REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Meritoros
Biura rachunkowe
Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?
Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

REKLAMA

REKLAMA

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą każdego miesiąca same opłacają składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusz pracy na konta ZUS. Obecnie składki te wynoszą 890,14 zł miesięcznie, jednak przez pierwsze 2 lata przedsiębiorca może korzystać z ulgi i płacić mniejsze składki. Nie każdy jest świadom, że długość tego obniżenia zależy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Z 2007 r., nr 11 poz. 74 z późn. zm.) w 2011 roku osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniająca pracowników opłaca składki za siebie w kwocie liczonej od 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 2015,40zł dla ubezpieczeń społecznych i funduszu pracy oraz od kwoty 2704,31zł dla ubezpieczenia zdrowotnego.

REKLAMA

Obecnie kwoty składek kształtują się następująco:

  • ubezpieczenia społeczne: 597,37 zł (wliczając nieobowiązkowe ubezpieczenie chorobowe, bez niego kwota wynosi 547,99 zł),
  • ubezpieczenie zdrowotne: 243,39 zł,
  • fundusz pracy 49,38 zł.

Razem składki wynoszą 890,14 zł (840,76 zł bez ubezpieczenia chorobowego).

REKLAMA

Osoby, które nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności oraz nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym nie świadczyły usług w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, mogą skorzystać przez okres 24 miesięcy z ulgi  i płacić mniejsze składki ZUS.

W takim przypadku podstawa obliczania składek na ubezpieczenia społeczne to 30% przeciętnego wynagrodzenia i składka wynosi 123,24 zł (113,05 zł bez ubezpieczenia chorobowego). Składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje bez zmian (243,39 zł), natomiast jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, nie musi płacić składki na fundusz pracy. Razem składki wynoszą 366,36 zł (356,44 zł bez ubezpieczenia chorobowego). Łatwo obliczyć, że każdego miesiąca przedsiębiorca oszczędza 523,78 zł. Preferencyjne składki można płacić za pierwsze pełne (słowo „pełne”jest bardzo ważne) 24 miesiące prowadzenia działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do mniejszych składek ZUS przedsiębiorca ma przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności. Zatem, jeśli założymy firmę innego dnia miesiąca, niż pierwszy, okres 24 miesięcy będzie liczony dopiero od kolejnego miesiąca.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

REKLAMA

W związku z powyższym zakładając firmę z dniem 1 października 2011, przedsiębiorca będzie płacił mniejsze składki ZUS za pierwsze 24 miesiące, czyli za okres 1 października 2011 – 30 września 2013. Za październik 2013 zapłaci już pełne składki. Zupełnie inaczej przedstawi się sytuacja, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się założyć działalność 2 października 2011. Wtedy będzie płacił preferencyjne składki za pełne 24 miesiące, czyli okres ten będzie liczony dopiero od 1 listopada 2011 do 31 października 2013 (z zachowaniem prawa do mniejszych składek w październiku 2011). Przedsiębiorca założył firmę dzień później, a ze zwolnienia korzysta o miesiąc bez jednego dnia dłużej.

Pan Jan chce w listopadzie 2011 założyć jednoosobową działalność gospodarczą. W ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadził firmy ani nie zamierza świadczyć usług dla swojego dotychczasowego pracodawcy, zatem ma prawo do skorzystania ze zmniejszenia podstawy obliczania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 24 miesięcy. Przedsiębiorca chce opłacać nieobowiązkową składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Jeśli Pan Jan założy firmę z dniem 1 listopada 2011, preferencyjne składki będzie płacił za okres 1 listopada 2011 – 31 października 2013, czyli pełne 24 miesiące. Składka za pierwszy miesiąc wyniesie: ubezpieczenia społeczne: 123,24zł, ubezpieczenie zdrowotne: 243,39zł, razem: 366,63 zł.

Jeśli Pan Jan zdecydowałby się poczekać 1 dzień i założyć firmę 2 listopada, wtedy prawo do preferencyjnych składek miałby aż do 30 listopada 2013. Czyli zakładając firmę tylko o 1 dzień później, mógłby płacić mniejsze składki przez 29 dni dłużej. Składka za pierwszy miesiąc (listopad 2011) wyniesie: ubezpieczenia społeczne: 119,13 (płaci się ją proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w miesiącu, czyli 29 na 30 dni listopada), ubezpieczenie zdrowotne 243,39zł (płaci się zawsze taką samą wartość za każdy miesiąc), razem 362,52 zł. Zakładając firmę 2 dnia miesiąca Pan Jan zapłacił 4,11 zł mniej na konto ZUS za listopad 2011 i zachował prawo do preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zwolnienie z obowiązku opłacania funduszu pracy na kolejny miesiąc (listopad 2013).

W związku z tym, może warto rozpoczynać działalność końcem miesiąca, np. 30 listopada? Zdecydowanie nie, ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne oraz na fundusz pracy liczy się proporcjonalnie do dni prowadzenia działalności w miesiącu, czyli w tym przypadku 1 na 30 dni, natomiast ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać w całej wysokości.

Mając na uwadze  powyższe, najmniej korzystny moment zarejestrowania się w ZUS-ie dla nowego przedsiębiorcy to pierwszy dzień miesiąca (prawo do mniejszych składek tylko przez równe 24 miesiące) oraz ostanie dni miesiąca, ponieważ mimo prowadzenia działalności przez kilka dni, należy opłacić pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Najkorzystniejszą datą jest 2 dzień miesiąca, ponieważ zyskuje się prawo do płacenia niższych składek ZUS przez niemal 25 miesięcy, a „traci się” składkę na ubezpieczenie zdrowotne jedynie za 1 dzień miesiąca. Przy założeniu stałych składek ZUS do 2013 roku, co rzecz jasna nie będzie miało miejsca, ale nie zmieni to celu obliczeń, Pan Jan zakładając firmę 2, zamiast 1 listopada, zapłaci za ten miesiąc pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne („straci” kwotę tylko za 1 dzień), ale zapłaci 4,11 zł mniej z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz zachowa prawo do preferencyjnych składek w listopadzie 2013. Na stan obecny różnica między pełnymi składkami a preferencyjnymi wynosi 523,51 zł. Razem Pan Jan zaoszczędzi: 523,51 zł + 4,11 zł= 527,62 zł. Warto pamiętać, że z dniem 1 grudnia 2013 Pan Jan powinien wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie tego samego dnia zarejestrować się z nowym kodem ubezpieczenia.

Reasumując, warto zwracać uwagę, kiedy zakładamy działalność gospodarczą, gdyż zmieniając datę tylko o 1 dzień, można zaoszczędzić kilkaset złotych.

Polecamy: Dlaczego zakładamy własne firmy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA