reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Concierge – pomysł na biznes

Concierge – pomysł na biznes

Concierge, czyli specjalista do zadań najróżniejszych. Jest ich niewielu, ale potrafią zdobyć wyprzedane bilety lub zabytkowe auto. Dowiedz się na czym polegają usługi concierge oraz co należy do zadań concierge.

Concierge

Concierge kojarzył się dotychczas w Polsce z pracownikiem hotelu, który pomaga gościom w skutecznej organizacji pobytu. Mowa nie tylko o rezerwacji stolika w restauracji, ale również zakupie biletów na przedstawienie, na które od dawna nie ma dostępnych miejsc. Jednak osobisty asystent, bo takie określenie coraz częściej się pojawia na profesję concierge, wychodzi obecnie poza hotel i przybiera formę specjalisty do zadań niemożliwych, nie tylko dla biznesu i przyjezdnych.

Najważniejsze są kontakty

Concierge może zostać każdy. Dostęp do zawodu nie jest ograniczony, a przepisy nie przewidują konieczności uzyskiwania zezwoleń, licencji lub koncesji. Barierą dla chętnych jest skuteczne wejście na rynek i zdobycie klientów. Ogłoszenie w gazecie nie wystarczy.

Dotarcie do klientów na wolnym rynku wymaga nakładów na reklamę oraz wykazania się doświadczeniem. Konkurencja nie jest duża. Eksperci szacują, że usługami concierge w Polsce trudni się mniej niż 40 podmiotów.

Znalezienie pracy w hotelu w charakterze concierge wymaga nie tylko doskonałej znajomości co najmniej dwóch lub trzech języków obcych, ale również wykazania się zdolnościami organizacyjnymi. Podstawą w funkcjonowaniu usług concierge są kontakty, które ułatwią zrealizowanie nietypowych zachcianek klientów.

Zobacz także: Jak założyć własną firmę?

Concierge w banku i u dewelopera

Usługi concierge pojawiły się w ostatnich latach także w bankach oraz na rynku nieruchomości. W branży finansowej concierge dba przede wszystkim o przygotowanie inwestycji pod kątem portfela konkretnego klienta. Na rynku nieruchomości concierge pomaga w wyborze apartamentu lub domu spełniającego wszystkie oczekiwania klientów.

Asystent dla zamożnych

Usługi concierge wydają się być zarezerwowane dla najbogatszych, a tych w Polsce nie jest mało. Według firmy doradczej KPMG liczba dobrze zarabiających roku przekroczyła 620 tys. osób już w 2010. Przeciętny miesięczny dochód bogatych i zamożnych Polaków w 2009 roku wynosił 15 280 zł. W stosunku do 2008 to wzrost o 600 zł (4% w skali roku). W 2010 roku przeciętny miesięczny dochód osób bogatych i zamożnych mógł wynieść nawet 15,5 tys. zł.

Polecamy: Czy warto otworzyć firmę na rynku dóbr luksusowych?

Concierge działający w roli wolnych strzelców starają się nie przyjmować jednorazowych zleceń, wolą obsługiwać osoby, które z pomocy osobistego asystenta będą korzystać przez dłuższy czas. Wszystko dlatego, że długi okres współpracy pozwala poznać tempo i sposób życia zleceniodawcy, a w rezultacie przewidywać jego kolejne prośby. W tej branży to wyjątkowo ważne.  

Concierge śpi niespokojnie

Zarobki hotelowego concierge wahają się w przedziale od 5,5 do nawet 9 tys. złotych. W przypadku concierge działających na bazie zleceń od osób prywatnych, wynagrodzenie może osiągać poziom nawet kilkakrotnie wyższy.  - Praca nie należy do łatwych, zachcianki klientów bywają różne, a życie prywatne schodzi na drugi albo trzeci plan – mówi Piotr Dybiel, świadczący usługi consierge od 6 lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama