REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny

Małgorzata Kryda
odpowiedzialność za produkt niebezpieczny, producent
odpowiedzialność za produkt niebezpieczny, producent

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że kupiony przez nas produkt jest wadliwy, a korzystanie z niego, nawet w sposób prawidłowy, spowodowało uszczerbek na zdrowiu lub inną szkodę. W takich przypadkach, na podstawie przepisów o produkcie niebezpiecznym, możemy się domagać odszkodowania.

Zgodnie z ustawą o ogólnym bezpieczeństwie  produktów, producent jest zobowiązany wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne (art. 10 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów). Ustawa definiuje produkt bezpieczny jako taki, który w zwykłych lub w innych, dających się przewidzieć warunkach jego używania, nie stwarza żadnego zagrożenia dla konsumentów lub stwarza zagrożenie znikome, dające się pogodzić z jego zwykłym używaniem. Produkt taki powinien spełniać wymagania dotyczące ochrony zdrowia i życia ludzkiego.

REKLAMA

Niebezpieczny natomiast będzie produkt niezapewniający bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, uwzględniając jego normalne użycie. Do produktów niebezpiecznych zaliczane są nawet zwierzęta i energia elektryczna. Bezpieczeństwo produktu ocenia się na chwilę wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza zaprezentowania go na rynku

Produkt nie może być uznany za niezapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność producenta

W przypadku, gdy produkt niebezpieczny wyrządzi komukolwiek szkodę, odpowiedzialność ponosi producent.

Kuchenka mikrofalowa wybuchła i poparzyła pana Jerzego. Pan Jerzy może się domagać od producenta odszkodowania, ponieważ poniósł uszczerbek na zdrowiu.

REKLAMA

Jeśli natomiast chodzi o szkody na mieniu, producent będzie za nie odpowiadał tylko wtedy, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona była przeznaczona do osobistego użytku (art. 449 2 kc.). Warunkiem  takiej odpowiedzialności jest jednak wysokość szkody przewyższająca 500 euro.                   

Wadliwy przedłużacz doprowadził do spalenia się elektrycznej maszynki do golenia. Wartość maszynki jest jednak niższa niż 500 euro, dlatego w tym przypadku nie można domagać się odszkodowania od producenta przedłużacza na podstawie przepisów o produkcie niebezpiecznym.

Odszkodowanie to nie obejmuje też uszkodzenia samego produktu, ani korzyści, które mógł przynosić.

Ważne! Przepisy dotyczące odpowiedzialności za produkt niebezpieczny nie pozbawiają nas możliwości dochodzenia roszczeń na podstawie innych regulacji kodeksu cywilnego, jak na przykład żądania odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, czy roszczeń z tytułu rękojmi za wady rzeczy i gwarancji jej jakości.

Etykieta produktu spożywczego – producent nie może oszukiwać konsumenta

Wyłączenie odpowiedzialności producenta

Nie zawsze jednak producent będzie zobowiązany do zaspokojenia roszczeń osoby, u której produkt niebezpieczny wyrządził szkodę. Przesłanką takiej odpowiedzialności jest bowiem wprowadzenie produktu do obrotu w ramach działalności gospodarczej. Jeżeli to nie producent rozpowszechnił produkt lub jeśli wprowadzenie tego produktu nastąpiło poza zakresem działalności producenta, wytwórca ten jest zwolniony od odpowiedzialności. Co więcej, producent także nie będzie odpowiadał także wtedy, gdy niebezpieczne właściwości produktu wyszły na jaw już po wprowadzeniu go do obrotu (art. 4493 kc.).

Producenci wind zaspokajają potrzeby konsumentów

Odpowiedzialność innych osób

REKLAMA

O ile wyłączną przyczyną szkody nie była wadliwa konstrukcja produktu lub wskazówki producenta, odpowiedzialność ponosić będzie także wytwórca materiału, surowca albo części składowej produktu. Zasada ta odnosi się również do osoby, która podaje się za producenta (poprzez umieszczenie na produkcie swojej nazwy czy znaku towarowego) i do importera. Odpowiedzialność wszystkich tych osób będzie solidarna z producentem.

Produkt został wprowadzony do obrotu przez producenta i oznaczony nazwą hipermarketu, dla którego producent wytwarza produkty. Właściwy producent i hipermarket będą za szkodę odpowiadać solidarnie. Oznacza to, że poszkodowany może domagać się naprawienia szkody w  całości lub części od nich obu łącznie, od jednego z nich albo od każdego z osobna.

Jakich produktów nie można wwieźć do UE?

Bywa, że nie wiadomo, kto jest producentem lub inną osobą odpowiedzialną za wyrządzenie szkody. W takich sytuacjach odpowiedzialny będzie ten, kto w zakresie własnej działalności gospodarczej zbył produkt niebezpieczny. Osoba ta może się od tej odpowiedzialności uwolnić, wskazując poszkodowanemu nazwisko i adres producenta lub którejś ze wskazanych wyżej osób (np. importer)

Roszczenie o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny przedawnia się z upływem trzech lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA