| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą każdego miesiąca same opłacają składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusz pracy na konta ZUS. Obecnie składki te wynoszą 890,14 zł miesięcznie, jednak przez pierwsze 2 lata przedsiębiorca może korzystać z ulgi i płacić mniejsze składki. Nie każdy jest świadom, że długość tego obniżenia zależy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Z 2007 r., nr 11 poz. 74 z późn. zm.) w 2011 roku osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniająca pracowników opłaca składki za siebie w kwocie liczonej od 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 2015,40zł dla ubezpieczeń społecznych i funduszu pracy oraz od kwoty 2704,31zł dla ubezpieczenia zdrowotnego.

Obecnie kwoty składek kształtują się następująco:

  • ubezpieczenia społeczne: 597,37 zł (wliczając nieobowiązkowe ubezpieczenie chorobowe, bez niego kwota wynosi 547,99 zł),
  • ubezpieczenie zdrowotne: 243,39 zł,
  • fundusz pracy 49,38 zł.

Razem składki wynoszą 890,14 zł (840,76 zł bez ubezpieczenia chorobowego).

Osoby, które nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności oraz nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym nie świadczyły usług w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, mogą skorzystać przez okres 24 miesięcy z ulgi  i płacić mniejsze składki ZUS.

W takim przypadku podstawa obliczania składek na ubezpieczenia społeczne to 30% przeciętnego wynagrodzenia i składka wynosi 123,24 zł (113,05 zł bez ubezpieczenia chorobowego). Składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje bez zmian (243,39 zł), natomiast jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, nie musi płacić składki na fundusz pracy. Razem składki wynoszą 366,36 zł (356,44 zł bez ubezpieczenia chorobowego). Łatwo obliczyć, że każdego miesiąca przedsiębiorca oszczędza 523,78 zł. Preferencyjne składki można płacić za pierwsze pełne (słowo „pełne”jest bardzo ważne) 24 miesiące prowadzenia działalności.

Prawo do mniejszych składek ZUS przedsiębiorca ma przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności. Zatem, jeśli założymy firmę innego dnia miesiąca, niż pierwszy, okres 24 miesięcy będzie liczony dopiero od kolejnego miesiąca.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

W związku z powyższym zakładając firmę z dniem 1 października 2011, przedsiębiorca będzie płacił mniejsze składki ZUS za pierwsze 24 miesiące, czyli za okres 1 października 2011 – 30 września 2013. Za październik 2013 zapłaci już pełne składki. Zupełnie inaczej przedstawi się sytuacja, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się założyć działalność 2 października 2011. Wtedy będzie płacił preferencyjne składki za pełne 24 miesiące, czyli okres ten będzie liczony dopiero od 1 listopada 2011 do 31 października 2013 (z zachowaniem prawa do mniejszych składek w październiku 2011). Przedsiębiorca założył firmę dzień później, a ze zwolnienia korzysta o miesiąc bez jednego dnia dłużej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »