reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Ułatwienia w prowadzeniu działalności od 2015 r.

Ułatwienia w prowadzeniu działalności od 2015 r.

Rada Ministrów przekazała do prac sejmowych projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiana będzie polegała na wprowadzeniu fakultatywnie możliwości oznaczenia produktu firmą wytwórcy. Dodatkowo zmiany obejmą wyłączenie obowiązku oznaczania produktu informacją dotyczącą oczywistego jego przeznaczenia, gdy przeznaczenie będzie wynikało samej istoty produktu. Zmiany mogą wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Art. 20 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorców, wprowadzających towar do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązek odpowiedniego oznakowania towaru. Chodzi o dokładne oznaczenie opakowania, etykiety, instrukcji lub do dostarczenia w inny, zwyczajowo przyjęty sposób, pisemnych informacji w języku polskim:

  1. określających firmę przedsiębiorcy i jego adres;
  2. umożliwiających identyfikację towaru.

Przedsiębiorca powinien jednak pamiętać, aby oznaczenie towaru w żaden sposób nie wprowadzało w błąd konsumentów, w przeciwnym razie może stanowić to czyn nieuczciwej konkurencji. Uznanie za czyn nieuczciwej konkurencji będzie oznaczenie, które może wprowadzić klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów albo usług, a także zatajenie ryzyka, jakie wiąże się z korzystaniem z nich, lub też brak takiego oznaczenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wskazane wyżej obowiązki nie dotyczą jednak wyrobów medycznych, środków spożywczych oraz innych towarów, których obowiązek odpowiedniego oznakowania regulują odrębne ustawy.

Niejednolite regulacje

Wedle obowiązujących przepisów istnieje obowiązek umieszczania na opakowaniu informacji dotyczących adresu firmy przedsiębiorcy (dystrybutora) w Polsce. W wyniku wprowadzenia takiej regulacji przedsiębiorcy, wprowadzający produkt na polski rynek często ponoszą odpowiedzialność za nieumieszczenie adresu polskiego dystrybutora. Ponadto generują się dodatkowe koszty po stronie przedsiębiorców, którzy zobowiązani są do zmiany etykiety swojego produktu. Można uznać zatem, że polski przepis jest sprzeczny z unijną regulacją dotyczącą ograniczeń ilościowych.

Zobacz również: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Proponowane zmiany w prowadzeniu działalności

Zgodnie z przedstawionym przez Radę Ministrów projektem zmian, planowane jest złagodzenie obowiązków wynikających z art. 20 ustawy. Zmiana polega na wprowadzeniu do przepisu odesłania do oznaczenia „producenta” w rozumieniu przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów. W ten sposób umożliwione zostanie fakultatywne oznaczenie produktu firmą przedsiębiorcy występującego jako wytwórca lub wyznaczony przedstawiciel wytwórcy, lub importer, lub inny przedsiębiorca uczestniczący w obrocie, jeżeli jego działanie może wpływać na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama