REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez firmę budowlaną?

Katarzyna Pawłowska
Katarzyna Pawłowska
Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)
Compertus
Jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez firmę budowlaną?
Jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez firmę budowlaną?

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie firmy budowlanej wymaga rozliczania z fiskusem. Wiele pytań przedsiębiorców świadczących usługi budowlane dotyczy nie tylko stawki podatku VAT, ale i momentu powstania obowiązku podatkowego. Ekspert wyjaśnia jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez firmę budowlaną.

Rozliczanie dochodów uzyskiwanych przez firmę budowlaną wymaga zapoznania się zarówno z problematyką stawki VAT, jak i momentu powstania obowiązku podatkowego.

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowa stawka podatku VAT na usługi budowlane wynosi od 1 stycznia 2011 r. 23%, jednak zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054), stawkę podatku 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, do których należą: obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Istotnym jest, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Zatem w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej powyższe limity obniżoną stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Jedna stawka VAT na usługę?

REKLAMA

Zdaniem urzędów skarbowych (Urząd Skarbowy w Lubartowie, Interpretacja Indywidualna z 16 listopada 2005, PP/443-15/05, Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim, Interpretacja Indywidualna z 26 października 2005r., PP/443-10/05, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie, Interpretacja Indywidualna 12 września 2005r., IIUS-II-443/46/2005) możliwe jest fakturowanie materiałów, robocizny i pracy sprzętu osobno, licząc od poszczególnych pozycji podatek VAT według właściwej stawki tylko wtedy, jeżeli pomiędzy stronami sporządzona jest umowa cywilnoprawna określająca odrębne rozliczenie zużytych materiałów. W przypadku objęcia umową całego zakresu wykonywanej usługi wraz z materiałami stosuje się stawkę właściwą dla usługi od pełnej wartości kosztorysu. Oznacza to, że jeżeli rozliczenie następuje globalnie z tytułu usługi montażowej w budynkach mieszkalnych, bez odrębnego rozliczenia kosztów dodatkowych (np. materiał, transport, narzędzia itp.), to należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 8%. Tak więc podstawowe znaczenie w przedmiotowej sprawie ma zatem umowa zawarta pomiędzy odbiorcą i wykonawcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Wykonawca wykazuje podatek należny wg niższej stawki VAT przy jednoczesnym zakupie materiałów ze stawką podstawową ma nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, natomiast odbiorcy usługi dzięki niższej stawce VAT płacą mniejszą cenę.

Jakie dokumenty są konieczne celem zastosowania stawki 8% do lokali mieszkalnych do 150 metrów i budynków mieszkalnych do 300 metrów?

Dokumentem właściwym może być projekt budowy, zaświadczenie z właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej lub nadzoru budowlanego albo oświadczenie właściciela (Interpretacja indywidualna, z dnia 7 czerwca 2011 r., ILPP2/443-498/11-4/MN).

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Jaka stawka VAT na montaż okien i rolet okiennych?

Czynności polegające na dostawie wraz z montażem (zainstalowaniem) rolet wewnętrznych lub zewnętrznych w budynkach i lokalach mieszkalnych (PKOB 11) nie mieszczą się w katalogu czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy jak również nie stanowią usług, o których mowa w § 7 ww. rozporządzenia. Tym samym dla tych usług zastosowanie będzie miała 23% stawka podatku.

Natomiast dla usług budowlanych polegających na wmurowaniu stolarki budowlanej (okna) oraz parapetu zewnętrznego lub wewnętrznego dokonywanych w budynkach i lokalach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, Wnioskodawca będzie mógł zastosować preferencyjną 8% stawkę podatku pod warunkiem wykonywania tych usług w ramach budowy, remontu lub modernizacji (Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2011r., IPTPP2/443-197/11-4/IR).

Jaka stawka VAT na usługi remontowo-montażowe dla wspólnoty mieszkaniowej?

Minister Finansów zajął stanowisko, że niezależnie od powierzchni poszczególnych lokali (do i powyżej 150 m2) wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej, całość remontu części wspólnych można opodatkować stawką 8 % VAT-u. Preferencyjna stawka dotyczy tylko usług remontowych, których przedmiotem są części wspólne budynku mieszkalnego. Budynkiem mieszkalnym jest zaś każdy budynek, w którym co najmniej 50% powierzchni zajmują lokale mieszkalne.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 lit. d Ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano- montażowych. Przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d stosuje się również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór następuje na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych, co wynika wprost z art. 19 ust. 14 Ustawy o VAT.

Za datę wykonania usługi przyjmuje się datę odbioru (końcowego lub częściowego) określonego etapu prac, na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.

Jeżeli kontrahent nie dokona płatności w ciągu 30 dni od daty wykonania usługi, to 30 dnia powstanie obowiązek podatkowy (Interpretacja indywidualna z dnia 23 grudnia 2010 r., IPPP1-443-1024/10-2/EK, Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2011r., IPPP1-443-219/11-2/EK, Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2011 r., IPPP1-443-666/11-2/BS).

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA