| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny

Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny

Zdarza się, że kupiony przez nas produkt jest wadliwy, a korzystanie z niego, nawet w sposób prawidłowy, spowodowało uszczerbek na zdrowiu lub inną szkodę. W takich przypadkach, na podstawie przepisów o produkcie niebezpiecznym, możemy się domagać odszkodowania.

Zgodnie z ustawą o ogólnym bezpieczeństwie  produktów, producent jest zobowiązany wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne (art. 10 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów). Ustawa definiuje produkt bezpieczny jako taki, który w zwykłych lub w innych, dających się przewidzieć warunkach jego używania, nie stwarza żadnego zagrożenia dla konsumentów lub stwarza zagrożenie znikome, dające się pogodzić z jego zwykłym używaniem. Produkt taki powinien spełniać wymagania dotyczące ochrony zdrowia i życia ludzkiego.

Niebezpieczny natomiast będzie produkt niezapewniający bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, uwzględniając jego normalne użycie. Do produktów niebezpiecznych zaliczane są nawet zwierzęta i energia elektryczna. Bezpieczeństwo produktu ocenia się na chwilę wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza zaprezentowania go na rynku

Produkt nie może być uznany za niezapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Odpowiedzialność producenta

W przypadku, gdy produkt niebezpieczny wyrządzi komukolwiek szkodę, odpowiedzialność ponosi producent.

Kuchenka mikrofalowa wybuchła i poparzyła pana Jerzego. Pan Jerzy może się domagać od producenta odszkodowania, ponieważ poniósł uszczerbek na zdrowiu.

Jeśli natomiast chodzi o szkody na mieniu, producent będzie za nie odpowiadał tylko wtedy, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona była przeznaczona do osobistego użytku (art. 449 2 kc.). Warunkiem  takiej odpowiedzialności jest jednak wysokość szkody przewyższająca 500 euro.                   

Wadliwy przedłużacz doprowadził do spalenia się elektrycznej maszynki do golenia. Wartość maszynki jest jednak niższa niż 500 euro, dlatego w tym przypadku nie można domagać się odszkodowania od producenta przedłużacza na podstawie przepisów o produkcie niebezpiecznym.

Odszkodowanie to nie obejmuje też uszkodzenia samego produktu, ani korzyści, które mógł przynosić.

Ważne! Przepisy dotyczące odpowiedzialności za produkt niebezpieczny nie pozbawiają nas możliwości dochodzenia roszczeń na podstawie innych regulacji kodeksu cywilnego, jak na przykład żądania odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, czy roszczeń z tytułu rękojmi za wady rzeczy i gwarancji jej jakości.

Etykieta produktu spożywczego – producent nie może oszukiwać konsumenta

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »