 1 listopada 2011 do 31 października 2013 (z zachowaniem prawa do mniejszych składek w październiku 2011). Przedsiębiorca założył firmę dzień później, a ze zwolnienia korzysta o miesiąc bez jednego dnia dłużej.

Pan Jan chce w listopadzie 2011 założyć jednoosobową działalność gospodarczą. W ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadził firmy ani nie zamierza świadczyć usług dla swojego dotychczasowego pracodawcy, zatem ma prawo do skorzystania ze zmniejszenia podstawy obliczania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 24 miesięcy. Przedsiębiorca chce opłacać nieobowiązkową składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Jeśli Pan Jan założy firmę z dniem 1 listopada 2011, preferencyjne składki będzie płacił za okres 1 listopada 2011 – 31 października 2013, czyli pełne 24 miesiące. Składka za pierwszy miesiąc wyniesie: ubezpieczenia społeczne: 123,24zł, ubezpieczenie zdrowotne: 243,39zł, razem: 366,63 zł.

Jeśli Pan Jan zdecydowałby się poczekać 1 dzień i założyć firmę 2 listopada, wtedy prawo do preferencyjnych składek miałby aż do 30 listopada 2013. Czyli zakładając firmę tylko o 1 dzień później, mógłby płacić mniejsze składki przez 29 dni dłużej. Składka za pierwszy miesiąc (listopad 2011) wyniesie: ubezpieczenia społeczne: 119,13 (płaci się ją proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w miesiącu, czyli 29 na 30 dni listopada), ubezpieczenie zdrowotne 243,39zł (płaci się zawsze taką samą wartość za każdy miesiąc), razem 362,52 zł. Zakładając firmę 2 dnia miesiąca Pan Jan zapłacił 4,11 zł mniej na konto ZUS za listopad 2011 i zachował prawo do preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zwolnienie z obowiązku opłacania funduszu pracy na kolejny miesiąc (listopad 2013).

W związku z tym, może warto rozpoczynać działalność końcem miesiąca, np. 30 listopada? Zdecydowanie nie, ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne oraz na fundusz pracy liczy się proporcjonalnie do dni prowadzenia działalności w miesiącu, czyli w tym przypadku 1 na 30 dni, natomiast ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać w całej wysokości.

Mając na uwadze  powyższe, najmniej korzystny moment zarejestrowania się w ZUS-ie dla nowego przedsiębiorcy to pierwszy dzień miesiąca (prawo do mniejszych składek tylko przez równe 24 miesiące) oraz ostanie dni miesiąca, ponieważ mimo prowadzenia działalności przez kilka dni, należy opłacić pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Najkorzystniejszą datą jest 2 dzień miesiąca, ponieważ zyskuje się prawo do płacenia niższych składek ZUS przez niemal 25 miesięcy, a „traci się” składkę na ubezpieczenie zdrowotne jedynie za 1 dzień miesiąca. Przy założeniu stałych składek ZUS do 2013 roku, co rzecz jasna nie będzie miało miejsca, ale nie zmieni to celu obliczeń, Pan Jan zakładając firmę 2, zamiast 1 listopada, zapłaci za ten miesiąc pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne („straci” kwotę tylko za 1 dzień), ale zapłaci 4,11 zł mniej z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz zachowa prawo do preferencyjnych składek w listopadzie 2013. Na stan obecny różnica między pełnymi składkami a preferencyjnymi wynosi 523,51 zł. Razem Pan Jan zaoszczędzi: 523,51 zł + 4,11 zł= 527,62 zł. Warto pamiętać, że z dniem 1 grudnia 2013 Pan Jan powinien wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie tego samego dnia zarejestrować się z nowym kodem ubezpieczenia.

Reasumując, warto zwracać uwagę, kiedy zakładamy działalność gospodarczą, gdyż zmieniając datę tylko o 1 dzień, można zaoszczędzić kilkaset złotych.

Polecamy: Dlaczego zakładamy własne firmy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA