REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik dla firm remontowo – budowlanych: jak mobilizować kontrahentów do płacenia w terminie?

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Jak mobilizować kontrahentów firm budowlanych do płacenia w terminie?
Jak mobilizować kontrahentów firm budowlanych do płacenia w terminie?

REKLAMA

REKLAMA

Dość często, zwłaszcza w branży remontowo – budowlanej, zdarza się, że kontrahenci nie płacą w terminie za wykonaną usługę. To z kolei utrudnia rozliczenie się z pracownikami, uregulowanie składki na ubezpieczenie społeczne itd. W niniejszym artykule ekspert opisuje metody, które pozwalają zmobilizować dłużnika do zapłaty w terminie jeszcze na etapie sporządzania umowy.

Odsetki

Instrumentem, który służy mobilizacji kontrahentów do terminowego regulowania zobowiązań, jest art. 481 kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że w przypadku, gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

REKLAMA

REKLAMA

Przepis daje więc podstawę do oznaczenia w umowie odsetek za opóźnienie. Należy podkreślić, że aby wystąpił obowiązek zapłaty odsetek, wystarczy samo opóźnienie, bez konieczności wystąpienia zwłoki. Opóźnienie od zwłoki różni się tym, że jest ono niezawinione.

Klauzula przewidująca odsetki za opóźnienie w określonej wysokości jest w pełni dopuszczalna, chociaż ich wysokość nie może być sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, o czym niżej. Może jednak zaistnieć sytuacja, w której wysokość odsetek za zwłokę nie została określona. W takim wypadku zastosowanie znajduje paragraf 2 komentowanego artykułu. Przepis ten stanowi, że jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe.

Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. Co ważne, takie umowne odsetki nie wyłączają uprawnienia do żądania naprawienia szkody. Wynika to z paragrafu 3, który stanowi, że w razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych. 

REKLAMA

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 czerwca 2001 r. stwierdził, że w przypadku zwłoki dłużnika w spełnieniu świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać nie tylko odsetek za opóźnienie, ale nadto naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Musi jednak wykazać, że poniósł szkodę przewyższającą wielkość należnych odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z cytowanych przepisów wynika, że można dowolnie kształtować wysokość odsetek za opóźnienie. Możliwość ta jest jednak jedynie pozorna. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 stycznia 2003 r., II CKN 1097/00 stwierdził: Postanowienie umowy zastrzegające rażąco wygórowane odsetki jest nieważne w takiej części, w jakiej - w okolicznościach sprawy - zasady współżycia społecznego ograniczają zasadę swobody umów (art. 353[1] w związku z art. 58 § 2 i 3 k.c.).

Należy to rozumieć w ten sposób, że zasada swobody umów jest ograniczona zasadami współżycia społecznego, przez co strony nie mogą dowolnie określać wysokości odsetek za opóźnienie. W uzasadnieniu do cytowanego orzeczenia, Sąd Najwyższy stwierdził, że art. 353 [1] kodeksu cywilnego ma charakter bezwzględny i nie może być wyłączony umową stron. Przepis z art. 353 [1] stanowi, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Z kolei paragraf 2 art. 58 stanowi, ze Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Powstaje więc pytanie, jakie będą konsekwencje ustalenia nadmiernie wysokich odsetek? Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 30 października 1969r. Stwierdził: Postanowienia umów zastrzegające nadmierne odsetki nie stają się nieważne w całości, a jedynie co do nadwyżki korzyści majątkowych ponad granicę określoną (...).

Można więc przyjąć, że klauzula przewidująca wygórowane odsetki za zwłokę nie spowoduje nieważności umowy, ani też nie zwolni dłużnika z obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. W takim przypadku, moim zdaniem, sąd będzie musiał ustalić wysokość odsetek w wysokości, która nie będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Polecamy: Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: ustalenie sposobu wynagrodzenia

Powstaje w związku z tym wątpliwość, kiedy odsetki są, a kiedy nie są rażąco wysokie. Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Rozstrzyga o tym sąd. W uzasadnieniu do jednego z cytowanych uprzednio orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, że nieważność bezwzględna umowy z powodu jej sprzeczności z zasadami współżycia społecznego istnieje z mocy prawa w zakresie ustalonym przez sąd.

Może się więc niekiedy okazać, że zastrzeżone w umowie odsetki są rażąco wygórowane tylko w pewnym zakresie, a w pozostałej części, wyższej od ich ustawowej wysokości, nie są nadmierne.

Należy pamiętać, że jeżeli odsetki zostały oznaczone jako określony procent dziennie, to sąd prawdopodobnie obliczy, jaka będzie wysokość odsetek w skali roku. W związku z tym 1 % dziennie to aż 365 % rocznie, a więc kilkanaście razy więcej niż wynoszą odsetki maksymalne za korzystanie z kapitału. Ustalenie odsetek w takiej wysokości niemal zawsze jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Taki procent jest może uzasadniony w Zimbabwe z uwagi na szalejącą tam inflację, ale nie w Polsce. Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 16 marca 2006 r. I ACa 1909/2005 stwierdził: Za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego uznać należy odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego w wysokości 2% dziennie, czyli 750% rocznie, gdy kontrahent sankcjonowany jest karą umowną w rozmiarze czterokrotnie mniejszym za niezachowanie terminu dla spełnienia świadczenia niepieniężnego.

Polecamy: Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: prawa i obowiązki stron umowy o dzieło

Kara umowna

Drugim sposobem zabezpieczenia wykonania zobowiązania przez kontrahenta jest kara umowna.

Art. 483 kodeksu cywilnego stanowi, że można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna), przy czym dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się z zobowiązania przez zapłatę kary umownej.

W związku z tym kara umowna nie jest instrumentem dyscyplinującym kontrahenta, który zobowiązany jest do zapłaty określonego wynagrodzenia. Klauzule przewidujące karę umowną występują w umowach zawieranych przez firmy remontowo – budowlane, jednakże są one zastrzeżone na korzyść zamawiających i mają one na celu dyscyplinowanie wykonawców do zakończenia prac w umówionym terminie.

Sporządzając umowę warto pamiętać, aby sankcje dla obu stron (dla wykonawcy – z tytułu kary umownej, natomiast dla zamawiającego – odsetki za niezapłacenie w terminie ) były zbliżone. W przeciwnym razie może dojść do przekroczenia granic swobody umów wskazanych w art. 353[1] kc. Sankcje dla obu stron umowy powinny być zbliżone, jeśli nic innego nie wynika z okoliczności danego wypadku.

Polecamy: Jak założyć firmę remontowo-budowlaną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA